WomanMagazine.pl

Dlaczego warto się przytulać?

Przytulanie nie tylko pozwala wyrazić uczucia i buduje bliskość czy więź pomiędzy ludźmi, wpływa też pozytywnie na ciało i psychikę. Z jakich jeszcze powodów warto się przytulać?

Standard Post with Image

Przytulanie zmniejsza stres i buduje więzi

Przytulanie pozytywnie wpływa na psychikę, dzięki niemu czujemy się bezpieczni, pozwala nam też być blisko z innymi. Dotyk zmniejsza stres i lęk. Podczas przytulania wydziela się oksytocyna, hormon, który działa na układ limbiczny, wspiera ona budowanie więzi, poczucia przynależności i zaufania oraz bliskości między ludźmi. Hormon ten obniża także rytm serca oraz zmniejsza poziom kortyzolu, hormonu stresu. Oksytocyna zwana jest hormonem miłości, bo pozwala zapomnieć o samotności, odizolowaniu i złości, pozytywnie wpływa też na kondycję związku. Znany jest również z obniżania ciśnienia krwi, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko chorób serca. 

Przytulanie czyni nas szczęśliwymi i zdrowymi

Mocne przytulanie podnosi poziom serotoniny, poprawia humor i poczucie szczęścia. Przytulanie zmniejsza także napięcie mięśni, relaksuje ciało oraz łagodzi ból. Wspiera odporność i układ immunologiczny, dodając wigoru w walce z infekcjami. Dzięki czemu szybciej wracamy do zdrowia. Przytulanie zwiększa poziom dopaminy, która sprawia, że czujemy się lepiej. Dlatego przytulanie doskonale sprawdzi się w profilaktyce zapobiegania depresji. Przytulanie wyzwala też hormony szczęścia w postaci endorfin i serotoniny, one również wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. 

Jaki z tego wniosek? Przytulajmy się, kiedy to tylko możliwe, a z całą pewnością będziemy zdrowe i szczęśliwe. 

Podobne artykuły

CZY WARTO BYĆ MIŁYM?

Jak często tłumisz swoje prawdziwe emocje, bo nie chcesz kogoś urazić, albo pomagasz, jak tylko możesz, bo czujesz, że powinnaś? Czy jest to konstruktywne i uzasadnione, jeśli Ty na tym tracisz? Zobacz, jak poradzić sobie z problemem bycia nadmiernie miłą!

Czytaj więcej

DLACZEGO WARTO SIĘ WSPINAĆ?

Wspinaczka to sport wytrzymałościowy. Żeby zacząć, wystarczy znaleźć kogoś, kto nas pokieruje na początku naszej przygody. Potem już pójdzie jak z płatka! Ale czy zawsze? Jedno jest pewne – z pewnością warto spróbować!

Czytaj więcej