WomanMagazine.pl

Odżywki bez spłukiwania – hit czy kit?

Odżywki bez spłukiwania to dla niektórych pań dar od losu, inne stronią od nich ze strachu, że po ich zastosowaniu włosy będą ciężkie albo tłuste. Jaka jest prawda?

Standard Post with Image

Producenci kosmetyków dokładają wszelkich starań, by odżywki, które aktualnie lądują na półkach drogerii zawierały lekkie formuły, które pielęgnują włosy, ale ich nie obciążały i nie niszczyły stylizacji. Użytkowniczki odżywek bez spłukiwania cenią sobie szybką aplikację i oszczędność czasu. Cenią też gładkość oraz ochronę, które zapewniają. Obecnie produkowane odżywki są zdecydowanie lżejsze niż ich poprzedniczki. Dlatego praktycznie każda z nas, bez względu na rodzaj posiadanych włosów, może ich używać. Mimo to, nie należy jednak zapominać, że odżywkę trzeba dopasować do naszych włosów. 

Odżywki bez spłukiwania stanowią kosmetyki, które pozostają przez dłuższy czas na włosach, dzięki czemu jej składniki mają szansę na wniknięcie w głąb ich struktury. Dzięki temu dostarczą im substancji odżywczych, nawilżających czy regenerujących. 

Z drugiej strony, przy włosach szybko przetłuszczających się musimy zachować szczególną ostrożność, aby preparat nie spowodował dodatkowego pobudzenia gruczołów łojowych do wzmożonej aktywności, przez co włosy stracą świeżość oraz puszystość. Należy również uważać, gdy mamy do czynienia z wrażliwą i podrażnioną skórą głowy.

Bez względu na rodzaj posiadanych włosów, przed aplikacją odżywki zaleca się zwilżenie włosów. Nie nakładamy odżywki bez spłukiwania na skórę głowy, bo może to spowodować wzmożoną pracę gruczołów łojowych i szybsze przetłuszczanie się włosów. Nie traktujmy jej także jako zastępstwo dla innych form pielęgnacji.

Jeśli mamy włosy z tendencją do przetłuszczania się, nakładajmy ją tylko na końcówki włosów. Produkty te świetnie sprawdzą się w przypadku włosów suchych, które mają rozdwojone i przesuszone końcówki.

Zazwyczaj odżywki bez spłukiwania mają postać płynów, czasem dwufazowych, dzięki atomizerowi możemy nałożyć je w łatwy sposób, szybko i równomiernie. Spotykamy również odżywki bez spłukiwania w kremie lub w postaci serum. Wiele odżywek w sprayu ułatwia rozczesywanie, wygładza włosy i sprawia, że są one miększe. Pozwala też utrzymać odpowiedni poziom ich nawilżenia. 

Jaka odżywka dla jakich włosów?

Do włosów cienkich polecane są odżywki lekkie, które zawierają ekstrakty z olejów roślinnych czy masło shea. W przypadku włosów ze skłonnością do przetłuszczania się, polecane są odżywki z ekstraktami z bambusa, ekstraktami ziołowymi i kolagenem, dla włosów suchych, które mają tendencje do puszenia, zaleca się odżywki zawierające keratynę, olejki i ekstrakt jedwabiu. Odżywkę stosujmy z umiarem, zbyt duża porcja może powodować, że pasma będą przeciążone, a włosy będą wyglądały jak przetłuszczone.

Podobne artykuły

Opieka Osób starszych Niemcy

Czy warto wyjeżdżać do Niemiec, żeby pracować jako opiekunka osób starszych?

Od kilkunastu lat obserwujemy proces starzenia się społeczeństwa, szczególnie w zachodniej i północnej Europie. Niemcy i Skandynawowie, pomimo dobrze rozwiniętego systemu opieki zdrowotnej, borykają się z brakiem wystarczającej liczby opiekunów osób starszych w stosunku do rosnącego zapotrzebowania. To otwiera szansę przed Polkami i Polakami, którzy dysponują odpowiednim przygotowaniem do zawodu.

Czytaj więcej

CZY WARTO BYĆ MIŁYM?

Jak często tłumisz swoje prawdziwe emocje, bo nie chcesz kogoś urazić, albo pomagasz, jak tylko możesz, bo czujesz, że powinnaś? Czy jest to konstruktywne i uzasadnione, jeśli Ty na tym tracisz? Zobacz, jak poradzić sobie z problemem bycia nadmiernie miłą!

Czytaj więcej