WomanMagazine.pl

Na pobudzenie nie tylko kawa

Kawa, której z nas poranek nie kojarzy się z tym magicznym napojem? Tymczasem niczym bumerang powracają do nas informacje o spierających się naukowcach, którzy wymieniają tyleż samo jej wad, co i zalet. Czym możemy zastąpić kawę, jeśli nie możemy lub nie chcemy jej pić, ale chcemy się pobudzić? Oto kilka naszych propozycji.

Standard Post with Image

Zacznijmy od tego, że na zasób naszej energii wpływają między innymi takie czynniki jak styl naszego życia, długość snu czy dostarczona do organizmu ilość kalorii w postaci posiłków. Dlatego dzień zacznijmy od śniadania. W przeciwnym razie istnieje spore prawdopodobieństwo, że po porannej kawie sięgniemy po słodkości, by dostarczyć sobie cukru i energii. 

Guarana

Guarana, to roślina znana mieszkańcom Amazonii, nazywana niekiedy darem od Boga lub eliksirem młodosci. Na półkach sklepowych znajdziemy ją w formie tabletek lub naturalnej, jako suszone i rozdrobnione owoce guarany. Kupić możemy ją w wielu sklepach ze zdrową żywnością, sklepach zielarskich lub w aptekach. Jak działa guarana? Podobnie jak kawa, ale kofeina z niej pochodząca dłużej uwalnia się do przewodu pokarmowego, dlatego jej działanie utrzymuje się do 6 godzin. Poza pobudzeniem oferuje również uwolnienie od zmęczenia psychicznego oraz fizycznego, zwiększa umiejętne zapamiętywanie, przyspiesza metabolizm. Posiada też właściwości antyoksydacyjne i przeciwbakteryjne.

Kakao

Pewnie niejedna z was się zdziwi, ale jak to kakao? Tak! Nasiona kakaowca z których wykonane jest kakao, to bogate źródło magnezu, który zapewnia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dzięki odpowiedniemu poziomowi tego pierwiastka w naszym organizmie przeciwdziałamy nadmiernemu zmęczeniu. Kakao poprawia też przepływ krwi i tym samym dotlenienie mózgu. Kakao mogą pić osoby w każdym wieku. 

Kawa zielona

Zielona kawa stała się ostatnio bardzo popularna głównie ze względu na jej własciwości odchudzające. Substancje znajdujące się w zielonej kawie przyspieszają bowiem przemianę materii, zmniejszają łaknienie, wspomagają redukcję cellulitu. Zielona kawa to zwykła kawa przed obróbką, czyli nieopalona. Podobnie jak guarana występuje w formie tabletek, jak również zmielonych ziaren. Kawa zielona, podobnie jak kawa palona, zawiera kofeinę, dzięki czemu działa pobudzająco na organizm, nie podrażnia jednak żołądka i nie powoduje uciążliwych dolegliwości. Zielona kawa poprawia również wydolność organizmu oraz zwiększa wytrzymałość i zmniejsza zmęczenie fizyczne i psychiczne.

Zielona herbata

Kolejna propozycja na naszej liście to zielona herbata, która zawiera dwa razy więcej kofeiny niż ziarna kawy. W zależności od parzenia, może mocno pobudzić albo odprężyć i przyspieszyć trawienie. Zielona herbata jest jednym z najbardziej naturalnych i powszechnych sposobów na pobudzenie. Udowodniono również jej właściwości prozdrowotne i odchudzające. Flawonoidy i antyoksydanty zawarte w herbacie przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Zmniejsza ona też ryzyko wystąpienia miażdżycy tętnic i zawału serca. Obniża też ciśnienie krwi i spowalnia proces starzenia się.

Yerba mate

Yerba mate to nic innego jak suszone liście ostrokrzewu paragwajskiego. Dzięki zawartej w nich mateinie organizm otrzymuje stopniowo dawkę energii, która w przeciwieństwie do kawy, nie pobudza tylko na chwilę, ale daje energie nawet na cały dzień. Yerba Mate to również bogate źródło witamin i minerałów takich jak magnez, potas, sód, fosfor, sód, żelazo czy cynk. Nie tylko więc zwalcza zmęczenie, ale i zmniejsza stres. Liczne badania wykazały też, że obniża poziom cholesterolu i chroni wątrobę.

Sok z buraka

Oto dość niecodzienna propozycja. Sok z buraka nie tylko jest pełen witamin oraz stanowi bogate źródło kwasu foliowego i błonnika. Zawiera też spore stężenie tlenku azotu, który rozszerza naczynia krwionośne. Dzięki czemu krew zaczyna szybciej przepływać i w ten sposób uzupełniane są niedobory tlenu w komórkach i obniżane ciśnienie. Dzięki czemu łatwiej nam się skoncentrować, czujemy się także bardziej pobudzone.

Dodatkową dawkę energii możemy sobie dostarczyć nie tylko poprzez napoje, ale i zdrowe przekąski. Dodadzą one energii, ale i zaspokoją apetyt. Tego rodzaju przekąską są orzechy włoskie, które stanowią prawdziwą bombę witaminową, są bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Orzechy te wpływają na poprawę naszej koncentracji. Podobnie działa też gorzka czekolada, która zawiera flawonole, przyspieszają one przepływ krwi w organizmie. Wspomagają również koncentrację oraz myślenie. Gorzka czekolada poprawia także nastrój poprzez stymulowanie uwalniania dopaminy. Jeśli chcemy pobudzić nasz umysł warto mieć też pod ręką pestki dyni lub słonecznika. 

Nie zapominajmy też o dobroczynnym wpływie wysiłku fizycznego na nasze ciało. Podczas aktywności fizycznej wydzielany jest szereg substancji, które wpływają na pobudzenie i poprawę samopoczucia. W taki sposób dotleniamy też mózg. Siedząco-leżący tryb życia nie służy nam bowiem. Nic dziwnego, że jesteśmy znużone i zmęczone.

Podobne artykuły

Niemowlęta wrzucone do wody same nie pływają!

Woda jest przyjacielem małego dziecka – buduje w nim poczucie własnej wartości i wolności. A rodzic jest pierwszym nauczycielem, który pokazuje maluchowi świat i pozwala na prawidłowy rozwój. Kiedy warto rozpocząć naukę pływania? Już w pierwszych miesiącach życia! – przekonuje nas Natalia Wielgus, właścicielka i wieloletnia instruktorka FLOW Szkoły Pływania Niemowląt i Małych Dzieci.

Czytaj więcej

Diabetyk nie może jeść czekolady? To mit!

Z radością obalamy mit, mówiący o tym, że osoby z cukrzycą nie mogą jeść czekolady. Mogą, ale nie każdy rodzaj i nie w każdej ilości. Raz na jakiś czas, każdy może zjeść jedną lub dwie kostki gorzkiej czekolady. Najlepiej, gdy zawartość kakao przekracza 70%.

Czytaj więcej