WomanMagazine.pl

Co ma znaczenie przy wykonywaniu peelingów chemicznych?

Złuszczanie martwych komórek naskórka przy użyciu kwasów jest zaliczane do grona zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. W związku z tym, wspomniana kuracja gabinetowa powinna być przeprowadzana wyłącznie przez wykwalifikowanych kosmetologów. To zresztą nie jedyna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę przed pierwszym peelingiem chemicznym.

Standard Post with Image

 

Zabiegi złuszczające, przy wykonywaniu których sięga się po kwasy organiczne, są coraz chętniej wybierane przez klientów korzystających z usług gabinetów medycyny estetycznej. W czym tkwi sekret takich kuracji? Przede wszystkim w ich wszechstronnym, skutecznym oraz bezpiecznym działaniu. Warunkiem jest tu jednak wykluczenie jakichkolwiek przeciwwskazań do peelingu chemicznego. Ponadto, wykonywanie zabiegów złuszczających z kwasami wymaga ścisłego przestrzegania wszystkich zaleceń kosmetologa.
 

Nie tylko usuwanie martwych komórek naskórka…

Działanie peelingu chemicznego nie ogranicza się wyłącznie do usunięcia martwych komórek naskórka. Przeprowadzenie serii takich zabiegów pozwala m.in. na rozjaśnienie przebarwień posłonecznych, ograniczenie łojotoku, zmniejszenie szorstkości i grubości warstwy rogowej naskórka czy nawilżenie obszaru poddawanego kuracji. Ponadto, pełna terapia z kwasami zapewnia lepszą wchłanialność składników aktywnych, które znajdują się w preparatach kosmetycznych, jak również stymuluje naturalny proces produkcji kolagenu i elastyny.

Wiele w tym przypadku zależy od „parametrów” peelingu chemicznego. Po pierwsze, kosmetolog może zastosować różnego typu kwasy, które wykazują odmienne właściwości. Po drugie, istotne jest stężenie użytej substancji oraz czas jej działania w obszarze zabiegowym. W rezultacie, peelingi chemiczne można pod wieloma względami dostosować do potrzeb skóry osoby, która przystępuje do kuracji. A warto też podkreślić, że tego typu zabiegi złuszczające są przeznaczone praktycznie dla każdego rodzaju cery. O ile tylko kosmetolog nie stwierdzi przeciwwskazań do zastosowania danego kwasu…


Przygotowania do zabiegu i ważne przeciwwskazania

Eksfoliację kwasami AHA, BHA i PHA najlepiej wykonywać w okresie mniejszego nasłonecznienia, czyli jesienią, zimą lub ewentualnie wczesną wiosną. W tym przypadku chodzi o to, aby unikać opalania skóry (zwłaszcza obszaru zabiegowego) co najmniej przez miesiąc przed rozpoczęciem kuracji. Świeża opalenizna stanowi bowiem jedno z przeciwwskazań do chemicznego złuszczania naskórka. Ponadto, przed zabiegiem eksfoliacji należy zrezygnować z innego rodzaju peelingów (co najmniej tydzień wcześniej).

Jak widać, zabiegi z kwasami nie wymagają skomplikowanych przygotowań. Jednak nie tylko działania podjęte przed rozpoczęciem kuracji wpływają na to, czy w ogóle będzie można skorzystać z takiej metody. Znaczenie mają także różnego typu przeciwwskazania, czyli czynniki, które stanowią przeszkodę do przeprowadzenia peelingu chemicznego. Zalicza się do nich m.in. opryszczkę, ciążę, egzemę, nadwrażliwość na kwasy owocowe (AHA, BHA, PHA), grzybicę, łuszczycę, podrażnienia oraz stany zapalne skóry.


O czym pamiętać po przeprowadzeniu peelingu chemicznego?

Przystąpienie do eksfoliacji kwasami z pewnością wymaga przestrzegania wszystkich zaleceń, które wiążą się z odpowiednim postępowaniem po wykonaniu każdego zabiegu w serii. Przykładowo: zarówno w trakcie trwania kuracji, jak i przez 2 tygodnie po jej zakończeniu (po ostatnim spotkaniu w gabinecie), należy unikać kąpieli słonecznych oraz sauny.

Zalecenia pozabiegowe dotyczą też właściwej pielęgnacji skóry w warunkach domowych. W tym przypadku największe znaczenie ma fotoprotekcja obszaru poddawanego kuracji, czyli stosowanie preparatów z wysokim filtrem SPF (minimum przez 3-4 tygodnie po każdej wizycie). Ponadto, z pewnością nie należy przyspieszać procesu łuszczenia wywołanego po zastosowaniu kwasów. Zrywanie odstającego naskórka może bowiem doprowadzić do powstania blizn.


Informacji na temat eksfoliacji kwasami udzielił gabinet medycyny estetycznej Qclinique.

 

Podobne artykuły

Czy różnica wieku w związku ma znaczenie?

Posiadanie satysfakcjonującego i szczęśliwego związku to marzenie wielu z nas, nic więc dziwnego, że naukowcy tak wiele czasu poświęcają badaniom, które mają rozwikłać sekret udanego związku. Nie inaczej jest w przypadku wieku.

Czytaj więcej

Savoir-vivre w restauracji, czyli jak zachowywać się przy stole?

Savoir-vivre, bon ton, dobre obyczaje czy dobre maniery... Każdy wie lub chociaż się domyśla, jak należy zachowywać się w miejscu publicznym. Czy wiemy jednak, co mówi etykieta na temat wyjścia do restauracji? Czy odpowiada naszym czasom? A może wdarł się do niej anachronizm? Oceńcie same! ;-)

Czytaj więcej