WomanMagazine.pl

Czy lakiery do paznokci są trujące?

Wiele z nas stosuje lakiery do paznokci kilka razy w tygodniu, pomalowane lakierem paznokcie wyglądają w końcu ładniej. Czy malowanie paznokci naprawdę niesie ze sobą jakieś zagrożenia?

Standard Post with Image

Szkodliwe składniki 

Lakiery zawierają nitrocelulozę, uważana jest ona za substancję toksyczną. Składnik ten stosowany jest również do produkcji farb oraz klejów. Umożliwia on przyleganie lakieru do powierzchni płytki paznokcia. Mitroceluloza pozwala też na zastyganie lakieru w formie jednolitej warstwy. Uważana jest ona za substancję toksyczną, która może wywołać zatrucie. Innym składnikiem, który podejrzewa się o niekorzystny wpływ na nasz organizm jest ftalan dibutylowy inaczej DBP. Poprawia on elastyczność, a jednocześnie, może poważnie zaburzać pracę nerek, powodować mdłości czy zawroty głowy. Kolejną niebezpieczną dla zdrowia substancją jest formaldehyd, toksyczny konserwant i środek grzybobójczy oraz dezynfekujący, który stosowany jest jako substancja utwardzająca. Szkodliwy i drażniący jest także toluen, który zapewnia lakierom płynną postać. Jest to substancja łatwopalna oraz toksyczna. Może działać depresyjnie na układ nerwowy. Zakłóca i spowalnia normalną pracę mózgu. Wdychanie jego oparów może powodować łzawienie oczu, kaszel, ból i zawroty głowy. Każda z wymienionych substancji może być ryzykowna dla zdrowia. 

Co robić?

Co zrobić jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez malowania paznokci? Przede wszystkim sprawdzać etykiety. Producent powinien umieścić na opakowaniu wykaz substancji, które zostały użyte do produkcji lakieru. Kupujmy więc takie lakiery, które nie zawierają szkodliwych substancji. Jednocześnie zadbajmy o to, by malować paznokcie w pomieszczeniu klimatyzowanym lub przy otwartym oknie, zmniejszając ewentualne ryzyko zatrucia. Warto zachować też zdrowy umiar i co jakiś czas robić sobie przerwy od malowania paznokci. 

Podobne artykuły

Opieka Osób starszych Niemcy

Czy warto wyjeżdżać do Niemiec, żeby pracować jako opiekunka osób starszych?

Od kilkunastu lat obserwujemy proces starzenia się społeczeństwa, szczególnie w zachodniej i północnej Europie. Niemcy i Skandynawowie, pomimo dobrze rozwiniętego systemu opieki zdrowotnej, borykają się z brakiem wystarczającej liczby opiekunów osób starszych w stosunku do rosnącego zapotrzebowania. To otwiera szansę przed Polkami i Polakami, którzy dysponują odpowiednim przygotowaniem do zawodu.

Czytaj więcej

Czy warto posłać dziecko do szkoły alternatywnej?

W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się alternatywne do standardowych szkół publicznych formy nauczania takie jak szkoły waldorfskie czy placówki Montessori. Czy warto posłać do nich nasze dziecko?

Czytaj więcej