WomanMagazine.pl

Postaw na wełnę

Nocny odpoczynek to podstawa, nie tylko pozytywnie nastawi nas na kolejny dzień, ale i naładuje nas odpowiednią porcją energii. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej pościeli. Jeśli szukasz alternatywy dla puchowej pościeli, to proponujemy wełnę. Dlaczego? Już spieszymy z odpowiedzią.

Standard Post with Image

Cena jest czymś, przez pryzmat czego trudno porównać wełnę i puch - oba materiały mogą mieć bowiem różną cenę ze względu na skład czy pochodzenie. Możemy jednak porównać je ze względu na komfort, które przynosi spanie pod nimi.

Czym jest puch?

Puch to warstwa drobnych, ptasich piór, które rosną pod twardszymi piórami ptaków. Może on pochodzić z gęsi i kaczek. Puch używany jest do produkcji pościeli i ubrań. Dla zrozumienia właściwości puchu istotna będzie odpowiedź na pytanie o to, jaką funkcję pełni puch dla kaczki. Puch łapie powietrze, izolując ciało ptaka przed utratą ciepła. Zatrzymuje on ciepło, pot i wilgoć, aby utrzymać stałą temperaturę ciała. Dla ptaków jest to bardzo przydatne, zważywszy na fakt, że żyją w zimnej wodzie. To, co dla kaczki stanowi zaletę, dla nas może być jednak wadą. Dlaczego? Podczas snu pocimy się, a odprowadzana wilgoć musi znaleźć gdzieś ujście, puchowa pościel sprawia, że wilgoć pozostaje na naszym ciele. W efekcie jesteśmy spoceni. Pióra puchowe mają też tendencję do tego, by z biegiem czasu stawać się siedliskiem roztoczy i pleśni, co przyczynia się do ich alergiczności. Pranie wpływa natomiast na kształt piór, które rzadko powracają do swojej pierwotnej formy. Dlatego zaleca się ich wietrzenie.

Pościel z wełny nie ma sobie równych

W przeciwieństwie do puchu wełna odprowadza wilgoć z powierzchni skóry i pozwala jej szybko odparować. Dzięki czemu nie jesteśmy mokrzy. Wełna jest również odporna na zapachy, co jest szczególną zaletą, jeśli posiadamy zwierzaka. W porównaniu do puchu pozostaje ona dłużej sucha i szybciej schnie. Do tego jest hipoalergiczna i antybakteryjna oraz odporna na rozwój bakterii. Zaletą wełny jest również regulowanie temperatury, zimą grzeje, a latem chłodzi i wchłania pot. Wełna to idealny materiał, dla każdego, kto kiedykolwiek skarżył się, że jest mu za zimno lub za gorąco. Przed zabrudzeniem i rozwojem drobnoustrojów owczy włos chroni zewnętrzna ochrona w postaci lanoliny. Warto wspomnieć, że jeśli skarżymy się na choroby reumatyczne i zaburzenia krążenia lub kręgosłupa, to wełna ma korzystny wpływ na łagodzenie bóli reumatycznych i nerwobóli.

Podsumujmy więc - wełna odprowadza wilgoć, reguluje temperaturę, jest miękka i wygodna, a do tego pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.

Zachęcamy do zajrzenia na www.alwero.pl.

Podobne artykuły

Postaw na herbatę

Każdy dzień zaczynasz od wypicia kubka herbaty lub kawy? Może czas pomyśleć o zdrowszym zamienniku, który pozwoli nam poprawić nasze samopoczucie, a może nawet zrzucić kilka kilogramów.

Czytaj więcej