WomanMagazine.pl

Co to jest freebleeding?

Hashtag #freebleeding robi w ostatnim czasie w internecie prawdziwą furorę. Na Instagramie możemy zauważyć coraz to nowe zdjęcia z tym oznaczeniem. Czym jest to zjawisko?

Standard Post with Image

Freebleeding zdecydowanie jest już trendem w mediach społecznościowych. Polega on na tym, że kobiety w czasie miesiączki rezygnują z używania środków higienicznych. Część robi to w zaciszu domowym, część publicznie. Niektóre robią to dla idei, jak aktywistka Kiran Gandhi, która przebiegła londyński maraton w 2015 roku podczas okresu. Gandhi przyznała się, że przez cały rok przygotowywała się do maratonu, a w dniu wydarzenia dostała okresu i bóle były tak duże, że rozważała rezygnację z maratonu. Z drugiej strony wiedziała, że nie może tego zrobić, bo miała wraz koleżankami wystąpić dla organizacji charytatywnej Beast Cancer Care, która zajmuje się rakiem piersi. Dziewczyna postanowiła więc pobiec, ale bez zabezpieczeń. Jak mówi, był to pierwszy raz i nie miała zamiaru wywoływać publicznej dyskusji, po prostu w ten sposób było jej wygodniej. Tak narodził się nowy trend w mediach społecznościowych nazwany - #freebleeding. Kobiety tagują nim zdjęcia związane z menstruacją, na których często znajduje się zabrudzona pościel, bielizna czy nogi. Część komentatorów po występie biegaczki stwierdziło, że to ważny gest, z racji tego, że tylko 12% kobiet na świecie ma dostęp do środków sanitarnych odpowiedniej jakości. Sama Kiran chciała pokazać również, że miesiączka to naturalny proces zachodzący w ciele kobiety i przerwać tabu związane z rozmowami na temat menstruacji.

Freebleeding cieszy się coraz większą popularnością co można zobaczyć po zwiększającej się ilości zdjęć oznaczonych tym hasztagiem. Kobiety prezentują zakrwawioną bieliznę, spodnie, pościel czy łazienkę. Swoimi zdjęciami podzieliła się również Steph Gongora instruktorka jogi, która umieściła wideo, na którym podczas praktykowania assany krwawi. Zwróciła ona uwagę na problem kobiet, które podczas okresu mimo bólu i skurczy starają się normalnie funkcjonować. Zwolenniczki swobodnego krwawienia chcą podkreślić ból występujący podczas okresu oraz dyskomfort związany z używaniem środków higienicznych. Kobiety wstydzą się mówić o okresie, mają huśtawkę nastrojów, a na dodatek mimo bólu próbują normalnie funkcjonować.

W internecie swobodne krwawienie budzi wiele kontrowersji. Przeciwnicy opisują tego rodzaju praktyki za brudne i obrzydliwe. Zwolenniczki freebleeding chwalą sobie swobodę, nieskrępowanie oraz możliwość lepszego poznania swojego ciała. 

A co Wy sądzicie na temat tego trendu?

Podobne artykuły

REKLAMA JEST KOBIETĄ, CZYLI FEMVERTISING

Femvertising to reklama i komunikacja skierowana do kobiet. Uwzględnia ich potrzeby i oczekiwania wobec marek. Jest konsekwencją zmian społecznych i cały czas rosnącego udziału kobiet w decyzjach zakupowych. Z badań Ernst&Young wynika, że w 2028 roku kobiety będą kontrolowały 75% wydatków!

Czytaj więcej

Czy joga jest dla dzieci? – wywiad z Emilią Burkiewicz

Czy dzieci mogą praktykować jogę? Czy zajęcia różnią się od tych dla dorosłych? Czy zajęcia z jogi i uważności mają szansę zawitać w przedszkolach i szkołach - o tym rozmawiamy z Emilią Burkiewicz, certyfikowaną nauczycielką jogi dziecięcej.

Czytaj więcej