WomanMagazine.pl

Czym jest ketotarianizm?

Co jakiś czas słyszymy o nowej diecie, która ma przynieść rewelacyjne efekty. Jakiś czas temu tryumfy święciła dieta keto, a teraz jej odłam ketotarianizm. Czym on właściwie jest?

Standard Post with Image

Zazwyczaj zwykła dieta składa się z węglowodanów, które stanowią główne źródło energii. Jeśli ich brakuje organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową, a dokładnie ciała ketonowe, które powstają w procesie rozpadu tłuszczów. Proces ten nazywany jest ketozą, co pozwala na spadek wagi oraz poprawę samopoczucia w krótkim czasie. Fani tej diety twierdzą również, że poprawia ona koncentrację oraz dodaje energii. Dlatego dieta ketogeniczna polega na dostarczaniu organizmowi przede wszystkim tłuszczów oraz ograniczeniu energii, która pochodzi z węglowodanów albo cukrów. Dieta ketogeniczna cieszyła się sporą popularnością wśród gwiazd, między innymi Halle Berry czy Kim Kardashian. Czy podobnie będzie w przypadku diety ketotarialnej?

Czym jest dieta ketotarialna?

Dieta ketotarialna to roślinny wariant, diety ketogenicznej, w której podstawę stanowi oparcie się na diecie roślinnej, dzięki czemu nie tylko odchudza, ale i broni nasz organizm przed wieloma chorobami. Czy jest ona rzeczywiście tak wartościowa? Trudno na razie powiedzieć. Mówi się, że dieta ketogeniczna jest na krótką metę bardzo skuteczna, jednak jej długotrwałe stosowanie może być dla organizmu zgubne, zawiera bowiem dużo mięsa i produktów mlecznych, nie jest więc odpowiednia dla osób, które mają kłopoty pokarmowe. Duże ilości nabiału i produkowanego masowo mięsa mogą też niekorzystnie wpływać na stan naszego zdrowia, jak choroby serca czy choroby autoimmunologiczne. Dlatego przejście na roślinną wersję tej diety może być zdrowsze i może stanowić świentą alternatywę dla diety ketogenicznej. 

Podstawę diety stanowią przede wszystkim warzywa, ale nie wszystkie, przede wszystkim te nieskrobiowe, czyli takie, które zawierają niewielką ilość węglowodanów. Nie zaleca się spożywania warzyw takich jak ziemniaki, bataty, zielony groszek, dynia, groch czy pasternak. Całą resztę możemy spokojnie spożywać. Nie jest zabronione również spożywanie mięsa, choć należy je ograniczyć, podobnie jest w przypadku mięsa i nabiału. Zamiast tłuszczów zwierzęcych dostarczamy organizmowi przede wszystkim tłuszczów pochodzenia roślinnego, najwięcej jest ich w awokado, oliwkach, orzechach czy mleku kokosowym. Głównym źródłem białka są zaś nasiona i orzechy.

Podobne artykuły

Kąpiel w lesie? – czym są „leśne kąpiele”

Nie od dziś wiadomo, że bliskość natury nam służy. Jednak czy mieliście świadomość, że samo przebywanie na jej łonie może nas leczyć? Dowodzą tego badania japońskich uczonych, którzy sprawdzili jaki wpływ na nasze zdrowie ma przebywanie w… lesie. Okazało się, że tzw. kąpiele leśne nie tylko pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, ale skutecznie wspierają nasz układ immunologiczny.

Czytaj więcej

Czy joga jest dla dzieci? – wywiad z Emilią Burkiewicz

Czy dzieci mogą praktykować jogę? Czy zajęcia różnią się od tych dla dorosłych? Czy zajęcia z jogi i uważności mają szansę zawitać w przedszkolach i szkołach - o tym rozmawiamy z Emilią Burkiewicz, certyfikowaną nauczycielką jogi dziecięcej.

Czytaj więcej