WomanMagazine.pl

Jak skóra reaguje na brak witamin?

Jeśli nie wiesz czy brakuje ci witamin możesz wykonać właściwe badania, inną możliwością jest również obserwacja ciała, które poprzez różne symptomy wskazuje czego nam brakuje.

Standard Post with Image

Zimą łatwiej o niedobory witamin z racji trudniejszego dostępu do świeżych i wartościowych warzyw i owoców, brakuje nam też słońca. Niska odporność, ciągłe zmęczenie, bóle i niezdrowy wygląd, to wszystko może świadczyć o tym, że brakuje nam witamin. Pierwsze objawy niedoboru możemy dostrzec na skórze, włosach i paznokciach. Gdy zabraknie witamin organizm próbuje sobie radzić z tym poprzez pobieranie ich ze skóry. Duży wpływ na stan skóry ma biotyna, jeśli nasze włosy wypadają, są słabsze albo szybciej się przetłuszczają, a paznokcie są bardziej łamliwe i przebarwione to możliwe, że brakuje nam biotyny. Skóra robi się też szara.

Niektóre z nas mają tendencję do worków pod oczami przez całe życie. Niekiedy jest to wynik braku snu, innym razem zmęczenia, ale jeśli dni mijają, a worki pod oczami nie znikają pomimo kilku dni odpoczynku, powinno nas to zaalarmować, że może problem leży gdzie indziej. Możliwe,że brakuje nam witaminy K i żelaza. Witaminę K znajdziemy przede wszystkim w zielonych warzywach takich jak brokuły, szpinak, brukselka. Żelazo zaś w nasionach roślin strączkowych, natce pietruszki czy produktach pełnoziarnistych. Opuchlizna pod oczami może sygnalizować także brak jodu albo nieprawidłowe działanie tarczycy.

Kolejnym symptomem braku witamin są pękające kąciki ust, które mogą stanowić sygnał, że brakuje nam witamin z grupy B i żelaza. Witaminy z grupy B znajdziemy w czerwonym mięsie, rybach, podrobach, warzywach strączkowych, kaszach, mleku, serach dojrzewających, ziemniakach i brokułach. Żelazo uzupełnimy jedząc czerwone mięso, ryby, nasiona strączkowe i warzywa zielone.

Jeśli nasza skóra jest bledsza niż zazwyczaj, przesuszona i zmęczona, może to świadczyć o niedoborze witaminy B12, a także witamin A i C. Aby je uzupełnić sięgnijmy po ryby, sery dojrzewające i nabiał. Witaminę A znajdziemy w marchewce, brokułach, dyni i szpinaku.

Niepokojące jest również krwawienie z dziąseł. Bywa ono niekiedy efektem zbyt nadmiernego szczotkowania, jeśli jednak nie zmienialiśmy ostatnio szczoteczki ani sposobu mycia zębów, wtedy możliwe, że brakuje nam witaminy C. Siniaki, krwawienie z nosa i powolne gojenie się ran to kolejne wskaźniki.

Jeśli nasza skóra na kolanach, ramionach i łokciach jest szorstka, to znak, że może nam brakować witaminy A. To przez jej brak skóra staje się sucha i szorstka. Jej brak powoduje również wolny wzrost paznokci oraz ich kruchość. Witamina A opóźnia również procesy starzenia się skóry, zmniejsza plamy i przebarwienia. Znajdziemy ją w mleku, maśle, rybach, marchwi, szpinaku, pomidorach i groszku.

Skórę wspierają też składniki mineralne takie jak selen, cynk, czy mangan. Dlatego pamiętajmy o zbilansowanej diecie najlepiej z dużą ilością owoców i warzyw oraz produktach zawierających kwasy omega-3. Znajdziemy je w rybach morskich. Pamiętajmy też o tym, by pić dużo wody oraz nawilżać skórę kremami i balsamami.

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

Jak radzić sobie z obrażalskim?

Niektórzy twierdzą, że dąsy i grymasy są domeną kobiet, co, jednak jeśli nasz partner często się obraża?

Czytaj więcej