WomanMagazine.pl

Chroń insulinę zimą

Aby zapobiegać hiperglikemii, powinniśmy każdego dnia rozsądnie planować dawki insuliny. Bywa jednak tak, że umiejętnie dawkujemy insulinę, ale i tak glikemia jest nieprawidłowa. Przyczyną tego może być nieodpowiednie przechowywanie insuliny. Dlatego wybierając się na zimowy wypoczynek, pamiętajmy o zabezpieczeniu insuliny przed wpływem zbyt niskich temperatur.

Standard Post with Image

Spadek temperatury poniżej 2°C może jej zaszkodzić!

 

Niewłaściwe przechowywanie insuliny może mieć wpływ na wyrównanie cukrzycy. Czy zdarzyło ci się, że w trakcie codziennej insulinoterapii odnotowałeś dziwne, niedające się wyjaśnić hiperglikemie? Przyczyna może być z pozoru błaha, a mianowicie złe przechowywanie insuliny. Bardzo niska temperatura panująca na dworze (poniżej zera) może spowodować zniszczenia struktury cząsteczki insuliny, a w rezultacie utratę jej właściwości hipoglikemicznych (obniżających glikemię). Ponieważ zbliża się czas ferii zimowych, w trakcie których diabetycy zaczynają podróżować, a wraz z nimi insulina, warto powtórzyć kilka ważnych zasad z zakresu jej odpowiedniego przechowywania.

 

JAK I GDZIE PRZECHOWYWAĆ INSULINĘ?

  1. Insulina aktualnie używana

Aktualnie używaną insulinę można nosić przy sobie i przechowywać w temperaturze pokojowej od 2 do 30ºC. Wstrzykiwacza wraz z insuliną nie należy trzymać w lodówce – to błąd. Jeśli wstrzyknięta insulina będzie miała niską temperaturę, istnieje ryzyko zbyt szybkiego jej wchłonięcia i w konsekwencji niedocukrzenia. Rozpoczętą fiolkę insuliny należy zużyć w nieprzekraczającym terminie 28 dni. W tym czasie insulina zachowuje swoje najwyższe działanie i trwałość. Jeśli temperatura nie odpowiada przyjętym zaleceniom, np. na dworze jest -10ºC, wówczas warto zaopatrzyć się w specjalne torby termoizolacyjne, które dzięki swoim właściwościom pozwalają na utrzymanie odpowiedniej temperatury i zabezpieczenie przed szkodliwym jej działaniem. Wystarczy za każdym razem wkładać do torebki wstrzykiwacz z insuliną i szczelnie zamknąć. Warto używać wstrzykiwaczy, które mają metalową obudowę, chroniącą dodatkowo przed działaniem niskich temperatur. Bywa, że wstrzykiwacz poddany niskiej temperaturze, łamie się i pęka. Zatem dobrze zwrócić uwagę na rodzaj stosowanego wstrzykiwacza i jego właściwości związane z działaniem ekstremalnych temperatur. Najlepiej zapytać o to producenta. Pamiętajmy też, aby wstrzykiwacz z insuliną znajdował się w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Wstrzykiwacz należy również przechowywać z dala od źródła ciepła: piecyków elektrycznych, grzejników, kominków, telewizora czy poduszki elektrycznej. Nie wolno też zostawiać go w słabo ogrzewanym miejscu, np. w samochodzie, w pociągu blisko okna.

W mroźną pogodę insulina nie jest bezpieczna również w torebce czy plecaku. Dotyczy t zarówno insuliny aktualnie używanej we wstrzykiwaczu, jaki i jej zapasu przenoszonego z apteki do domu. Sama reklamówka czy torba nie stanowi dostatecznego zabezpieczenia. Wówczas warto ją przenosić w torebce termoizolacyjnej w wewnętrznej kieszeni ubrania, np. kurtki lub płaszcza.

