WomanMagazine.pl

Chwilę po zapłodnieniu... czyli rozwój dziecka w II trymestrze ciąży

Niektórzy uważają, że początek drugiego trymestru to najlepszy czas ciąży. Wszystko idzie zgodnie z planem, nie doszło do poronienia i kończą się tak dokuczające początkowym etapom ciąży objawy. Możesz odetchnąć spokojnie, ale… przygotuj się na pieszczotliwe kopniaki maleństwa ;-)

Standard Post with Image

Pierwszą część artykułu znajdziesz TUTAJ

 

13 tydzień

Trzynasty tydzień to czas pojawienia się u dziecka zmysłu smaku. Jeśli więc uzna Twój posiłek za „smakowity”, będzie połykało wody płodowe. To także okres, kiedy maleństwo jest bardzo ruchliwe, kopie, przekręca się, a wszystko za sprawą powstających mięśni.

14 tydzień

Zasadnicza zmiana dokonuje się w proporcjach ciała dziecka – głowa stanowi już tylko 1/3 całej długości. W miejscu brwi pojawia się delikatny meszek. Płeć dziecka staje się jeszcze bardziej rozpoznawalna.

15 tydzień

Dziecko rośnie bardzo szybko i wykonuje jeszcze gwałtowniejsze ruchy. Nóżki stają się dłuższe niż ręce, a dziecko chętnie ssie kciuk, jeśli znajdzie się w pobliżu ust. Zaczynają działać narządy wewnętrzne np. trzustka, a ciałko pokrywa się meszkiem, który będzie mu towarzyszył do ostatnich dni przed porodem (u większości ssaków przekształca się w sierść). Maluch waży ok. 50 g.

16 tydzień

Nos jest już dobrze ukształtowany, choć płaski – aby nie przeszkadzał podczas karmienia piersią. Podejrzewa się, że dziecko zaczyna słyszeć, choć bardzo niewyraźnie i docierają do niego bodźce w postaci wibracji.

17 tydzień

Na dłoniach pojawiają się linie papilarne, a jego małe serduszko bije dwa razy szybciej od Twojego. U dziewczynek pod wpływem hormonów pojawiają się narządy rozrodcze. Szpik kostny zaczyna produkcję krwinek czerwonych.

18 tydzień

Twarz dziecka coraz bardziej przypomina dziecięcą, powstają na niej coraz dokładniejsze rysy. Zaczyna się intensywna nauka oddychania, choć oczywiście jest to tlen dostarczany przez matkę do łożyska. Następuje gwałtowny rozwój mózgu. To w tym tygodniu tworzą się połączenia nerwowe, które przewodzą impuls od mózgu do wszystkich miejsc ciała. Serce zaczyna się dzielić na komory – podczas badania USG możliwe jest wykrycie jego ewentualnej wady.

19 tydzień

Dziecko zaczyna słyszeć, tak więc powinnaś unikać przebywania w zbyt głośnych miejscach, gdyż niektóre dźwięki mogą napawać je lękiem. Maluch potrafi się obracać, zdarza mu się także czkawka.

20 tydzień

Mimo że kości jeszcze nie stwardniały, dziecko jest już prawie ukształtowane. Na jego palcach zaczynają powstawać paznokcie. Zaczyna reagować na zmiany w środowisku zewnętrznym – np. na zmianę temperatury. Dziewczynki są już wyposażone w niedojrzałe komórki jajowe.

21 tydzień

Dziecko rozróżnia smaki, z czego najbardziej odpowiada mu słodki, z tego powodu połyka słodki płyn owodniowy. Ma już swoje pory snu i aktywności w brzuchu mamy.

22 tydzień

Maluchowi zaczynają rosnąć włosy, rzęsy i brwi. Jego uszy tworzą już ostateczny kształt. Szpik kostny wytwarza dużo białych krwinek, dzięki czemu malec chroniony jest przed infekcjami.

23 tydzień

Układ nerwowy dziecka jest już na tyle rozwinięty, że może odczuwać ból. Jego ciało staje się nieco pulchniejsze, z uwagi na zwiększenie ilości tkanki podskórnej.

24 tydzień

Za większość funkcji życiowych malucha odpowiada łożysko, mimo że jego narządy są już bardzo ukształtowane. Jest już na tyle duży, że obracanie się zaczyna mu sprawiać trudność, co dla matki może być dość bolesne.

25 tydzień

Dziecko ma nadal zamknięte oczy, ale reaguje na strumienie światła przenikające do macicy. Maluch waży już ok. 700 g. Pod jego skórą tworzą się naczynia włosowate.

Podobne artykuły

„Wakacje na Bali”, czyli naturalne kosmetyki marki HAGI

Jak złapać chwilę oddechu i świeżości w środku lata? Może dzięki zapachom: trawy cytrynowej, wanilii, grapefruita, szałwii i cedru - zamkniętym w wysokiej jakości naturalnych produktach..? Przedstawiamy Wam cudowną serię marki Hagi – „Wakacje na Bali”.

Czytaj więcej

Monitorowanie glikemii poposiłkowej w ciąży

Glikemia poposiłkowa to wartość stężenia glukozy w osoczu po spożyciu posiłku. Stężenie glukozy poposiłkowej zaczyna wzrastać około 10 minut po rozpoczęciu jedzenia. Proces ten zachodzi w wyniku wchłaniania wodorowęglanów.

Czytaj więcej