WomanMagazine.pl

Zastrzał – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Zastrzał to dość bolesna przypadłość, której podłoże stanowi zazwyczaj uszkodzenie bariery skórnej.

Standard Post with Image

Co to jest zastrzał?

Zastrzał to zapalenie opuszka palca, które tworzy się zazwyczaj w okolicy paznokcia. Jest efektem przerwania ciągłości skóry, do którego dochodzi w czasie niewłaściwego usuwania skórek, albo urazu palca. Do ranki dostają się bakterie, w ten sposób tworzy się stan zapalny, a następnie zakażenie. W efekcie palec robi się czerwony, pulsuje, jest wrażliwy na ból, a nieco później puchnie.

Zastrzały podzielić możemy na kilka rodzajów, nie każdy z nich jest tak samo łatwy do wyleczenia. W przypadku niektórych konieczna będzie pomoc lekarza. Wyróżniamy zastrzał płytki podnaskórkowy, zastrzał śródskórny, kostny, ścięgnowy czy stawowy. Te ostatnie powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem, zaleci on prawdopodobnie kurację antybiotykową. Ale jeśli jest to zwykle zapalenie, można sobie z nim poradzić w domu.

Jak przeciwdziałać zastrzałowi?

Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego podczas prac w ogrodzie zakładajmy rękawiczki. W przypadku uszkodzenia naskórka warto jak najszybciej zdezynfekować ranę. Uważajmy na skaleczenia, które mogą przerodzić się w niebezpieczne zakażenie. W czasie zabiegów upiększających używajmy czystych nożyczek i pilniczków. Nie obgryzajmy paznokci, nie usuwajmy skórek.

Jak leczyć zastrzał?

Najlepiej zadziałać najszybciej jak się da, jeśli poczujemy pulsujący ból i zaczerwienienie, warto sięgnąć po domowe sposoby. Gdy zauważymy skaleczenie w pierwszej kolejności, warto oczyścić uszkodzone miejsce. Użyjmy wody utlenionej i gazika. Jeśli mimo tych zabiegów dojdzie do infekcji i nie zdołamy uniknąć zastrzału, sięgnijmy po pierwszy z domowych sposobów. Polega on na moczeniu palca we wrzątku. Nalewamy do szklanki wrzącej wody, gdy nieco ostygnie, wkładamy do niej palec, trzymając tyle, ile możemy, jednak mając na uwadze to, by się nie poparzyć. Czynność powtarzamy kilka razy w kilku seriach. Do wody warto dodać też sodę lub starte, szare mydło. Po tym zabiegu osuszamy palec i nakładamy na niego maść z antybiotykiem lub maść ichtiolową. Warto następnie zakryć palec opatrunkiem. Przeciwbakteryjnie i odkażająco działa też szałwia.

Jeśli mimo wskazanych zabiegów, po kilku dniach opuchlizna i ból nie maleją, skontaktuj się z lekarzem. Najpewniej przepisze on antybiotyk albo skieruje nas do chirurga celem nacięcia pęcherza z ropą.

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

Kąpiel w lesie? – czym są „leśne kąpiele”

Nie od dziś wiadomo, że bliskość natury nam służy. Jednak czy mieliście świadomość, że samo przebywanie na jej łonie może nas leczyć? Dowodzą tego badania japońskich uczonych, którzy sprawdzili jaki wpływ na nasze zdrowie ma przebywanie w… lesie. Okazało się, że tzw. kąpiele leśne nie tylko pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, ale skutecznie wspierają nasz układ immunologiczny.

Czytaj więcej