WomanMagazine.pl

Poznaj swoją skórę

Każda z nas jest inna, różnią nas nie tylko cechy charakteru, ale i rodzaj urody. Różni nas także rodzaj posiadanej cery. Jego poznanie pozwoli nam lepiej o nią zadbać.

Standard Post with Image

Podział skóry uzależniony jest od rozmieszczenia gruczołów łojowych w skórze oraz ich działania. Możemy wyróżnić kilka podstawowych typów cery – cerę normalną, suchą, tłustą oraz mieszaną. Czasami spotykamy się z ich kombinacjami. Rodzaj cery warunkowany jest genetycznie, ale na jej stan możemy wpływać my poprzez odpowiednią pielęgnację. By dowiedzieć się jakiej cery jesteśmy posiadaczkami, możemy wybrać się na konsultację do kosmetyczki lub po prostu poobserwować jak zachowuje się skóra naszej twarzy. Pomóc może nam też umycie twarzy wodą z mydłem i obserwowanie jej zachowania. Istotne jest również to, jak nasza skóra reaguje na zmiany atmosferyczne, w tym wiatr i słońce, czy suche powietrze. Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym rodzajom cery.

Cera mieszana – ma cechy zarówno skóry suchej, jak i tłustej. W przypadku cery mieszanej, mówimy o mieszance skóry suchej i tłustej. Skóra sucha występuje zazwyczaj na policzkach i skroniach, a tłusta na czole, nosie i brodzie.

Cera tłusta to skóra, która nadmiernie produkuje sebum, charakteryzuje się połyskiem i świeceniem, oraz obecnością rozszerzonych, widocznych porów. Ma kolor szarożółty, jest ukrwiona, blada i dobrze znosi czynniki atmosferyczne. W przypadku cery tłustej skóra może się błyszczeć. Cera tłusta błyszczy się zarówno po umyciu wodą z mydłem, jak i po demakijażu mleczkiem, tłusty krem powoduje z kolei uczucie dyskomfortu.

Cera sucha produkuje mniej sebum niż normalna, jest jasna, matowa, łuszczy się, brakuje jej połysku i szybko się starzeje. Po umyciu wodą z mydłem skóra jest ściągnięta, pozostaje gładka tylko przez chwilę po zastosowaniu mleczka, czynniki atmosferyczne takie jak mróz, słońce i wiatr sprawiają, że traci wodę. Cera sucha ma jasny kolor, jest mało elastyczna i cienka. Mogą występować na niej przebarwienia. Z powodu braku płaszcza wodno-lipidowego szybciej się starzeje i szybko traci wodę.

Skórę normalną charakteryzuje zaś pozostawanie w zdrowej kondycji. Jest gładka, miękka, elastyczna i z nikłą ilością zmarszczek i niedoskonałości. Zazwyczaj jest odpowiednio nawilżona i natłuszczona, zaś po zastosowaniu wody z mydłem nie jest ściągnięta ani zaczerwieniona, a demakijaż nie powoduje negatywnych odczuć.

Aby właściwie zadbać o naszą skórę, należy w pierwszej kolejności rozpoznać rodzaj naszej skóry, następnie dopasować do niego odpowiednie kosmetyki. Właściwy krem nawilży skórę oraz zapewni jej składniki wiążące wodę. Nie zapominajmy również o codziennym oczyszczaniu skóry twarzy.

Podobne artykuły

Gdzie możemy poznać swoją drugą połówkę?

Narzekasz na to, że wciąż jesteś sama? Wiosna to doskonały czas, by coś z tym zrobić, oto kilka pomysłów, na to, gdzie możesz znaleźć swoją drugą połowę.

Czytaj więcej

Jak dbać o skórę kobiet w ciąży i karmiących piersią? - wywiad z Iwoną Czopek zw. z marką BodyBoom

Okres ciąży, połogu i karmienia piersią to czas szczególny dla każdej kobiety. Każda z nas zasługuje wtedy na nieograniczone pokłady troski i uważności ze strony bliskich. Powinnyśmy także same o siebie bardziej zadbać, nie zapominając o… swojej skórze.

Czytaj więcej