WomanMagazine.pl

Styl studencki – preppy, elegancki i sportowy sposób na modę

Styl preppy jest klasyczny i elegancki. Łączy styl, sport i elegancję i wygląda jak prosto z elitarnej uczelni. Style zawierały również tradycyjne, konserwatywne elementy, takie jak tweedowe marynarki, muszki i koszule z kołnierzykiem.

Standard Post with Image

Historia preppy

Styl preppy pojawił się po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku, a młodzi mężczyźni i kobiety nosili ten nowy styl na kampusach, uniwersytetach i uczelniach w Stanach Zjednoczonych. W latach 70. amerykański projektant Ralph Lauren z powodzeniem wprowadził preppy do światowego trendu. Dziś styl preppy jest nadal popularny w Stanach Zjednoczonych, a także w Wielkiej Brytanii i Francji.

 

Czym jest styl preppy?

Moda preppy łączy klasyczne elementy z bardziej nowoczesnymi. Główną cechą tego stylu jest mieszanka różnych wzorów. Preppy ma wiele elementów klasycznej elegancji: wzory takie jak pepitka czy szkocką kratę, marynarki z klapami, koszulki polo i buty żeglarskie są częścią tego stylu. Te elementy w połączeniu z nowoczesną odzieżą tworzą fajny klimat, który sprawia, że ​​preppy wygląda wyjątkowo.

Style preppy są dla tych, którzy lubią klasyczny, wyluzowany styl życia i nie chcą być zbyt pretensjonalni. W tym stylu jest pewien luz, który nie jest zbyt swobodny.

Preppy jest często mylony ze stylem Ivy League, ale preppy to bardziej nastawienie niż styl. Jest elegancki, a jednocześnie swobodny i tradycyjny. To nie to samo, co Liga Bluszczowa.

Ubrania w stylu preppy

Styl preppy jest bliski klasycznej elegancji, ale wywodzi się ze sportu, a dokładniej z elitarnych dyscyplin – żeglarstwa, golfa, krykieta, tenisa, polo, rugby i strzelectwa. Bazuje na wysokiej jakości naturalnych tkaninach, prostych krojach i klasycznej kolorystyce (biel, czerń, granat, beż, szary, czerwony). „Sportowa elegancja” to chyba najkrótsza i najtrafniejsza definicja preppy. Można też powiedzieć, że to „ponadczasowy klasyk w codziennym wydaniu”.


Męski styl preppy opiera się na kilku podstawowych elementach: marynarkach (w jodełkę, bawełna, często z odznakami uczelnianymi/klubowymi), chinosach i gładkich szortach, koszulkach polo (niebieskie, różowe lub białe) oraz koszulach. Popularne są również swetry, koszule bez rękawów i krawaty (najlepiej ukośne paski), na nogawkach: zamszowe derby, klasyczne trampki czy mokasyny.


Podstawą kobiecego stylu preppy jest sweter w paski na koszuli z kołnierzykiem na swetrze. Świetnie komponuje się z chinosami lub dżinsami podwiniętymi na dole. Popularne są również koszule flanelowe.

Preppy klasycznie

Klasycznym przykładem stylu preppy jest biała koszulka na solidnej niebieskiej koszuli zapinanej na guziki. Idealna para białych lub beżowych chinosów lub dżinsów dopełnia stylizacji, a także buty żeglarskie lub mokasyny bez skarpet. Marynarka też powinna być prosta – jak letnia marynarka czy lniana marynarka – a spodnie powinny mieć lekkie marszczenie i brak postrzępionych brzegów. Klasyczna wersja preppy jest również dostępna z tradycyjnymi akcesoriami, takimi jak okrągły pasek ze sprzączką, skórzana teczka i skórzany pokrowiec.

Nowoczesny styl uniwersytecki

Styl akademicki stale się rozwija i ciągle pojawiają się nowe wariacje. Dzisiejszy styl preppy jest bardziej swobodny, z szerszymi i bardziej wyrazistymi paletami oraz swobodnymi krojami. Fundamentem pozostaje wysokiej jakości odzież i dodatki, charakteryzujące się prostym krawiectwem. Dziś styl preppy obejmuje również klasyczne dżinsy, kolorowe koszulki polo, koszule w kratę, swetry rozpinane, nadruki z college'u, czapki z daszkiem i trampki.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem ogólnotematycznym https://klasawwarszawie.waw.pl/ 

 

Podobne artykuły

Depilacja brwi - który sposób wybrać?

Brwi to element nadający naszej twarzy charakteru. Niestety czasami jest on przez nas zupełnie zaniedbany. Jaki sposób regulacji brwi wybrać i czym się one między sobą różnią?

Czytaj więcej

Sposób siedzenia wpływa na Twoje samopoczucie!

Czy sposób siedzenia może mieć wpływ na nasz stan psychiczny? Okazuje się, że tak... Dowiedli tego naukowcy z Nowej Zelandii, którzy zbadali zależność pomiędzy depresją a... siedzeniem w pozycji wyprostowanej!

Czytaj więcej