WomanMagazine.pl

Czy wiesz, że żylaki nóg to dolegliwość dziedziczna?

Miała je Twoja babcia, miał je Twój dziadek, a teraz ma je Twoja mama lub Twój tata? Jeśli w Twojej rodzinie pojawiły się żylaki, to oznacza, że ryzyko wystąpienia ich u Ciebie również jest bardzo wysokie. Czy da się oszukać geny i uniknąć pojawienia się żylaków? Podpowiadamy.

Standard Post with Image

Dziedziczna dolegliwość

Uwarunkowania genetyczne to jedne z najczęstych przyczyn powstawania żylaków. Tendencje do pojawienia się tego schorzenia można odziedziczyć nie tylko po rodzicach, ale i po dziadkach lub pradziadkach. Dlaczego tak się dzieje? Otóż spowodowane jest to pewnymi właściwościami budowy naczyń żylnych, które dziedziczymy po krewnych. Nasz kod genetyczny wpływa między innymi na budowę naczyń krwionośnych i pracę zastawek. W praktyce oznacza to, że w związku z brakiem prawidłowo funkcjonujących zastawek, krew zaczyna się cofać i zgodnie z siłą grawitacji spływać do dołu kończyny. Z kolei w żyłach wzrasta ciśnienie, a ich cienkie ściany rozciągają się i stopniowo przerastają. W efekcie krew zalega w żyłach, co finalnie prowadzi do pojawienia się żylaków.

Zminimalizować ryzyko

Oczywiście z genetyką walczyć się nie da, ale można zminimalizować czynniki ryzyka i odpowiednio wcześniej działać prewencyjnie. Jest wiele sposobów na to, żeby zapobiec lub opóźnić pojawienie się żylaków. Stosujmy więc mądrą profilaktykę, przede wszystkim pamiętajmy o aktywności fizycznej i odpowiedniej diecie. Zrezygnujmy z palenia tytoniu i picia alkoholu. Nie pozostawajmy również w bezruchu, bo dla naszych żył bardzo ważne jest po prostu poruszanie się. Spacer, bieganie, a może jazda na rowerze? Każda aktywność mięśni nóg pobudza krążenie krwi i odciąża układ żylny.

Noś kompresję!

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków załóż podkolanówki, pończochy lub rajstopy uciskowe np. marki Venoflex, które aktywnie pobudzają krążenie w nogach. Są to produkty uciskowe, które łagodzą bóle, zmniejszają obrzęki i przynoszą ulgę osobom zmagającym się z problemami żylaków, pajączków i uczuciem ciężkich nóg. Najściślejsze są w okolicy stawu skokowego i stopniowo luźniejsze ku górze, przez co wspomagany jest przepływ krwi w kierunku serca. Dzięki tym produktom zapewnimy sobie zdrowe i piękne nogi przez cały dzień. Ze względu na różnorodność wyrobów tego producenta możemy dopasować je do każdej stylizacji. Zarówno do eleganckich strojów do pracy czy na przyjęcia, jak i do lekkich, sportowych strojów weekendowych.

Podobne artykuły

Opieka Osób starszych Niemcy

Czy warto wyjeżdżać do Niemiec, żeby pracować jako opiekunka osób starszych?

Od kilkunastu lat obserwujemy proces starzenia się społeczeństwa, szczególnie w zachodniej i północnej Europie. Niemcy i Skandynawowie, pomimo dobrze rozwiniętego systemu opieki zdrowotnej, borykają się z brakiem wystarczającej liczby opiekunów osób starszych w stosunku do rosnącego zapotrzebowania. To otwiera szansę przed Polkami i Polakami, którzy dysponują odpowiednim przygotowaniem do zawodu.

Czytaj więcej

CZY WARTO BYĆ MIŁYM?

Jak często tłumisz swoje prawdziwe emocje, bo nie chcesz kogoś urazić, albo pomagasz, jak tylko możesz, bo czujesz, że powinnaś? Czy jest to konstruktywne i uzasadnione, jeśli Ty na tym tracisz? Zobacz, jak poradzić sobie z problemem bycia nadmiernie miłą!

Czytaj więcej