WomanMagazine.pl

FUTERKOWE LECZENIE

Posiadanie futrzaka często kojarzone jest nie tyle z obowiązkiem jak z roznoszeniem bakterii. A przecież kiedyś normalnym było posiadanie kota… i to nie jednego! Jak wynika z badań, dziecko wychowywane z kotem ma szansę na lepszy rozwój. Zarówno służy to jego zdrowiu, jak i pomaga w radzeniu sobie z emocjonalnymi trudnościami.

Standard Post with Image

Coraz częściej wkrada się w nasze łaski, coraz bardziej zaczyna być traktowana poważnie. Felinoterapia – forma terapii kontaktowej, w której kot stanowi łącznika pomiędzy chorym a terapeutą i przełamuje wszelkie ograniczenia. Etymologicznie to hybryda dwóch słów pochodzących z języka greckiego: felis (kot) oraz therapeia (opieka, leczenie). Zwana koto-terapią jest jedną z form zooterapii, wykorzystującej zwierzęta do kontaktów z chorymi. Służy zarówno dzieciom z wszelakimi zaburzeniami psychofizycznymi, jak i osobom w podeszłym wieku.

Dzięki zwierzęciu osoba pomagająca może dotrzeć do podopiecznego – zyskuje jego zaufanie i zwiększa otwartość. Felinoterapia sprawdza się szczególnie przy wszelkich niepełnosprawnościach, np. u dzieci z zespołem Aspergera, Downa, ADHD, czy autystycznych. Kontakt z kotem rozwija także emocje, uczy empatii, redukuje lęki, a także pomaga przy zwalczaniu nieśmiałości.

Charakter terapii dopasowywany jest indywidualnie do pacjenta i jego dysfunkcji. Z reguły nieodłącznym elementem jest głaskanie futrzaka, jego pielęgnacja, karmienie i bawienie się z nim. Wszystkie te czynności (jakże przyjemne) poprawiają ruchomość stawów, dlatego są wskazane dla osób z reumatyzmem.

Podobne artykuły

Rak piersi – długie oczekiwanie na leczenie na niskim poziomie

Z rakiem piersi żyje ok. 100 tys. Polek – co roku przybywa prawie 6 tys. chorych. Na rozpoczęcie leczenia czeka się ponad 3 miesiące, a przeżywalność jest aż o 10% niższa od europejskiej średniej. Alternatywą dla niewydolnego systemu publicznej opieki zdrowotnej jest ubezpieczenie, w ramach którego można leczyć się także za granicą.

Czytaj więcej

Czy odkrycie Polaków zrewolucjonizuje leczenie raka?

Opracowany przez polskich epigenetyków mechanizm pozwoli na dostarczanie leków bezpośrednio do komórek rakowych. Dzięki temu chorzy będą mogli być leczeni skuteczniej, z użyciem większych niż dotychczas dawek leków.

Czytaj więcej