WomanMagazine.pl

Ile powinny trwać wakacje?

Nadeszło lato, w tym okresie wiele z nas wyjeżdża na upragnione wakacje. Przeciętnej Polce pracującej na etacie przysługuje w ciągu roku 26 dni urlopu, ile z nich należałoby przeznaczyć na jednorazowy wypoczynek?

Standard Post with Image

Zazwyczaj dzielimy się na dwie grupy — te, które lubią brać kilka krótszych urlopów, lub te, które wypoczywają raz, a porządnie. Każdy z tych sposobów ma wady i zalety. Najnowsze badania mówią, że optymalny poziom wypoczynku osiągamy w trakcie 8-dniowych wakacji. W ciągu pierwszych kilku dni urlopu wzrasta poczucie szczęścia, które swój szczyt osiąga ósmego dnia. Po tym czasie bez względu na to, czy dalej mamy wolne, czy już nie, poziom ten spada.

Zdaniem naukowców w ciągu 8 dni zdążymy wypocząć, uregulować sen i zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Krótsze wolne nie pozwoli nam tak dobrze wypocząć, a po ośmiu dniach i tak jak wcześniej wspominaliśmy, zadowolenie z wolnego maleje.

Co istotne, większe znaczenie niż ilość dni wolnych ma to, co robimy w czasie wakacji. Najlepsze efekty daje zaangażowanie w aktywności, które są odległe od naszych codziennych zwyczajów. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy wypoczywali, wysypiając się, rozkoszując się piękną pogodą, jedzeniem czy miejscem. Zaleca się jednak wprowadzenie odpoczynku aktywnego, który pozwoli na relaks umysłu. Doskonale wpłynie też na ciało, zwłaszcza jeśli przez cały rok siedzimy za biurkiem. Oczywiście sposób, w jaki będziemy odpoczywać będzie różny w zależności od tego, czy wyjeżdżamy na wakacje z rodziną, przyjaciółmi, a może w parze. Jedno jest pewne, na pewno nie należy zabierać ze sobą pracy. Oczyśćmy głowę, dla higieny psychicznej i zostawmy służbowy laptop i komórkę w domu. Nie odpisujmy z wakacji na służbowe maile czy SMS-y. Dobrze tuż przed wolnym zwolnić tempo w pracy i nie zostawiać wszystkiego na ostatni dzień przed urlopem.

Pamiętajmy o tym, że nasz organizm musi przyzwyczaić się do nowego trybu, dlatego dajmy sobie czas. Pierwsze dni to dla organizmu moment przestawienia się na nowe tempo. W tym czasie oczyszczamy się z nagromadzonych emocji związanych z pracą. Z każdym kolejnym dniem coraz chętniej i łatwiej czerpiemy radość z pobytu na wakacjach. Wybierzmy miejsce, które pozwoli nam się zrelaksować, może być to zagraniczny kurort, polskie morze, góry a może któreś z naszych pięknych polskich miast.

Urlop pozwoli nam zmniejszyć stres, nabrać sił i energii. Dlatego niech do głowy nawet nam nie przyjdzie całkowite zrezygnowanie z niego. Może warto zastanowić się tez nad detoksem od komputera i telefonu. Skupmy się na relacjach. To tez doskonały sposób na wypalenie zawodowe. Nieustanny stres mści się na naszej psychice i odbija się na pracy zawodowej oraz życiu prywatnym. Może być przyczyną chorób związanych z układem krążenia, wysokim ciśnieniem krwi czy nadciśnieniem tętniczym. Przyczynia się też do występowania zawału serca. Dlatego w czasie urlopu powinnyśmy rozluźnić się i nastawić się na słońce, które wspomoże produkcję witaminy D, a odpowiednia dawka snu pozytywnie działa na pamięć.

Podobne artykuły

„Wakacje na Bali”, czyli naturalne kosmetyki marki HAGI

Jak złapać chwilę oddechu i świeżości w środku lata? Może dzięki zapachom: trawy cytrynowej, wanilii, grapefruita, szałwii i cedru - zamkniętym w wysokiej jakości naturalnych produktach..? Przedstawiamy Wam cudowną serię marki Hagi – „Wakacje na Bali”.

Czytaj więcej

Wakacje z dzieckiem: niech będą bezpieczne! (cz. I)

Upragnione wakacje – czas szaleństw, nieregularnego trybu życia i ciągłych wyzwań. Także dla zdrowia! Kiedy spędzasz lato z dzieckiem, czekają Cię dodatkowe atrakcje. Musisz zadbać o bezpieczeństwo jego delikatnej skóry, która zewsząd narażona jest na niepożądane czynniki...

Czytaj więcej