WomanMagazine.pl

Jak często myć włosy?

Włosy to jeden z elementów naszej urody, o który chętnie dbamy i na punkcie którego mamy bzika, doradzamy, jak dbać o nie by były jeszcze piękniejsze.

Standard Post with Image

Częste mycie włosów jest szkodliwe?

Zapewne każda z nas choć raz spotkała się ze stwierdzeniem, że codzienne mycie włosów szkodzi im. Część osób twierdzi, że codzienne mycie włosów jest niezdrowe dla włosów oraz dla skóry głowy, szampon jest bowiem detergentem, który ma oczyścić skórę głowy i włosy z produktów stylizacji czy zanieczyszczeń środowiska, ale i sebum. Mówi się, że zmywanie sebum każdego dnia może prowadzić do zaburzeń skóry głowy, zaś wycieranie ręcznikiem powoduje tarcia łuski włosów, co sprzyja rozdwajaniu włosów oraz ich puszeniu. Prawdą jest, że mokre włosy są bardziej narażone na uszkodzenia, dlatego częste mycie to ich częstsze narażanie. Podczas mycia, włosy plątają się, wyciskamy je w ręczniku, traktujemy gorącym powietrzem suszarki. Dlatego tego typu codzienne zabiegi mogą źle wpłynąć na kondycję naszego włosa. Strukturę włosa uszkodzić może też używanie zbyt silnych szamponów. Właśnie dlatego częste mycie włosów może im szkodzić. Warto wspomnieć również, że sebum zapewnia miękkość skóry i tworzy barierę ochronną przeciw bakteriom oraz przeciwgrzybiczną dla włosów i skóry głowy. Jego obecność jest więc dość istotna.

Jak przeciwdziałać?

Warto wiedzieć, że jeśli decydujemy się na codzienne mycie włosów, powinniśmy wybrać delikatny szampon, przeznaczony do codziennej pielęgnacji włosów. Raz w tygodniu warto natomiast użyć szamponu mocniejszego, oczyszczającego. Częste mycie włosów daje więcej okazji do ich uszkodzenia, jednak jeśli nie potrafimy się bez niego obyć, warto zainwestować w odpowiedni szampon, który będzie odpowiadał skórze naszej głowy i nie będzie jej podrażniał. Zachowajmy także większą ostrożność podczas wycierania włosów i na ile to możliwe zrezygnujmy z suszarki. Jeśli mamy problemy z przetłuszczającymi się włosami, to z umiarem stosujmy maskę i odżywkę. Mogą one bowiem wpłynąć na przeciążanie włosów i sprawić, że szybciej będą przetłuszczone. Możemy też postawić na lekką odżywkę, którą będziemy mogli używać przy każdym myciu. Warto też wprowadzić regularne peelingownanie skóry głowy, które pozwala pozbyć się komórek martwego naskórka oraz pozostałości trudnych do zmycia składników, jak silikonów. 

Jaka jest więc odpowiedź na postawione w tytule pytanie? Częste mycie to większa sposobność na uszkodzenie włosów, jeśli jednak nie potrafimy się bez niego obejść, warto zaopatrzyć się w odpowiedni szampon. W dokonaniu wyboru pomoże nam fryzjer lub pracownik sklepu kosmetycznego. Eksperymentujmy też, sprawdzając, jaka częstotliwość myć jest dla naszych włosów najlepsza. Nie zapomnijmy też o delikatności podczas wycierania naszych włosów.

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

W SIDŁACH ZAZDROŚCI – JAK JĄ POKONAĆ?

Zazdrości pragniemy unikać jak ognia, w końcu już samo słowo wywołuje w nas nieprzyjemne skojarzenia, a często także złość. Dlaczego jest to uczucie tak często obecne w naszym życiu i czy zagraża stworzeniu szczęśliwego związku?

Czytaj więcej