WomanMagazine.pl

Czy warto wyjeżdżać do Niemiec, żeby pracować jako opiekunka osób starszych?

Od kilkunastu lat obserwujemy proces starzenia się społeczeństwa, szczególnie w zachodniej i północnej Europie. Niemcy i Skandynawowie, pomimo dobrze rozwiniętego systemu opieki zdrowotnej, borykają się z brakiem wystarczającej liczby opiekunów osób starszych w stosunku do rosnącego zapotrzebowania. To otwiera szansę przed Polkami i Polakami, którzy dysponują odpowiednim przygotowaniem do zawodu.

Standard Post with Image

Od kilkunastu lat obserwujemy proces starzenia się społeczeństwa, szczególnie w zachodniej i północnej Europie. Niemcy i Skandynawowie, pomimo dobrze rozwiniętego systemu opieki zdrowotnej, borykają się z brakiem wystarczającej liczby opiekunów osób starszych w stosunku do rosnącego zapotrzebowania. To otwiera szansę przed Polkami i Polakami, którzy dysponują odpowiednim przygotowaniem do zawodu.

Jak duże jest zapotrzebowanie na opiekunów?

Wystarczy spojrzeć na poniższy wykres, żeby przekonać się, że opiekun osób starszych to zdecydowanie zawód przyszłości. Ludzie po 50 roku życia już teraz stanowią prawie połowę wszystkich obywateli Niemiec. Tendencja ta będzie się wyłącznie umacniać. 

 

 

Źródło: https://www.populationof.net/pl/germany/ 

 

 

Wielu starszych Niemców żyje samotnie lub z dala od rodziny, w związku z czym potrzebują kogoś, kto nie tylko pomoże im w wykonywaniu codziennych czynności, poda lekarstwa, zrobi zakupy, lecz również porozmawia...

Jakie cechy powinnna mieć opiekunka osoby starszej?

Praca jako opiekun osoby starszej jest zajęciem bardzo wymagającym, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Z pewnością nie każdy sprawdzi się w takiej roli. Odnajdą się w niej osoby, które przede wszystkim - nie boją się kontaktu z drugim człowiekiem, również fizycznego. Często osoby starsze są schorowane i potrzebują pomocy w poruszaniu się, ubieraniu, czy codziennej higienie. To wymaga od opiekuna sprawności, siły i dobrej kondycji. Niemoc fizyczna często przekłada się również na nienajlepszą kondycję psychiczną, a ta skutkuje zgorzkniałością i uszczypliwością w stosunku do osób, która są obok. Dlatego ci, którzy chcą pracować jako opiekun osoby starszej powinni posiadać bardzo duże pokłady cierpliwości, empatii, zrozumienia i serdeczności. Bez tego bardzo trudno będzie wypracować z seniorem odpowiednie relacje. Niezbędna jest odporność na stres i opanowanie w trudnych, nagłych sytuacjach.

Niezwykle ważna jest również komunikatywność. Tutaj niezbędna jest, przynajmniej podstawowa, znajomość języka niemieckiego, która umożliwi swobodne porozumiewanie się.

Ile można zarobić jako opiekunka osoby starszej?

Perspektywa uzyskania kilkukrotnie wyższych zarobków, niż w Polsce, jest jedną z głównych przyczyn, dla których Polacy decydują się na poszukiwanie pracy za granicą, również w roli opiekuna osoby starszej. 

 

W naszym kraju niewiele osób starszych (lub ich rodzin) stać na to, by zatrudnić opiekuna, który będzie nie tylko pomagał seniorowi, ale i po prostu spędzał z nim czas, by ten nie czuł się samotny. W Niemczech sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Tamtejsi seniorzy są w stanie opłacić opiekuna z własnych emerytur i wciąż żyć godnie za pozostałe pieniądze. 

 

Średnie wynagrodzenie opiekunki osoby starszej waha się między 900 a nawet 1350 euro miesięcznie. Dodatkowo opiekun nie ponosi kosztu mieszkania, bo mieszka na co dzień z seniorem, dzięki czemu może zaoszczędzić dodatkowe pieniądze. 

 

Kolejnym aspektem, który przekonuje osoby do wyjazdu do pracy do Niemiec jest fakt, że można tam pracować w 100% legalnie - oczywiście, jeśli skorzystamy z usług profesjonalnej, sprawdzonej agencji pośrednictwa pracy np. www.medcare24.pl. Istnieją również fora internetowe dla opiekunek osób starszych w Niemczech gdzie możesz znaleźć opinie na temat agencji i wyjazdów do tego typu pracy.

Podobne artykuły

Opiekunka Osób Starszych

Opiekun(ka) osób starszych to zawód przyszłości

Stoisz przed wyborem drogi zawodowej? A może zastanawiasz się nad przekwalifikowaniem? Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie, a rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że część popularnych dzisiaj zawodów zniknie w ciągu kilku czy kilkunastu najbliższych lat. Opiekun(ka) osób starszych jest wśród tych profesji, na które z pewnością, z roku na rok, będzie coraz większe zapotrzebowanie.

Czytaj więcej

Czy warto posłać dziecko do szkoły alternatywnej?

W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się alternatywne do standardowych szkół publicznych formy nauczania takie jak szkoły waldorfskie czy placówki Montessori. Czy warto posłać do nich nasze dziecko?

Czytaj więcej