WomanMagazine.pl

Jak walczyć z rozstępami?

Rozstępy - to zmora wielu kobiet. Czy możemy jakoś przeciwdziałać ich powstawaniu lub, gdy już powstaną pozbyć się ich?

Standard Post with Image

Skąd się biorą rozstępy?

Rozstępy powstają wskutek zrywania włókien kolagenowych, dzieje się to często w wyniku zmian hormonalnych i tego, że komórki kolagenowe nie działają tak sprawnie, jak kiedyś. Często powstają u kobiet w ciąży z racji zaburzonej gospodarki hormonalnej organizmu oraz nadmiernego rozciągania się skóry na brzuchu i piersiach. Występują też u dziewcząt i chłopców w okresie dojrzewania płciowego. Mogą być też efektem rozrostu masy mięśniowej lub skutkiem zbyt szybkiego przybierania na wadze. Niektóre osoby mają też genetyczną skłonność, do powstawania rozstępów.

Jak zapobiegać rozstępom?

Na początku rozstępy mają postać czerwonych wrzecionowatych pasm, które lokalizują się zazwyczaj na piersiach, udach, pośladkach, brzuchu czy ramionach. Jak możemy zapobiegać powstawaniu rozstępów? Dbajmy o prawidłową masę ciała, racjonalnie ćwiczmy na siłowni. Szybki przyrost masy mięśniowej nam nie służy. Pilnujmy też właściwego nawilżania skóry zarówno od środka, jak i od zewnątrz. Dzięki temu zapewnimy skórze elastyczność i zapobiegniemy w przyszłości zrywaniu włókien kolagenowych i powstawaniu rozstępów. Kosmetyki do codziennej pielęgnacji powinny zawierać substancje odżywcze, witaminy A, E, C z grupy B. Nie zapomnijmy też o cynku i skrzypie. Składniki te dodatkowo niwelują działanie wolnych rodników w skórze oraz korzystanie wpływają na stan komórek odpowiedzialnych za produkcję włókien kolagenowych. Dieta powinna być bogata w różnego rodzaju witaminy i minerały. Zbilansowana dieta sprawia, że skóra jest odżywiona i nawilżona. Pomóc może także peeling złuszczający raz na jakiś czas. Niestety czasami mimo tego nie zawsze uda nam się uciec od rozstępów.

Jak walczyć z rozstępami? 

Gdy rozstępy już się pojawią warto stosować kremy i balsamy, przeznaczone do zmniejszania rozstępów. Sprawią one, że blizny staną się mniej widoczne, bardziej blade, nie będą się więc rzucały tak w oczy. Kiedy rozstępy są duże i stanowią poważny defekt, to warto skonsultować się z lekarzem medycyny estetycznej. Może zasugerować nam usunięcie rozstępów za pomocą lasera. Inną opcją jest mezoterapia, czyli wstrzykiwanie substancji, które pobudzają tworzenie się kolagenu.

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

Jak radzić sobie z obrażalskim?

Niektórzy twierdzą, że dąsy i grymasy są domeną kobiet, co, jednak jeśli nasz partner często się obraża?

Czytaj więcej