WomanMagazine.pl

Jak dbać o kosmetyki?

Która z nas nie kocha kupować nowych kosmetyków? Ich zakup wiąże się jednak bardzo często ze sporymi wydatkami, dlatego warto w odpowiedni sposób zadbać o kosmetyki, które już posiadamy.

Standard Post with Image

Trudno nam się rozstać z ulubionymi kosmetykami, niekiedy jest to jednak konieczne, czy to ze względu na wykończenie kosmetyku czy też z racji daty jego przydatności do użytku. Po otwarciu kosmetyku zaczynają działać na niego czynniki zewnętrzne, wnikają do niego również bakterie. To właśnie one są odpowiedzialne za zmianę konsytencji kosmetyków albo ich zapachu. Im dłużej opakowanie jest otwarte, tym szybciej się mnożą. Taki zainfekowany kosmetyk może powodować podrażnienia skóry, infekcje oraz wypryski. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie przechowywanie kosmetyków oraz zwracanie uwagi na okres ich przydatności do użycia. 
 
W jaki sposób możemy przedłużyć ważność kosmetyków? 

Zacznijmy od zakupów. Róbmy je w sposób przemyślany i spokojny. Przed zakupami zastanówmy się nad naszymi potrzebami. Dzięki czemu zwiększy się szansa, że unikniemy nagłych i zbędnych zakupów. Co jakiś czas warto także robić porządki w naszej kosmetyczce, sprawdzając stan kosmetyków oraz ewentualne braki. Kosmetyki warto kupować grupami, tak by poszczególne produkty pasowały do siebie kolorystycznie. Podczas wybierania kosmetyków, sprawdzaj ich datę ważności, zazwyczaj jest ona oznaczona rysunkiem małego słoiczka i informacją, ile miesięcy od otwarcia produkt jest zdatny do użytku. Czas użytkowania kosmetyków może się różnić. Chodzi o zawarte w nich składniki. Produkty suche takie jak cienie alb puder, będą zazwyczaj dłużej zdatne do użytku, od tych opartych na wodzie lub olejkach.

Kosmetyki powinnyśmy trzymać w miejscu, gdzie nie będą narażone na wahania temperatur czy spore nasłonecznienie. Zachowaniu świeżości nie służą skrajne temperatury. 
Pamiętaj też o tym, by regulanie myć swoje akcesoria do makijażu. Myjemy pędzel, wymieniamy gąbeczki oraz dbamy o czystość opakowań kosmetyków.  Nie rzucjamy też pędzli i gąbek na blat czy umywalkę. Kosmetyki najlepiej trzymajmy w osobnym, czystym pojemniku lub kosmetyczce, która będzie stanowiła kolejną barierę dla zarazków. Większość z nas przechowuje kosmetyki na półce w łazience, gdzie panuje wysoka temperatura i wilgotność powietrza. Pod wpływem tych czynników kosmetyki szybciej się psują. Bardzo często kosmetyki są też produktami fotoczułymi, dlatego należy unikać ich ekspozycji na działanie światła. Najlepsze będzie dla nich przechowywanie ich w suchym, chłodnym i zaciemnionym miejscu. 

Jak długo możemy używać kosmetyków?

Datę ważności większości kosmetyków znajdziemy na ich opakowaniach, jednak część kosmetyków nie posiada daty ważności, są to np. perfumy, wody toaletowe, dezodoranty, maseczki jendorazowe, pianki do włosów. W przypadku pozostałych kosmetyków dane te znajdziemy na opakowaniu. Czy możemy jakoś przedłużyć okres ich zdatności do użytku? Tak. Okres trwałości tuszu do rzęs to zazwyczaj około 6 miesięcy, pamiętajmy o tym, aby dokładnie go zakręcać. Przy pobieraniu tuszu nie wpompowujmy tuszu do środka, tylko kolistymi ruchami zgarniajmy go ze ścianek pojemniczka. Jeśli tusz gęstnieje możemy dolać parę kropel witmainy A lub E, tusz zostanie rozrzedzony, a rzęsy będą wzmocnione i wydłużone. Wysuszone tusze wyrzucamy do kosza. W przypadku szminek okres ważności to około 2 lata. Jeśli mamy w kosmetyczce szminkę, której nie używamy od roku wyrzućmy ją. Szybko psują się pomadki gęste i dobrze kryjące, te lżejsze nieco dłużej się trzymają. Dość długo możemy używać lakierów do paznokci, zaleca się ich trzymanie w lodówce, niska temperatura opoźnia reakcje chemiczne, które zachodzą w buteleczce. Opóźniają więc efekt gęstnienia. Perfumy w jasnych buteleczkach trzymamy z dala od nasłonecznionych miejsc, bo mogą zmienić zapach. Jeśli z kosmetyków unosi się nieprzyjemny i dziwny zapach, może być to znak, że pora wymienić kosmetyk.

Pamiętajmy o tym, że latem lepiej sprawdzą się kosmetyki o lżejszej konsystencji, a te o cięższej zabezpieczą cerę przed działaniem mrozów i zimnych podmuchów wiatru. Unikajmy także pożyczania kosmetyków innym osobom, to co nakładasz na twarz powinno być czyste i do osobistego użytku. Regularnie przecieraj też opakowania kosmetyków suchą chusteczką. 

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

Jak radzić sobie z obrażalskim?

Niektórzy twierdzą, że dąsy i grymasy są domeną kobiet, co, jednak jeśli nasz partner często się obraża?

Czytaj więcej