WomanMagazine.pl

Jak zaplanować odchudzanie?

Aby schudnąć należy mieć czas oraz energię na odchudzanie. Konieczne jest nauczenie się jak wzmacniać motywację oraz czerpać satysfakcje z nowego stylu życia.

Standard Post with Image

Najważniejsze jest nastawienie psychologiczne, iż wprowadzane prozdrowotne zmiany powinny być stosowane do końca życia. Całe życie należy dbać o swoje zdrowie, poprzez codzienne decyzje, wybory żywieniowe, unikanie używek, substancji psychoaktywnych, alkoholu, palenia papierosów, zwiększoną aktywność fizyczną.

Aby dbać o swoje zdrowie fizyczne oraz psychiczne należy:

Uprawiać sport, spać 8 godzin dziennie, rozwijać swoje zainteresowania.

Krok pierwszy:

  • Zapisać w segregatorze lub zeszycie KORZYŚCI jakie przyniesie nam osiągnięcie oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała:

Będę zdrowszy

Lepsze samopoczucie

Uczucie satysfakcji oraz sprawczości

Poczucie kontroli nad swoim życiem

Większa sprawność

Brak skrępowania na basenie, plaży

Poczucie zadowolenia ze swojego wyglądu

Będę nosić to co mi się podoba

Zwiększę pewność siebie

Z radością będę patrzeć w lustro

Kartę korzyści wpiąć do segregatora oraz czytać codziennie, zmniejsza to niekorzystne działanie myśli sabotujących.

Krok drugi:

  • Wyznaczyć konkretny, realny cel (np. chcę ważyć 60kg, zmieścić się w ubrania konkretnego rozmiaru, wyglądać tak jak  kiedyś - warto zapisać ten cel czerwonym kolorem)
  • Zapisać w zeszycie produkty niedozwolone w diecie
  • Zapisać produkty dozwolone
  • Skonsultować aktualny stan naszego zdrowia z lekarzem pierwszego kontaktu
  • Zapisać się do dietetyka
  • Zapisać się na siłownię lub zapisać sobie w zeszycie, że codziennie będę wychodzić na spacer, niezależnie od czynników zewnętrznych

 

 

Krok trzeci:

  • Zainstalować bezpłatne aplikacje, które będą nas motywować, przykładowo: „Endomondo”, „Fitatu”, „Pij wodę”, „Joga dla początkujących”, „Spotify” z playlistą z energiczną muzyką do szybkich marszów bądź biegania,
  • Nie należy szukać wymówek, tylko szukać rozwiązań i całą energie skupić na szukaniu rozwiązań, unikać myśli sabotujących. W chwilach zwątpienia zadać sobie pytanie po co to robię, na niektóre osoby działa oglądanie zdjęć osób które wyglądają tak jak my chcemy wyglądać, na inne osoby działa oglądanie zdjęć przykładowo osób bardzo otyłych.
  • Należy być świadomym, iż dbając o osiągnięcie prawidłowej masy ciała, wprowadzając prozdrowotne nawyki do naszego życia, dbamy o naszą przyszłość, gdyż profilaktyka naszego zdrowia jest najlepszą inwestycją.
  • Należy myśleć o naszej przyszłości, nie tylko o względach wizualnych ale trzeba być świadomym, iż wyrobienie sobie zdrowych nawyków jest grą wartą świeczki.
  • Warto spojrzeć na nawyki stulatków, jaki prowadzili styl życia,
  • Mamy wpływ na swoje życie, na stan swojego przyszłego samopoczucia, zdrowia, poprzez codzienne decyzje, wybory wpływamy na swoje życie, zdrowie oraz przyszłość.

Niewątpliwie osoby jakimi się otaczamy, myśli jakimi karmimy nasz umysł również mają wpływ nanasze samopoczucie.

 

Krok czwarty:

  • Należy codziennie robić notatki –zapisywać  co się jadło, jaką miało się w danym dniu aktywność fizyczną w segregatorze / zeszycie bądź w aplikacji „FITATU”, wzmacnia to naszą motywacje, ma to korzystne działanie psychologiczne, ułatwia kontrolowanie bilansu wydatku energetycznego, ponieważ to właśnie ujemny bilans energetyczny powoduje chudnięcie, nadmiar kalorii spożywanych nad kaloriami spalanymi w ciągu dnia powoduje tycie. Aby utrzymać obecną masę ciała należy spożywać tyle kalorii ile wynosi nasza całkowita przemiana materii.

Krok piąty:

  • Korzystne jest znalezienie „mentora”, którym pomoże podtrzymywać motywacje, umacniać wiarę w nasze siły, może być to dietetyk; lekarz pierwszego kontaktu; trener osobisty;  osoba, która będzie kontrolować i oceniać nasze postępy.

 

Krok szósty:

  • Nie kupować śmieciowego jedzenia, niech to będzie już nasz nawyk na całe życie, naprawdę takie jedzenie nie jest niezbędne nam do przeżycia, można zapytać najstarsze osoby w naszej rodzinie, przykładowo dziadków, którzy przeżyli czasy w których nic nie było w sklepach.

 

 

Krok siódmy:

  • Wyrobić sobie nawyk jedzenia na mniejszych talerzykach, bądź mniejszych miseczkach, pić w wąskich i wysokich szklankach lub kubkach-są to triki które naprawdę są skuteczne
  • Usunięcie wszelkich niezdrowych pokarmów z domu oraz z miejsca pracy ułatwi wprowadzanie prozdrowotnych nawyków

 

Krok ósmy:

  • Wyrobić sobie nawyk aby: jeść powoli; ćwiczyć; codziennie czytać kartę korzyści, wizualizować swój stan zdrowia w przyszłości, za przykładowo dziesięć lat, czy decyzje i wybory jakie dokonujemy codziennie mają korzystny czy też negatywny wpływ na nasze przyszłe zdrowie?

 

Krok dziewiąty:

  • Planować posiłki, przygotowywać listę potrzebnych produktów
  • Dbać o to, aby w lodówce zawsze był świeże warzywa, które można szybko przygotować, np. marchewki, seler naciowy, rzodkiewki, pomidory- naprawdę brak czasu nie jest wymówką, aby jeść śmieciowe jedzenie, najczęściej jest to lenistwo.
  • Ewentualnie na początku wprowadzania zdrowych nawyków żywieniowych można zakupić kilka opakowań groszku, pomidorów w puszcze, jednak docelowo warto korzystać z jak najmniej przetworzonych pokarmów.

Zarówno ilość kalorii jak i źródło tych kalorii, dokładnie to co spożywamy codziennie ma ogromne znaczenie na stan zdrowia naszego organizmu.

Należy mieć świadomość, że ilość spożywanych kalorii w ciągu dnia ma znaczenie,  ponieważ decyduje o masie ciała, czy nastąpi utrzymanie obecnej masy ciała poprzez spożywanie kalorii zgodnych  z CPM (całkowitą przemianą materii) na którą składa się PPM (podstawowa przemiana materii) i pal (physical activity level - poziom aktywności fizycznej).  Jeśli będziemy spożywać o 500 lub 700 kcal mniej niż wynosi nasze CPM, nastąpi redukcja obecnej masy ciała,  jeśli będziemy spożywać więcej kalorii niż wynosi nasze CPM nastąpi wzrost masy ciała.

 

 

Karolina Chojnacka
Dietetyk
Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

Jak radzić sobie z obrażalskim?

Niektórzy twierdzą, że dąsy i grymasy są domeną kobiet, co, jednak jeśli nasz partner często się obraża?

Czytaj więcej