WomanMagazine.pl

Czym jest wtórne utonięcie?

O tym, jak niebezpieczne może być pozostawienie dziecka samemu sobie w wodzie wiemy wszystkie. Mało która z nas wie jednak, jak niebezpieczne może być wtórne utonięcie, niektórzy nawet nie wiedzą o jego istnieniu.

Standard Post with Image

Czym jest wtórne utonięcie?

Szacuje sie, że wtórne utonięcie może stanowić nawet 15% utonięć. Dojść może do niego zarówno w dziecięcym baseniku, jak i nad jeziorem. Wystarczy, że do dróg oddechowych dostanie się woda, co prowadzić może do niedotlenienia mózgu i śmierci. W przypadku wtórnych utonięć, nagromadzony płyn podrażnia pęcherzyki płucne i doprowadza do obrzęku i nagromadzenia płynu przesiękowego. W efekcie prowadzi do niedotlenienia krwi, a to z kolei prowadzi do niedotlenienia mózgu, zatrzymania krążenia i śmierci. Do takiego stanu może doprowadzić już niewielkie zachłyśnięcie. 

Objawy zachłyśnięcia

Ofiara na pierwszy rzut oka wydaje się zdrowa. Z biegiem czasu pojawia się senność, zmęczenie, duszność, czasami ból w klatce piersiowej oraz problemy z oddychaniem. Niepokoić powinno nas również osłabienie, uporczywy kaszel oraz sinienie warg. Jeśli nasze dziecko zachłyśnie się lub podtopi powinno wykaszleć zgromadzoną wodę. Jeśli jest zachodzi taka konieczność powinniśmy wykonać resuscytacje, jeśli tylko mamy jakiekolwiek obawy wzywamy pogotowie lub idziemy do szpitala. Dziecko powinno zostać na obserwacji przez 3 dni. Jeśli odeślą je do domu, powinniśmy je bacznie obserwować.

Jak zapobiec wtórnemu podtopieniu?

Po pierwsze jeśli jesteśmy nad wodą nie spuszczajmy z dziecka wzroku, a najlepiej wejdźmy wraz z nim do wody kontrolując jego poczynania. Do podtopienia może dojść nawet w małym basenie. Do wtórnego utonięcia może dojść zarówno wskutek podtopienia, jak i zachłyśnięcia. Nie zdarza się to często, bo organizm ludzki posiada mechanizmy zabezpieczające przed przedostaniem się płynów do dróg oddechowych, które zazwyczaj działają skutecznie. Jednak wtórne utonięcie może dotyczyć osoby w każdym wieku. Szczególnie narażone są na nie jednak dzieci oraz osoby starsze. Objawy wtórnego utonięcia mogą rozwijać się nawet do 72 godzin po dostaniu się płynu do płuc. Choć zazwyczaj są widoczne na kilka – kilkanaście godzin od zdarzenia.

Podobne artykuły

Kąpiel w lesie? – czym są „leśne kąpiele”

Nie od dziś wiadomo, że bliskość natury nam służy. Jednak czy mieliście świadomość, że samo przebywanie na jej łonie może nas leczyć? Dowodzą tego badania japońskich uczonych, którzy sprawdzili jaki wpływ na nasze zdrowie ma przebywanie w… lesie. Okazało się, że tzw. kąpiele leśne nie tylko pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, ale skutecznie wspierają nasz układ immunologiczny.

Czytaj więcej

Czy joga jest dla dzieci? – wywiad z Emilią Burkiewicz

Czy dzieci mogą praktykować jogę? Czy zajęcia różnią się od tych dla dorosłych? Czy zajęcia z jogi i uważności mają szansę zawitać w przedszkolach i szkołach - o tym rozmawiamy z Emilią Burkiewicz, certyfikowaną nauczycielką jogi dziecięcej.

Czytaj więcej