WomanMagazine.pl

Jak radzić sobie z bliznami?

Trudno znaleźć osobę, która na swoim ciele nie miałaby chociaż jednej blizny. Blizny nie tylko bywają nieestetyczne, ale i sprawiają, że czujemy się mniej pewne siebie, wstydząc się ich. W jaki sposób możemy się ich pozbyć?

Standard Post with Image

Jak powstają blizny? 

Blizny powstają w wyniku urazów i uszkodzenia skóry, niekiedy są efektem przebytych operacji. Powstają podczas gojenia się rany. Wielkość i wygląd blizny zależy od indywidualnych cech każdej z osób, miejsca występowania niedoskonałości oraz okoliczności jej powstania. U niektórych rana goi się bardzo szybko i pozostaje niewielki ślad, a u innych występują powikłania, blizna staje się rozległa i trudno ją ukryć. Na końcowy efekt wpływa też sposób pielęgnacji blizny. Jeśli zranienie było płytkie i niewielkie to istnieje spore prawdopodobieństwo, że blizny z czasem znikną. Na początku blizna jest mniej lub bardziej różowa, z czasem blednie i przyjmuje perłową barwę, nie uzyskuje jednak nigdy naturalnego koloru skóry. Wszystko to dlatego, że w tkankach blizny nie ma pigmentu, który nadaje jej właściwy dla danej osoby koloryt. Blizny skóry pozbawione są gruczołów łojowych i mieszków włosowych.

W jaki sposób możemy usunąć blizny?

Najłatwiej usunąć świeże blizny, których przekształcanie trwa rok, niekiedy dłużej. Trudniej pozbyć się tych, które mają kilka lat. Sposobów na usunięcie blizn jest kilka, możemy sięgnąć po maści, kremy, można usunąć je również w trakcie zabiegów chirurgicznych i terapii laserowej. Kuracje możemy rozpocząć od domowych sposobów, jednym z nich jest zanurzenie wacika w soku z cytryny i nałożenie go na na zmienione miejsce, podobnie działa sok z ogórka. Możemy też skorzystać z maści dostępnych w aptece, nakładamy ją na bliznę i delikatnie masujemy kolistym ruchem. Jeśli zależy nam na dużej skuteczności skorzystać możemy z laserowego usuwania niedoskonałości, które pozwala dotrzeć do głębokich warstw skóry i wykonanie precyzyjnego i skutecznego zabiegu. Zabieg ten pozwala na usunięcie blizn pooperacyjnych czy trądzikowych. Zabieg taki można wykonać w zasadzie na całym ciele. Bliznę możemy również usunąć u chirurga plastycznego.

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

W SIDŁACH ZAZDROŚCI – JAK JĄ POKONAĆ?

Zazdrości pragniemy unikać jak ognia, w końcu już samo słowo wywołuje w nas nieprzyjemne skojarzenia, a często także złość. Dlaczego jest to uczucie tak często obecne w naszym życiu i czy zagraża stworzeniu szczęśliwego związku?

Czytaj więcej