WomanMagazine.pl

Jak być odpowiedzialnym konsumentem? Sprawdź na czym polega Fair Trade

O produktach Fair Trade na pewno słyszało wiele osób. Nie oznacza to jednak, że łatwo znaleźć je na sklepowych półkach i że każdy rozumie, na czym polega idea Sprawiedliwego Handlu. Popularność Fair Trade wciąż nie jest w Polsce zbyt duża w porównaniu do krajów zachodnich, jednak rośnie wraz ze świadomością konsumentów.

Standard Post with Image

Fair Trade jest ruchem, który ma przyczyniać się do wzrostu etyki w międzynarodowym handlu. Powstał w latach 40. XX w. w Stanach Zjednoczonych, a za prekursorów uważa się organizację Ten Thousand Villages, która już w 1946 r. zaczęła sprzedawać rękodzieło pochodzące z Puerto Rico. Idea Fair Trade rozrosła się i obecnie wspiera gospodarki państw całego globalnego Południa, w szczególności Ameryki Łacińskiej i Afryki. Nad organizacjami zrzeszonymi pod szyldem Sprawiedliwego Handlu czuwa World Fair Trade Organization wytyczająca zasady, według których producenci otrzymują certyfikat Fairtrade.

Najważniejsze zasady wymagane do otrzymania certyfikatu to m.in.:

  • warunki pracy nie zagrażające życiu
  • niezatrudnianie dzieci
  • uczciwa cena produktu
  • demokratyczne zarządzanie organizacją prducencką
  • równe płace dla kobiet i mężczyzn
  • wynagrodzenie pozwalające pracownikom na godne życie i utrzymanie rodziny.

W tej idei na pierwszym miejscu stawia się ludzi, a nie zysk.

Aby zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat Fair Trade, organizacje prowadzą działania edukacyjne. W Polsce zajmuje się tym Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu, które współpracuje ze szkołami, organizacjami pozarządowymi i instytucjami publicznymi oraz realizuje projekty rozpowszechniające wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju oraz etyki w konsumpcji i handlu. Dzięki temu, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę jaką drogę przebywają kupowane przez nich produkty, aby znaleźć się na sklepowej półce. Na początku tej drogi są rolnicy lub robotnicy, a  wybory konsumentów przyczyniają się do tego, jak wyglądają ich warunki pracy. Dzięki pracy na zasadach Fair Trade mają oni szansę na poprawę warunków życiowych, a ich dzieci na lepszą edukację i wyjście z ubóstwa.

Idea Sprawiedliwego Handlu sprawia, że konsumenci dostrzegają to, co jest niewidoczne z perspektywy wysoko rozwiniętych państw Zachodu. Zaczynają zwracać uwagę na konsekwencje, jakie niesie za sobą produkcja ich ulubionej kawy, przypraw, czy bawełny, którą na sobie noszą. Dlatego świadomość wyborów ma znaczenie, a kupowanie produktów certyfikowanych daje pewność, że powstały one w sposób etyczny i do tego są zdrowe i ekologiczne.

Jeśli jednak produkty z certyfikatem Fairtrade są dla ciebie trudno dostępne lub za drogie, a mimo to chcesz uczynić swoje zakupy bardziej etycznymi, kupuj od lokalnych producentów. U nich możesz dostać żywność i przedmioty, które są zdrowe i powstały z poszanowaniem dla środowiska i pracowników.

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

Największy sukces? Być mamą, żoną i... sportowcem! – rozmowa z Kamilą Krzak

„Bycie mamą to wyzwanie. Bycie pracującą mamą – jeszcze większe. A bycie pracującą mamą sportowcem to ciągły wyścig z czasem”. Zapraszamy do inspirującej rozmowy z Kamilą Krzak, Mistrzynią karate, która zdradza swój przepis na szczęśliwe życie zawodowe i prywatne!

Czytaj więcej