WomanMagazine.pl

Czy płacz jest zdrowy?

Płacz nie jest zazwyczaj kojarzony z czymś pozytywnym, przywołuje nam na myśl złość, smutek czy inne nieprzyjemne uczucia. Trudno jednak zaprzeczyć, że każdej z nas czasami puszczą nerwy i ma ochotę się popłakać. Czy warto się wtedy powstrzymywać?

Standard Post with Image

Po pierwsze bezpieczeństwo

Łzy mają za zadanie chronić oczy poprzez usuwanie substancji drażniących. Jeśli nasz organizm czuje, że oczy są drażnione, aktywuje kanaliki łzowe, które przychodzą nam z pomocą, to dlatego, kiedy wieje wiatr, lub do naszego oka dostanie się niechciany paproch, odczuć możemy zwiększoną produkcję łez. Łzy pomagają też utrzymać odpowiednie nawilżenie oka. Łzy zawierają glukozę oraz lizozym, które działają przeciwbakteryjnie oraz przeciwwirusowo.

Zalety płaczu

Przyczyny płaczu mogą być różne, płaczemy z powodu zerwania ważnej dla nas relacji, niepowodzenia, które nam się przytrafiło lub przykrości, którą sprawił nam ktoś bliski. Są też jednak i łzy szczęścia, albo te spowodowane śmiechem. W zależności od przyczyny, łzy mają różne właściwości, te spowodowane smutkiem, wypłukują toksyny oraz szkodliwe substancje chemiczne z organizmu. Łzy wywołane stresem pozwalają go rozładować oraz zmniejszyć poziom kortyzolu. Podczas płaczu uwalniają się endorfiny, które mają lekkie działanie uspokajające, co zapewne niejedna z czas odczuła, podczas zasypiania. Po płaczu czujemy spokój i ukojenie. Masz katar, kiedy płaczesz? Płacz nawilża również nos, łzy wpływają tam przez kanaliki łzowe, dzięki czemu oczyszczają go. 

Dlaczego wstydzimy się płakać? 

Rzadko kiedy chcemy płakać, poczytujemy płacz za symbol słabości. Czujemy się wtedy bezbronne i kruche oraz podatne na zranienia. Przypomnij sobie jednak, jaką ulgę przynosi płacz. Jeśli się wstydzisz nie musisz robić tego podczas kłótni z ukochanym. Możesz poczekać aż wyjdzie. Ważne jest jednak, byś dała upust swoim emocjom. Łzy nie są oznaką słabości, świadczą jedynie o tym, że coś wywołuje w tobie wiele emocji. Dlatego - płacz na zdrowie.

Podobne artykuły

CZY WARTO BYĆ MIŁYM?

Jak często tłumisz swoje prawdziwe emocje, bo nie chcesz kogoś urazić, albo pomagasz, jak tylko możesz, bo czujesz, że powinnaś? Czy jest to konstruktywne i uzasadnione, jeśli Ty na tym tracisz? Zobacz, jak poradzić sobie z problemem bycia nadmiernie miłą!

Czytaj więcej

CZY TRUDNO BYĆ MAMĄ W XXI WIEKU?

Kiedyś wystarczyło, by dziecko było najedzone i czyste – oto perfekcyjna mama! Współczesne Polki są pod ciągłą presją idealnego wychowywania dziecka. A przecież nasze matki były dużo bardziej „wyluzowane” w tych sprawach i z reguły swobodniej postępowały z nami. XXI wiek coraz częściej rzuca wyzwania, tworząc obraz perfekcyjnej mamy. Czy potrzebnie?

Czytaj więcej