WomanMagazine.pl

Ochrona przeciwsłoneczna – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

Po jesiennym i zimowym, pochmurnym czasie bardzo chętnie witamy słońce. Pamiętajmy jednak, że beztroska może nas wiele kosztować, dlatego pamiętajmy o odpowiedniej ochronie, która pozwoli nam na bezpieczne opalanie.

Standard Post with Image

Skąd bierze się opalenizna?

Promienie UVB sprawiają, że po urlopie wracamy z opalenizną, pobudzając zwiększanie produkcji melaniny, substancji, która odpowiedzialna jest za pigmentację skóry. Im większa jej zawartość, tym ciemniejszy odcień skóry. Jej przejściowe zwiększenie w skórze za sprawa słońca nazywamy opalenizną. Na naszą skórę podczas ekspozycji na słońce działają jednak jeszcze inne promienie mianowicie UVA. Promieniowanie UVA przenika do głębokich warstw skóry i tworzy niewidoczne dla ludzkiego oka uszkodzenia. Skutki takich zniszczeń są widoczne dopiero po upływie czasu, czasami nawet po wielu latach. Warto zaznaczyć, że promieniowanie UVA wnikając w skórę niszczy włókna kolagenowe, a to od ich kondycji zależy elastyczność skóry. Promienie UVA sprawiają, ze włókna kolagenowe stają się kruche i delikatne, co przyczynia się do fotostarzenia, którego efektem są zmarszczki, zaburzenia pigmentacji, plamy i przebarwienia, popękane naczynka, cienka i przesuszona skóra.

Jak się bronić? 

Co możemy zrobić, by unikać negatywnego skutku działania promieni słonecznych na naszą skórę? Oczywiście możemy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce, ale nie zawsze możemy schować się w domu więc, powinniśmy używać kremu z filtrem. Substancje pełniące rolę filtrów chroniących przed promieniowaniem UV możemy podzielić na dwie grupy ze względu na sposób działania. Pierwsze z nich to filtry  chemiczne, które wnikają w naskórek, ale wyłącznie w jego wierzchnie warstwy. Substancje te działają na zasadzie pochłaniania energii światła słonecznego, co chwilowo powoduje zmianę struktury chemicznej. Przetwarzają one energię promieniowania UV w nieszkodliwą energie cieplną. Drugi rodzaj substancji to filtry mineralne – ich cząsteczki są na tyle duże, że nie wnikają w głąb naskórka, tworzą na jej powierzchni warstwę bariery dla promieni UV. Działają na zasadzie odbicia lub rozproszenia promieniowania UV.

Na co zwrócić uwagę

Wybierając krem z filtrem zwróćmy uwagę na znajdujące się w składzie kremu filtry, czy ich działanie wspierają naturalne składniki, takie jak oleje, ekstrakty roślinne, czy zawierają antyoksydanty, które chronią przed działaniem wolnych rodników oraz czy chronią przed działaniem obu rodzajów promieniowania UV. Istotny jest również współczynnika SPF, który możemy dostosować do swojej karnacji. Preparaty powinny być wodoodporne, a jeśli mamy wrażliwą skórę, zakupmy o krem hipoalergiczny.

Podobne artykuły

Makijaż permanentny — co warto o nim wiedzieć?

Coraz więcej pań decyduje się na makijaż permanentny, w jaki sposób się do niego właściwie przygotować oraz pielęgnować go?

Czytaj więcej

Różowa czekolada - co o niej wiemy?

Każda z nas zna białą czy czarną czekoladę, ale czy kiedykolwiek słyszałyście o czekoladzie różowej?

Czytaj więcej