WomanMagazine.pl

Aromaterapia – prosty sposób na relaks

Czy masz swój ulubiony aromat, który sprawia, że czujesz się zrelaksowana i odprężona? Taki, który pozwala Ci się odprężyć, albo dodaje energii? Nie od dzisiaj wiadomo, że zapachy mają moc, a naturalne olejki eteryczne są wykorzystywane w medycynie oraz kosmetologii. Aromaterapia może pomóc Ci np. w walce ze stresem i w ten sposób wspomóc działanie całego organizmu.

Standard Post with Image

Korzystny wpływ olejków eterycznych jest znany od pradawnych czasów

Już starożytni Egipcjanie, Grecy i Rzymianie znali lecznicze właściwości roślin i potrafili przeprowadzać proces ich destylacji. Na przełomie X/XI wieku arabski medyk, Awicenna, do celów leczniczych używał wody różanej, a podczas epidemii dżumy XIV-wieczni, angielscy lekarze używali olejków o działaniu antyseptycznym. Dzisiaj dostęp do nich jest zdecydowanie łatwiejszy, niż przed wiekami, więc bez trudu znajdziesz je w wielu drogeriach i sklepach internetowych.

Jak wykorzystywać naturalne olejki eteryczne?

Jedną z najpopularniejszych metod jest kąpiel z dodatkiem olejku. Aby jego działanie przyniosło lepszy efekt, nie spłukuj skóry po kąpieli, a jedynie wytrzyj ją do sucha.

Możesz także zastosować kompres. Kilka kropli olejku dodaj do szklanki wody i nasącz ręcznik, aby zrobić z niego miejscowe okłady.

Kolejnym rodzajem aromaterapii jest masaż aromaterapeutyczny. Pamiętaj jednak, aby olejek eteryczny rozpuścić w innym oleju, który będzie stanowił bazę (możesz użyć oliwy z oliwek). Olejek eteryczny jest zbyt skoncentrowanym preparatem, dlatego zawsze należy go połączyć z inną substancją (olejem, kremem lub wodą).

Olejków eterycznych możesz także używać rozpylając ich zapach w powietrzu. Idealnie nadadzą się do tego podgrzewane świeczką kominki aromaterapeutyczne, które wyglądają pięknie i mogą stać się ozdobą każdego wnętrza.

Jaki olejek wybrać?

Aby odpowiedzieć na to pytanie musisz wiedzieć, czego oczekujesz od olejku. Wybór jest ogromny, a każdy z nich ma inne zastosowanie. Pamiętaj, że są również takie, których używanie jest niewskazane dla kobiet w ciąży oraz takie, na które możesz mieć uczulenie. Aby uniknąć niepożądanych skutków, zapoznaj się z przeznaczeniem poszczególnych olejków. Być może aromaterapia stanie w przyszłości Twoim ulubionym sposobem na relaks.

Podobne artykuły

Sposób na bliskość, ukojenie i zdrowie – wywiad z Mileną Nadolną-Dróżdż o zaletach noszenia dziecka w chuście

Dziś rozpoczyna się Międzynarodowy Tydzień Bliskości. Obchody światowe potrwają do 7 października. Międzynarodowy Tydzień Bliskości to święto stworzone przez organizację BabyWearing International Inc. Głównym celem tego wydarzenia jest propagowanie noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich.

Czytaj więcej

Sposób siedzenia wpływa na Twoje samopoczucie!

Czy sposób siedzenia może mieć wpływ na nasz stan psychiczny? Okazuje się, że tak... Dowiedli tego naukowcy z Nowej Zelandii, którzy zbadali zależność pomiędzy depresją a... siedzeniem w pozycji wyprostowanej!

Czytaj więcej