WomanMagazine.pl

Jak dbać o przetłuszczające się włosy latem?

Podczas upalnego lata mocniej się pocimy, dotyczy to również skóry naszej głowy. W jaki sposób możemy poradzić sobie z szybko przetłuszczającymi się włosami?

Standard Post with Image

Skóra głowy jest bogata w gruczoły łojowe, wydzielają one sebum, czyli mieszaninę lipidowych substancji nawilżających włosy i skórę głowy. Wysokie temperatury wpływają na zwiększenie aktywności gruczołów łojowych, przez co nasze włosy mogą się szybciej przetłuszczać. Na dodatek zwiększona ilość potu zaczyna pokrywać włosy na całej długości, a nie tylko przy cebulkach. Właśnie dlatego latem konieczna jest szczególna pielęgnacja włosów. Podstawą jest wybranie właściwego środka do mycia włosów. Trudno wskazać jeden najlepszy, który sprawdzi się u każdego. Niektórzy preferują delikatne szampony, ponieważ nie podrażniają skalpu, inni wolą mocniejsze środki, warto wybrać te bez silikonów, które co prawda pielęgnują włosy, ale mogą je obciążać. Dlatego, jeśli nie chcemy zupełnie z nich zrezygnować, ograniczmy ich używanie.

Przetłuszczające się włosy również potrzebują odżywienia, dlatego maski możemy nakładać przed myciem, by nie obciążać dodatkowo włosów. Pamiętajmy, że odżywki nie nakładamy na skórę głowy, a od uszu w dół. Aby nasze włosy wolniej się przetłuszczały możemy spróbować unieść je u nasady, na przykład poprzez koczek na czubku głowy albo suszenie włosów z głową w dół. Nie przegrzewajmy ich również długimi kąpielami. Na włosy źle działają też nieprzewiewne nakrycia głowy, mocno ogrzewane pomieszczenia, czy noszenie turbanu z ręcznika zbyt długo po myciu. Na koniec warto spłukać włosy letnią wodą, by nie sprzyjać dodatkowo ich przetłuszczaniu poprzez pobudzanie gruczołów do produkcji łoju.
Warto wybrać szampony przeznaczone do codziennej pielęgnacji włosów przetłuszczających się albo skóry łojotokowej. Możemy postawić też na lekkie szampony nieobciążające włosów. Sprawdzą się również kosmetyki apteczne i ziołowe, oparte na naturalnych składnikach. Warto raz w tygodniu sięgnąć po maskę z glinką, która oczyszcza skórę głowy z nadmiaru sebum.
 

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

W SIDŁACH ZAZDROŚCI – JAK JĄ POKONAĆ?

Zazdrości pragniemy unikać jak ognia, w końcu już samo słowo wywołuje w nas nieprzyjemne skojarzenia, a często także złość. Dlaczego jest to uczucie tak często obecne w naszym życiu i czy zagraża stworzeniu szczęśliwego związku?

Czytaj więcej