WomanMagazine.pl

Uważaj na telefon

Z telefonu korzystamy każdego dnia, pochylone sprawdzamy skrzynkę internetową, rozmawiamy przez telefon, albo piszemy kolejnego smsa. Niestety, wszystko to nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie.

Standard Post with Image

Uważaj na oczy

Długotrwałe wpatrywanie się w ekran telefonu sprawia, że soczewka przez długi czas pozostaje zaokrąglona. Jeśli po pewnym czasie zdecydujemy się spojrzeć poza ekran, najpewniej zobaczymy niewyraźny kształt. Właśnie dlatego tak ważne jest, byśmy co kilka minut odrywały wzrok od komórki, spoglądając przed siebie na kształt oddalony od nas.

Kręgosłup

Nachylanie się nad telefonem usztywnia nam kark, przez co może nam dokuczać ból barku oraz mrowienie ręki. Dlatego przynajmniej dwa razy dziennie warto rozciągać barki i całe ciało, dzięki czemu rozluźnimy mięśnie i zmniejszymy ból. Jeśli spędzamy dużo czasu pochylając się, wpływa to również negatywnie na układ mięśniowo-kostny. Przeciążamy w ten sposób odcinek szyjny kręgosłupa i prowadzimy do trwałych zmian postawy. Niebagatelny wpływ na nasze ciało ma również pisanie smsów, podczas którego wykonujemy pracę manualną. To ciężka praca dla naszego kciuka. Schorzenie to nazwano mianem "texting thumb", objawia się ono bolesnym stanem zapalnym kciuka i części dłoni. Występuje u osób, które wykonują powtarzane czynności manualne. Jeśli pojawią się bóle koniecznie ograniczmy pisanie smsów, możemy też w bolące miejsce wetrzeć przeciwzapalny lek. 


Bezsenność 

Jeśli mamy problemy z zasypianiem, nie zaleca się wpatrywania w ekran telefonu przed zaśnięciem. Podświetlany ekran może spowodować zmiany w stężeniu melatoniny w naszym organizmie, przez co będziemy miały problemy z zaśnięciem. Dlatego telefon warto odłożyć przed snem na stolik. 

Wypryski

Telefonu dotykamy dziennie wiele razy, często nie myjemy uprzednio dłoni, chociaż wykonaliśmy wcześniej wiele czynności. Nie zważamy na to, że później beztrosko przyciskamy go do policzka. To prosta droga do wysypki, która pojawi się na naszym policzku. Szkodliwe bakterie przedostają się z dłoni na telefon, a z telefonu wprost na naszą twarz. Dlatego warto razy dziennie przetrzeć szybkę telefonu chusteczką nasączoną specjalnym dezynfekującym płynem oraz nie przyciskać mocno telefonu do policzka.


Trudno wyobrazić sobie współczesny świat, bez telefonu komórkowego i nie chodzi o to, by zupełnie rezygnować z korzystania z komórki, ale by zwracać uwagę na naszą postawę, czy wyrobić w sobie zdrowe nawyki.

Podobne artykuły

PROWADZISZ SIEDZĄCY TRYB ŻYCIA? UWAŻAJ!

Siedzący tryb życia stał się epidemią krajów wysokorozwiniętych, w których praca fizyczna nieustannie zamieniana jest na siadanie za biurkiem. Szacuje się, że aż 70% osób czynnych zawodowo, spędza swoją pracę na krześle. Jesteś jedną z nich? Uważaj!

Czytaj więcej