WomanMagazine.pl

Czy przesilenie wiosenne to mit?

Wraz z nadejściem wiosny skarżysz się na niską ilość energii, spadek formy i nastroju? Może to wina przesilenia wiosennego? Czy jednak rzeczywiście możemy mówić o jego istnieniu?

Standard Post with Image

Przesilenie wiosenne - mit czy prawda?

Choć przesilenie wiosenne to termin, który zagościł w naszych słownikach na dobre, część osób wątpi w jego istnienie. Jak naukowcy tłumaczą objawy przypisywane przesileniu? Zdaniem niektórych osób wiosenne przesilenie to wygodna wymówka, podczas słabszego dnia w pracy. Z drugiej strony znajdują się osoby, mówiące, że przesilenie wiosenne skutkuje brakiem siły i ochoty na cokolwiek oraz wiecznym zmęczeniem i brakiem chęci do życia oraz sennością. Właśnie takie objawy tłumaczą występowaniem syndromu zmęczenia wiosennego. Z czego to wynika? Niektórzy tłumaczą przesilenie kontrastem pomiędzy zimą i wiosną, przez wiele miesięcy organizm próbuje się przecież przyzwyczaić do niskich temperatur i małej ilości światła. Ze względu na ograniczoną ilość światła organizm produkuje mniej serotoniny, natomiast zwiększa się ilość hormonu snu, czyli melatoniny. Przekłada się to na ospałość i brak energii. Biolodzy twierdzą, że nasz organizm został zaprogramowany w oparciu o ilość światła. Gdy dzień zaczyna się wydłużać, nasz organizm produkuje więcej hormonów przysadki i szyszynki, czyli endorfin i serotoniny, które stymulują zwiększenie aktywności. W tym czasie problemy mogą mieć osoby ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi, również meteopaci i osoby ze skłonnościami do stanów depresyjnych. Łatwiej będzie nam przejść okres jesienno-zimowy, jeśli zimą będziemy się hartować, czy dbać o zdrowe żywienie i uprawianie sportu.

Jak radzić sobie z przesileniem wiosennym? 

Jaka jest więc prawda? Zdaje się, że trudno ustalić kto ma rację. Część osób przyznaje, że w okresie zimowo-wiosennym odczuwa zbiór objawów, takich jak zmęczenie, ospałość, rozdrażnienie. Trudno z nimi dyskutować, dlatego dla nich polecamy kilka sposobów, które mogą pomóc w walce z przesileniem:

-śpij nie mniej niż 8 godzin,

-stosuj dietę lekkostrawną,

-pij dużo soków i wody,

-jedz nowalijki,

-uzupełniaj niedobory witamin,

-bądź aktywna.

Podobne artykuły

Opieka Osób starszych Niemcy

Czy warto wyjeżdżać do Niemiec, żeby pracować jako opiekunka osób starszych?

Od kilkunastu lat obserwujemy proces starzenia się społeczeństwa, szczególnie w zachodniej i północnej Europie. Niemcy i Skandynawowie, pomimo dobrze rozwiniętego systemu opieki zdrowotnej, borykają się z brakiem wystarczającej liczby opiekunów osób starszych w stosunku do rosnącego zapotrzebowania. To otwiera szansę przed Polkami i Polakami, którzy dysponują odpowiednim przygotowaniem do zawodu.

Czytaj więcej

Diabetyk nie może jeść czekolady? To mit!

Z radością obalamy mit, mówiący o tym, że osoby z cukrzycą nie mogą jeść czekolady. Mogą, ale nie każdy rodzaj i nie w każdej ilości. Raz na jakiś czas, każdy może zjeść jedną lub dwie kostki gorzkiej czekolady. Najlepiej, gdy zawartość kakao przekracza 70%.

Czytaj więcej