WomanMagazine.pl

Jak chronić włosy latem?

Uwielbiamy słońce, jednak sprawia ono, że nasze włosy płowieją i zaczynają się łamać. Właśnie dlatego latem potrzebują szczególnej troski.

Standard Post with Image

Wpływ słońca na włosy

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego włosy stają się latem jaśniejsze, a jednocześnie bardziej zniszczone? Przed negatywnym działaniem słońca chroni nasze włosy naturalna tarcza jaką jest melanina, barwnik znajdujący się również w naszej skórze. Im więcej melaniny, tym lepsza ochrona. Z tego powodu na działanie słońca bardziej odporne są włosy ciemne, a bardziej podatne włosy blond oraz rozjaśniane. Słońce rozszczelnia powoli osłonkę włosa, zbudowaną z zachodzących na siebie łusek. Podobny proces zachodzi podczas farbowania. Rozchylone łuski ukazują korę włosa, przez co promienie UV niszczą wchodzące w jej skład białka, w ten sposób dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń, a następnie do ich łamania się. Rozjaśnianie naszych włosów przez słońce też jest niestety oznaką tego, że nasze włosy zostały uszkodzone. Promienie UV utleniają melaninę, przez co przyjmuje ona inną barwę. Zniszczenie potęguje także woda, zarówno ta pochodząca z morza, jak i z basenu. Dlatego warto dokładnie opłukać wodę pod prysznicem po wyjściu z wodnych akwenów. 

Dbamy o włosy

Nie bezpodstawnie kochamy włosy, w końcu dodaje nam ono energii, pobudza też powstawanie witaminy D, której potrzebujemy do prawidłowego działania naszego organizmu. Niszczy jednak nasze włosy, w jaki sposób możemy więc zniwelować te skutki? Przed wakacjami warto odwiedzić fryzjera i przyciąć włosy, dzięki czemu nieco się zregenerują oraz będą się lepiej układać. Koniecznie zadbajmy również o regularne nakładanie na nie odżywek i masek. Warto równiez zaopatrzyć się w kosmetyki z filtrem UV, czyli szampon, odżywkę oraz maskę, jak również mgiełkę/spray i olejek. Można zakupić też maskę posłoneczną  i regenerującą, która pozwoli zregenerowac uszkodzenia. Z pomocą przyjdą nam również naturalne olejki takie jak monoi, który chroni przed działaniem morskiej wody czy olejek macadamia i koksowy.

Łączmy tradycję i nowoczesność.

Na plażę warto zabrać mgiełkę lub olejek z filtrem UV do włosów. Pamiętajmy też, że podczas kąpieli woda spłukuje hydrolipidową powłoczkę ochronną, przez co promienie słoneczne działają mocniej. Uruchamia to reakcję utleniania i powoduje powstawanie wolnych rodników, które uszkadzają strukturę włosów. Z pomocą przychodzą nam czapki z daszkiem, kapelusze i chustki. Przydadzą się one zwłaszcza wtedy, gdy spędzamy an słońcu wiele godzin. Dobrze by nakrycie głowy miało jasny kolor, wtedy obije promienie słoneczne. Latem warto też zrezygnować z używania suszarki, włosy suszmy jednak w cieniu, a nie w pełnym słońcu. Dbajmy też o zdrową dietę, która zawiera dużo warzyw i owoców oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziemy w oliwie z oliwek, oleju lnianym czy rybach. Wpływają one pozytywnie na kondycję włosów skóry i paznokci.

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

JAK SUROWE WYCHOWANIE WPŁYWA NA DZIECKO?

Surowe, twarde wychowanie dziecka uznawane było niegdyś za odpowiednie. Wydawało się, że dziecko, któremu nie pozwalano na swobodę, będzie w przyszłości bardziej samodzielne i silne psychicznie. Dzisiejsze badania pokazują, że nic bardziej mylnego. Dzieci wychowywane w ten sposób bardziej narażone są na zaburzenia psychiczne oraz spadek samooceny!

Czytaj więcej