WomanMagazine.pl

Pielęgnacja skóry zimą

Spadek temperatur powinien oznaczać wzrost uwagi poświęcanej codziennej pielęgnacji skóry. Oczywiście o ciało i twarz należy dbać cały rok. Zimą jednak warto zwrócić na to szczególną uwagę. Cukrzyca sama w sobie negatywnie wpływa na stan skóry, a w zimowym okresie, brak właściwej pielęgnacji szybko prowadzi do nieprzyjemnych skutków, m.in.: przesuszenia, swędzenia, ran i infekcji.

Standard Post with Image

Skóra diabetyków bardzo często cechuje się wzmożoną wrażliwością. Łatwo ulega działaniu bodźców zewnętrznych, w tym również mrozu czy wiatru. Naskórek często ulega przesuszeniom, pęka, a rany długo się goją. Wysoki poziom cukru we krwi, zwiększa utratę płynów z organizmu, co przyspiesza proces wysuszenia skóry. Sucha skóra piecze, swędzi, a następnie pęka. Przez rany dostają się zarazki, które powodują infekcje. Podwyższony poziom cukru we krwi jest pożywką dla bakterii przez co infekcje się pogłębiają.  Gojenie ran spowalnia też słabe krążenie – częste powikłanie cukrzycy.

 

Kilka wskazówek, jak dbać o skórę zimą:

  • Nawilżaj skórę balsamem, aby zapobiegać pierzchnięciu i wysuszeniu.
  • Stosuj kremy ochronne.
  • Lecz rany od razu. Mniejsze rany przemywaj mydłem i wodą. Zaleca się stosować wodę utlenioną, roztwory z oktenidyną (octenisept) lub krem z antybiotykiem i maści, którą przepisze Ci lekarz. Mniejsze rany osłoń sterylną gazą. W przypadku, gdy masz większą ranę, oparzenie lub infekcję natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
  • W czasie zimnych, suchych miesięcy utrzymuj wyższą wilgotność w mieszkaniu. Jeśli to możliwe, podczas takiej pogody staraj się kąpać rzadziej.
  • Używaj łagodnych szamponów. Nie używaj środków do higieny intymnej w spray’u.
  • Troszcz się starannie o swoje stopy. Codziennie sprawdzaj czy nie ma na nich podrażnień ani ran. Noś szerokie, płaskie, dobrze dopasowane buty. Przed założeniem sprawdzaj czy w obuwiu nie ma jakichś przedmiotów.
  • Skontaktuj się z dermatologiem, jeżeli masz problem ze skórą, z którym nie jesteś w stanie sam sobie poradzić.

 

Podobne artykuły

Chroń insulinę zimą

Aby zapobiegać hiperglikemii, powinniśmy każdego dnia rozsądnie planować dawki insuliny. Bywa jednak tak, że umiejętnie dawkujemy insulinę, ale i tak glikemia jest nieprawidłowa. Przyczyną tego może być nieodpowiednie przechowywanie insuliny. Dlatego wybierając się na zimowy wypoczynek, pamiętajmy o zabezpieczeniu insuliny przed wpływem zbyt niskich temperatur.

Czytaj więcej

Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry?

Na atopowe zapalenie skóry choruje około 5-20% dzieci i 1-3% dorosłych. Jakie są jego objawy oraz w jaki sposób możemy sobie z nim radzić?

Czytaj więcej