WomanMagazine.pl

Jak być odpowiedzialnym konsumentem? Sprawdź na czym polega Fair Trade

O produktach Fair Trade na pewno słyszało wiele osób. Nie oznacza to jednak, że łatwo znaleźć je na sklepowych półkach i że każdy rozumie, na czym polega idea Sprawiedliwego Handlu. Popularność Fair Trade wciąż nie jest w Polsce zbyt duża w porównaniu do krajów zachodnich, jednak rośnie wraz ze świadomością konsumentów.

Standard Post with Image

Fair Trade jest ruchem, który ma przyczyniać się do wzrostu etyki w międzynarodowym handlu. Powstał w latach 40. XX w. w Stanach Zjednoczonych, a za prekursorów uważa się organizację Ten Thousand Villages, która już w 1946 r. zaczęła sprzedawać rękodzieło pochodzące z Puerto Rico. Idea Fair Trade rozrosła się i obecnie wspiera gospodarki państw całego globalnego Południa, w szczególności Ameryki Łacińskiej i Afryki. Nad organizacjami zrzeszonymi pod szyldem Sprawiedliwego Handlu czuwa World Fair Trade Organization wytyczająca zasady, według których producenci otrzymują certyfikat Fairtrade.

Najważniejsze zasady wymagane do otrzymania certyfikatu to m.in.:

  • warunki pracy nie zagrażające życiu
  • niezatrudnianie dzieci
  • uczciwa cena produktu
  • demokratyczne zarządzanie organizacją prducencką
  • równe płace dla kobiet i mężczyzn
  • wynagrodzenie pozwalające pracownikom na godne życie i utrzymanie rodziny.

W tej idei na pierwszym miejscu stawia się ludzi, a nie zysk.

Aby zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat Fair Trade, organizacje prowadzą działania edukacyjne. W Polsce zajmuje się tym Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu, które współpracuje ze szkołami, organizacjami pozarządowymi i instytucjami publicznymi oraz realizuje projekty rozpowszechniające wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju oraz etyki w konsumpcji i handlu. Dzięki temu, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę jaką drogę przebywają kupowane przez nich produkty, aby znaleźć się na sklepowej półce. Na początku tej drogi są rolnicy lub robotnicy, a  wybory konsumentów przyczyniają się do tego, jak wyglądają ich warunki pracy. Dzięki pracy na zasadach Fair Trade mają oni szansę na poprawę warunków życiowych, a ich dzieci na lepszą edukację i wyjście z ubóstwa.

Idea Sprawiedliwego Handlu sprawia, że konsumenci dostrzegają to, co jest niewidoczne z perspektywy wysoko rozwiniętych państw Zachodu. Zaczynają zwracać uwagę na konsekwencje, jakie niesie za sobą produkcja ich ulubionej kawy, przypraw, czy bawełny, którą na sobie noszą. Dlatego świadomość wyborów ma znaczenie, a kupowanie produktów certyfikowanych daje pewność, że powstały one w sposób etyczny i do tego są zdrowe i ekologiczne.

Jeśli jednak produkty z certyfikatem Fairtrade są dla ciebie trudno dostępne lub za drogie, a mimo to chcesz uczynić swoje zakupy bardziej etycznymi, kupuj od lokalnych producentów. U nich możesz dostać żywność i przedmioty, które są zdrowe i powstały z poszanowaniem dla środowiska i pracowników.

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

Kąpiel w lesie? – czym są „leśne kąpiele”

Nie od dziś wiadomo, że bliskość natury nam służy. Jednak czy mieliście świadomość, że samo przebywanie na jej łonie może nas leczyć? Dowodzą tego badania japońskich uczonych, którzy sprawdzili jaki wpływ na nasze zdrowie ma przebywanie w… lesie. Okazało się, że tzw. kąpiele leśne nie tylko pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, ale skutecznie wspierają nasz układ immunologiczny.

Czytaj więcej