 

2. Zapas insuliny

Insulinę, która nie jest obecnie używana, należy przechowywać w lodówce, w temperaturze 2 do 8ºC. Powinna być ulokowana z dala od części chłodzących czy mrożących. Nie wolno dopuścić aby uległa zamrożeniu, należy również chronić ją przed światłem. W tym celu zawsze trzeba przechowywać zapasowe wkłady w opakowaniu. Dlatego farmaceuta w aptece nie powinien wydawać pacjentowi wkładów insuliny bez opakowania oryginalnego. Lekarz wypisując receptę na insulinę, najczęściej wpisuje dawkowanie leku, przez co zmusza farmaceutę do dzielenia opakowania leku. W sytuacji, kiedy opakowanie insuliny jest dzielone na pojedyncze wkłady, pacjent powinien poprosić o kopię ulotki informacyjnej oraz o dodatkowe opakowanie chroniące przed światłem (lub zabrać takie z domu). W przeciwnym razie istnieje ryzyko zniszczenia insuliny, a w konsekwencji rozchwiania glikemii (a więc i samej cukrzycy).

Warto mieć w lodówce dodatkowy zapas insuliny na wypadek zwiększonego zapotrzebowania na insulinę. Czas zimowy sprzyja spożywaniu większej ilości węglowodanów, a to oznacza zwiększone zapotrzebowanie na insulinę.

Należy też zwrócić uwagę na sposób, w jaki pozbywamy się opakowań insuliny po jej zużyciu. Leków nie należy wyrzucać do domowych pojemników na odpadki. Najlepiej zapytać farmaceutę, co zrobić i gdzie można je wyrzucić. Takie postępowanie jest proekologiczne i pomoże chronić środowisko.

 

CHROŃ INSULINĘ, GDY JESTEŚ NA STOKU

Uprawiając sporty zimowe, nie zapominaj o insulinie. Najlepiej mieć ją zawsze blisko siebie, np. w wewnętrznej kieszeni bluzy, koszuli lub kurtki. W plecaku może być jej za zimno.

Bądź rozsądny! jeśli wyjeżdżasz poza miejsce zamieszkania, zabieraj ze sobą odpowiedni zapas insuliny oraz receptę na insulinę. Jeśli insulina zostanie skradziona lub przemarznie, zawsze można dokupić w najbliższej aptece brakującą jej ilość. Pamiętaj, że lekarz nie wypisze ci insuliny, jeśli nie przedstawisz aktualnego dowodu ubezpieczenia. Zatem nie zapomnij również przygotować się na taką ewentualność. Powinieneś mieć również odpowiedni dokument od swojego lekarza prowadzącego, potwierdzający fakt choroby i stosowane leki. Szczególnie ważne jest posiadanie aktualnego dokumentu. Polską receptę zrealizujesz także poza granicami kraju, w Unii Europejskiej (np. na Słowacji).

 

Podobne artykuły

Jak malować się zimą?

Tusze, cienie do powiek i podkłady to przyjaciele współczesnej kobiety. Często nie rozstajemy się także z ulubioną szminką i pudrem matującym. To one pomagają nam zwiększyć pewność siebie i zakryć sezonowe niedoskonałości. ;-) Cała gama kosmetyków do twarzy pojawia się także w zimie, wtedy jednak musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach! Jak malować się zimą? Zachęcamy do czytania!

Czytaj więcej

Pielęgnacja skóry zimą

Spadek temperatur powinien oznaczać wzrost uwagi poświęcanej codziennej pielęgnacji skóry. Oczywiście o ciało i twarz należy dbać cały rok. Zimą jednak warto zwrócić na to szczególną uwagę. Cukrzyca sama w sobie negatywnie wpływa na stan skóry, a w zimowym okresie, brak właściwej pielęgnacji szybko prowadzi do nieprzyjemnych skutków, m.in.: przesuszenia, swędzenia, ran i infekcji.

Czytaj więcej