WomanMagazine.pl

Bezsenność – jak sobie z nią radzić?

Sen stanowi jeden z podstawowych składników stanowiących o jakości naszego życia, szacuje się, że około 1/3 z nas ma problemy z zaśnięciem. Czy możemy sobie jakoś z tym poradzić?

Standard Post with Image

Bezsenność - przyczyny

Każdemu zdarza się nieprzespana noc, jednak jeśli problemy te powtarzają się regularnie i towarzyszą nam przez dłuższy czas możemy mówić o bezsenności. Jest ona bardzo męcząca dla osoby, której się przytrafia. O bezsenności przewlekłej mówimy przy 3-4 białych nocach w tygodniu przez kolejne trzy tygodnie. Naukowcy, którzy zajmowali się badaniem zaburzeń snu podzielili przyczyny związane z zasypianiem na te zewnątrz- i wewnątrzpochodne. Zewnątrzpochodne to między innymi niewygodne łózko albo za wysoka temperatura w sypialni. Bezsenność wewnątrzpochodna, to nerwice, depresje, również te związane z porami roku, czasami też choroby takie jak nadczynność tarczycy, schorzenia reumatyczne czy cukrzyca. Każdy rodzaj bezsenności źle na nas wpływa. Skutkuje on gorszym samopoczuciem w ciągu dnia, jesteśmy też mniej aktywni, niespokojni i trudno nam się skoncentrować. Pogarsza się też pamięć i odporność.

Poznaj sposoby na bezsenność

W aptece znajdziemy w głównej mierze leki ziołowe zawierające walerianę, chmiel czy ekstrakt z szyszek chmielu i z kozłka lekarskiego. Leki te działają uspokajająco i rozluźniająco. Przedłużają też fazę snu aktywnego. Poprawiają jakość snu i w pewien sposób zwalczają objawy bezsenności. Do leków syntetycznych zalicza się melatoninę, czyli hormon, który wytwarza nasz organizm reguluje on godziny snu i czuwania oraz zegar biologiczny.

Pośród domowych sposobów na poradzenie sobie z bezsennością znajdziemy między innymi sok wiśniowy działający na zwiększenie melatoniny. Czysty sok należy rozcieńczyć z wodą i wypić go przed pójściem spać. Sok zmniejsza czas zasypania oraz wydłuża i pogłębia sen.

Pamiętajmy o tym, żeby nie kłaść się z pełnym żołądkiem, warto zjeść lekką kolację. Każdy z nas potrzebuje różnej ilości snu,  dlatego warto to sprawdzić. Wyłapanie odpowiedniego rytmu snu ułatwi nam zasypianie. Pamiętajmy też o tym by kłaść się i wstawać o podobnej porze. Na ile to możliwe unikajmy też przed snem niebieskiego światła, czyli tego wydzielanego przez telefon czy telewizor. Za cykl snu odpowiada między innymi melatonina, hormon wydzielany przez szyszynkę. Gdy robi się ciemno jej poziom wzrasta, gdy jest jasno jej poziom spada. Dawniej rytm dobowy regulowały wschody i zachody słońca, teraz gdy mam sztuczne oświetlenie rytm ten został zaburzony. Niedobory melatoniny mogą występować również u osób zarywających noce, które pracują w systemie zmianowym. Dochodzi wtedy do zaburzenia godzin wydzielania melatoniny. Wieczorem zadbajmy o ciepłe, żółtawe światło podobne do tego podczas zachodu słońca. W trakcie zasypiania warto zadbać o całkowite zaciemnienie pomieszczenia.

Znaczenie ma również to gdzie śpimy i w jakich warunkach. Optymalna temperatura to 18-21 stopni Celsjusza. Materac powinien być niezbyt twardy i miękki. Powinien umożliwić swobodne rozprostowanie kości. W fazę snu warto prowadzić się również czynnościami przygotowującymi nas do snu, jak kąpiel, szczotkowanie zębów czy wieczorny relaks. 

Zaleca się wprowadzenie do swojej diety truskawek, jeżyn, agrestu, porzeczek, bo to katalizatory produkcji melatoniny. Również migdały i nasiona słonecznika mają podobne właściwości. Jeśli bezsenność spowodowana jest naszym stylem życia, dużą ilością stresu i problemami, konieczne będzie zlikwidowanie przyczyny.

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

Jak radzić sobie z obrażalskim?

Niektórzy twierdzą, że dąsy i grymasy są domeną kobiet, co, jednak jeśli nasz partner często się obraża?

Czytaj więcej