WomanMagazine.pl

Szczotkowanie – receptą na piękne włosy

Jest wiele cudownych sposobów na zdrowe, piękne, lśniące włosy. Trzeba je właściwe oczyszczać i skutecznie pielęgnować – używać nie tylko szamponu i odżywki, ale też nakładać maski, stosować płukanki i wcierki. Dobrze jest podcinać końcówki, a także odżywiać od środka dietą i ziołami. Można, a nawet trzeba włosy też przede wszystkim… czesać.

Standard Post with Image

Boisz się czesać włosy z obawy, że się szybko przetłuszczą lub połamią?

Nic bardziej mylnego. Szczotkowanie włosów to podstawa ich pięknego wyglądu. Trzeba tylko pamiętać o kilku prostych zasadach: nie wolno czesać mokrych włosów – wtedy rzeczywiście je połamiemy i osłabimy; nie można czesać ich też za często, byle jak i byle czym.

Długie gęste włosy dobrze przed szczotkowaniem rozczesać najpierw delikatnie grzebieniem z dużymi, szeroko rozstawionymi zębami. Później wyszczotkować włosy, nie wkładając w to zbyt wiele siły. Szczotkowanie ma bowiem za zadanie m.in. wymasowanie skóry głowy, polepszenie jej ukrwienia i wzmocnienie cebulek włosowych – a nie jej zadrapanie.

Do szczotkowania najbardziej polecane są szczotki z naturalnego włosia, jednak dobranie odpowiednich akcesoriów uzależnione jest od rodzaju włosów. Tak jak i ilość szczotkowań – optymalnie byłoby poddawać je temu zabiegowi dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jednak przy delikatnych i łamliwych włosach, lepiej ograniczyć je do jednego razu.

 

Jak szczotkować?

Włosy można szczotkować na różne sposoby. Najważniejsze jednak jest, by najpierw włosy do tego przygotować, czyli je… rozczesać. Rozpoczęcie szczotkowania, z kołtunami na głowie, może przynieść nam, zamiast pożytku, całkiem sporą dawkę bólu. Jeśli „zwyczajny”, używany przez nas na co dzień, grzebień nie daje sobie rady z naszymi poplątanymi włosami – dobrze jest wspomóc się np. odżywką. Rozczesywanie włosów zawsze powinno zaczynać się od końcówek, idąc coraz wyżej, w kierunku czubka głowy.

Samo szczotkowanie jednak najlepiej zacząć od karku, przesuwając się w kierunku czoła, będąc w pochyleniu (głową w dół). Później należy zająć się włosami będącymi po bokach, by wreszcie dotrzeć do włosów na samym czubku głowy. Tu trzeba być wyjątkowo delikatnym, żeby nie podrażnić wrażliwej skóry głowy. Szczotkowanie należy zakończyć przeczesaniem włosów zgóry na dół – już w pozycji wyprostowanej.

 

Co daje nam szczotkowanie?

Podczas szczotkowania zamykają się łuski włosów. Włosy przestają się wiec puszyć i plątać. Szczotka rozprowadza równomiernie po włosach sebum (usuwając jednocześnie jego nadmiar), produkowane przez gruczoły łojowe, znajdujące się w skórze głowy. Dzięki temu zyskujemy „naturalną odżywkę” oraz ochronę przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Szczotkowanie nie tylko odżywia. Dzięki temu zabiegowi zostają usunięte martwe i połamane włosy oraz zanieczyszczenia zgromadzone we włosach – dzięki temu cała fryzura nabiera lekkości. Miłym skutkiem ubocznym jest ich blask.

Szczotkowanie to nie tylko pielęgnacja włosów, ale także kilka minut relaksu. Delikatne, kilkuminutowe szczotkowanie, jest formą masażu głowy. Pobudza krążenie krwi, rozgrzewa skórę, a przez to też rozluźnia. Dzięki temu włosy rosną zdrowsze i mocniejsze. Szczotkowanie można także urozmaicić o delikatnie opukiwanie głowy szczotką, co wzmaga relaksacyjne działanie szczotkowania.

 

Kilka minut dla urody i relaksu – a wszystko to dzięki szczotkowaniu. My już się do tego przekonałyśmy. A Wy? Szczotkujecie włosy?

Podobne artykuły

Piękne stopy na lato

Są naszą bazą, podstawą… Co dzień dźwigają ciężar naszego ciała, znoszą nasze kaprysy, włącznie z intensywnym uprawianiem sportów oraz równie nadwyrężającym ich kondycję – wakacyjnym spacerowaniem po plaży. Nasze stopy. Niosą nas przez świat – zasługują więc choć na chwilę uwagi. Zwykle przypominamy sobie o nich jednak dopiero teraz – na początku sezonu, w którym „królują” sandały.

Czytaj więcej

PRZYGOTUJ WŁOSY NA WIOSNĘ

Nadejście wiosny oznacza jedno: czapki z głów. To z kolei wiąże się z koniecznością zadbania, by były piękne i lśniące po zimie, która mogła je doszczętnie wysuszyć i osłabić. W końcu włosy to Twoja wizytówka, więc muszą się doskonale prezentować. Oto kilka porad, które pozwolą im wrócić do dawnej formy!

Czytaj więcej