WomanMagazine.pl

Jak pielęgnować skórę po ekspozycji na słońce?

Przyjemne uczucie ciepła i piękny odcień skóry – czy opalanie może szkodzić? Niestety tak. Przyśpieszone starzenie się skóry i oparzenia to główne niebezpieczeństwa związane z silnym promieniowaniem UV. Warto wiedzieć, jak rozsądnie korzystać ze słońca i co zrobić, by skóra po opalaniu była gładka i zdrowa.

Standard Post with Image

Większość z nas z utęsknieniem wyczekuje lata, licząc na zwiększoną dawkę naturalnej witaminy D i nabranie zdrowej, lekkiej opalenizny. Jednak korzystając z dobrodziejstw wakacyjnego słońca, trzeba koniecznie pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że kąpiele słoneczne nam nie zaszkodzą. 

Zdrowe opalanie jest możliwe

Jedną z podstawowych zasad pielęgnacyjnych jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. Przed każdym wyjściem z domu trzeba pamiętać o pokryciu skóry kremem z filtrem. Jeśli planujemy plażowanie, musimy pamiętać, by wybrać wysoki filtr i regularnie powtarzać aplikację produktu ochronnego, który ściera się i zmywa w kontakcie z wodą. Lepiej jednak rozsądnie dawkować wystawianie ciała na słońce i stopniowo przyzwyczajać skórę do opalania. Warto również pamiętać o unikaniu przebywania na otwartym terenie w okresach największego promieniowania słonecznego (między godziną 11 a 15).

Oparzenia – dlaczego są tak niebezpieczne?

Zaczerwienienie, łuszczenie się skóry, a nawet bolesne pęcherze – to typowe objawy poparzeń spowodowanych działaniem słońca. Bez względu na to, jak są silne mogą być bardzo szkodliwe zarówno dla zdrowia, jak i urody. Badania naukowców wykazały, że oparzenia słoneczne, do których dochodzi w dzieciństwie, zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka nawet o 300%. Również w późniejszym wieku nadmierne przegrzanie skóry może mieć przykre konsekwencje, m.in. w postaci nieestetycznych i trudnych do usunięcia przebarwień. Jeśli nie chcemy rezygnować z opalania, musimy zatem pamiętać nie tylko o ochronie przeciwsłonecznej, ale także o regularnym odwiedzaniu dermatologa, który uważnie obejrzy wszelkie znamiona i zmiany pigmentacyjne.

Pielęgnacja skóry nie tylko przed opalaniem

Również po opalaniu skóra potrzebuje szczególnej pielęgnacji, która pomoże ją zregenerować. Po długotrwałej ekspozycji na słońce może być ona bardziej sucha i podrażniona. To efekt zaburzenia równowagi i nadmiernego działania wolnych rodników, których powstawaniu sprzyja promieniowanie UV. Długotrwałe przesuszenie szybko uwidoczni na naszej skórze siateczkę nowych zmarszczek, zwiększy ponadto ryzyko uszkodzeń – skóra odwodniona traci swoje funkcje ochronne i jest bardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego zawsze po opalaniu należy dobrze umyć ciało – by pozbyć się resztek piasku, soli morskiej i wcześniej nakładanych kremów. Po prysznicu skóra powinna być od razu dobrze nawilżona, najlepiej za pomocą kosmetyków łagodzących szkodliwy wpływ słońca. Regenerujący i nawilżający balsam do ciała po opalaniu Tan Prolonging Body Lotion od francuskiej marki Institut Esthederm, zapewnia skórze nawilżenie, przyspiesza syntezę melaniny, przedłuża trwałość opalenizny i nadaje jej blask. Kosmetyk na bazie innowacyjnej formuły Cellular Water – Woda Komórkowa, która inspirowana jest wodą naturalnie występującą w skórze, nawilża, dodaje cerze blasku, poprawia jej jakość i strukturę, odświeża, nasila metabolizm komórek, spowalnia procesy starzenia oraz zwiększa skuteczność substancji aktywnych zawartych w produkcie. Balsam z ekstraktem z lukrecji natychmiastowo łagodzi podrażnienia i zmniejsza odczucia gorąca i ściągnięcia skóry, a wyciąg z wąkroty azjatyckiej naprawia uszkodzone tkanki, regeneruje oraz ujędrnia skórę.

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

Jak radzić sobie z obrażalskim?

Niektórzy twierdzą, że dąsy i grymasy są domeną kobiet, co, jednak jeśli nasz partner często się obraża?

Czytaj więcej