WomanMagazine.pl

Leśne Przedszkola – powrót do natury, czy tylko chwilowy trend?

Idea Leśnych Przedszkoli jest znana na świecie nie od dzisiaj. Prekursorką takiej formy opieki nad dziećmi była Dunka Ella Flatau, która w latach 50. XX w. opiekując się dziećmi sąsiadów, spędzała z nimi mnóstwo czasu w lesie. Jej poczynania zainspirowały grupę rodziców do utworzenia pierwszego Leśnego Przedszkola.

Standard Post with Image

Pomysł rozprzestrzenił się nie tylko na pozostałe kraje skandynawskie i dzisiaj leśne placówki są obecne także w USA, czy w Japonii. W Niemczech funkcjonuje ponad 1500 przedszkoli i grup zorientowanych na bliskość lasu i natury1, z czego około 450 placówek to właśnie Leśne Przedszkola2. W Polsce jest ich już ponad 30 i cieszą się coraz większą popularnością.

„Nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania.”

To powiedzenie jest dewizą Leśnych Przedszkoli. W tego typu placówkach zakłada się, że dzieci codziennie spędzą na świeżym powietrzu 80% czasu, a w pomieszczeniu tylko 20%. I to niezależnie od pogody. Dla leśnych przedszkolaków deszcz, śnieg i wiatr nie są przeszkodami. Jedynie skrajne warunki atmoferyczne, jak burze, grad, czy wichury powodują, że dzieci przebywają w budynku przedszkola. Rodzice zobowiązani są więc do zaopatrzenia swoich pociech w odpowiednie ubrania, często nieprzemakalne i termoaktywne.

Ze skrajności w skrajność?

Wiele osób zgadza się, że w tradycyjnych przedszkolach dzieci spędzają na dworze za mało czasu, jednak równocześnie Leśne Przedszkola uważają za zbyt kontrowersyjne. Takie opory mają związek z przywiązaniem do tradycyjnego modelu edukacji i nadopiekuńczością rodziców. W Leśnych Przedszkolach realizowana jest cała podstawa programowa MEN, a dodatkowo przedszkolaki uczą się niezależności, kreatywnego myślenia i samodzielności. Nauczyciele natomiast są dla dzieci przewodnikami i okazują im wsparcie, co tworzy partnerskie relacji między nimi.

Leśne Przedszkola pozwalają na dużo większą aktywność fizyczną, niż tradycyjne. Sprzyja to lepszemu rozwojowi ruchowemu, a kilkugodzinne przebywanie na świeżym powietrzu zwiększa odporność organizmu. Z kolei bliskość natury uczy dzieci szacunku do świata przyrody. Leśne Przedszkola z pewnością są dla wszystkich dzieci, chociaż nie dla wszystkich rodziców. Posłanie swoich pociech do takiej placówki zdecydowanie wymaga zrozumienia jak ważny w wychowaniu jest bliski kontakt z naturą.

 

Podobne artykuły

Opieka Osób starszych Niemcy

Czy warto wyjeżdżać do Niemiec, żeby pracować jako opiekunka osób starszych?

Od kilkunastu lat obserwujemy proces starzenia się społeczeństwa, szczególnie w zachodniej i północnej Europie. Niemcy i Skandynawowie, pomimo dobrze rozwiniętego systemu opieki zdrowotnej, borykają się z brakiem wystarczającej liczby opiekunów osób starszych w stosunku do rosnącego zapotrzebowania. To otwiera szansę przed Polkami i Polakami, którzy dysponują odpowiednim przygotowaniem do zawodu.

Czytaj więcej

Kąpiel w lesie? – czym są „leśne kąpiele”

Nie od dziś wiadomo, że bliskość natury nam służy. Jednak czy mieliście świadomość, że samo przebywanie na jej łonie może nas leczyć? Dowodzą tego badania japońskich uczonych, którzy sprawdzili jaki wpływ na nasze zdrowie ma przebywanie w… lesie. Okazało się, że tzw. kąpiele leśne nie tylko pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, ale skutecznie wspierają nasz układ immunologiczny.

Czytaj więcej