WomanMagazine.pl

NIEDOBÓR ŻELAZA

Jeśli zdaża nam się często łapać zadyszkę, miewamy zawroty głowy i podwyższone tętno, może być to objawem obniżonej zawartości żelaza w naszym organizmie.

Standard Post with Image

Dlaczego żelazo jest dla nas tak ważne? Odpowiada ono za prawidłową pracę naszego serca, pozwala na transport tlenu i dwutlenku węgla w naszym układzie krwionośnym, reguluje metabolizm i gospodarkę hormonalną  i wiele innych, bardzo ważnych dla naszego organizmu procesów.

Objawy niedobru żelaza

W wiekszości przypadków pierwszymi objawami niedoboru żelaza jest ciągłe zmęczenie, które z czasem może zamienić się w apatię. Mogą pojawić się "podkowy" pod oczami, rozdwajające się końcówki włosów i ich wypadanie, sucha skóra oraz łamliwe paznokcie.

Powyższym objawom często towarzyszą bóle głowy, zajady w kącikach ust, obniżona koncentracja i problemy z pamięcią. Dodatkowo, zwłaszcza w chłodniejsze pory roku, tym z nas, które mają obniżony poziom żelaza, łatwiej będzie o przeziębienia.


Komu grozi niedobór żelaza?        

Szczególnie narażone na ów niedobór są te z nas, które podczas menstruacji mają obfite krwiawienia, prowadzą intensywny i stresujący tryb życia. Wszystkim tym polecamy urozmaiconą, bogatą w żelazo dietę. Nie wolno lekceważyć problemu niskiego poziomu żelaza we krwi, gdyż jego przewlekły niedobór grozi anemią.  

 

Lista komentarzy(1)

Użytkownik Magda dnia 2016-11-18 12:56:44 napisał:
U mnie wystąpił niedobór pomimo odpowiedniej diety, więc musiałam się posiłkować suplementacją. Postawiłam na chelat żelazowy w Chela ferr forte i już po miesiącu brania moja morfologie znacznie się poprawiła, a po dwóch miesiącach nie było śladu po anemii i nie wywołał żadnych skutków ubocznych jak leki na receptę.