WomanMagazine.pl

Zaburzenia integracji sensorycznej u dzieci. Sprawdź, jak temu zaradzić!

Integracja sensoryczna to działanie, podczas którego dochodzi do przekazywania mózgowi informacji za pomocą zmysłów. Mózg powinien je rozpoznać i zintegrować, aby wspomóc tym procesy adaptacyjne i rozwojowe. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Kiedy u dziecka występują zaburzenia tego procesu, należy podjąć terapię.

Standard Post with Image

Skąd wiadomo, że u dziecka występują zaburzenia integracji sensorycznej?

Z takim problemem mamy do czynienia, kiedy mózg nieprawidłowo przetwarza bodźce zmysłowe. Możesz to zaobserwować, gdy Twoje dziecko nie lubi zabaw manualnych, np. nie chce malować palcami na zajęciach plastycznych w przedszkolu. Jeśli niechętnie zasypia lub ma kłopoty ze spożywaniem jedzenia o konsystencji innej niż papkowata, również powinna zapalić Ci się czerwona lampka.

Kolejnym sygnałem do obaw jest sytuacja, gdy maluchowi nie wystarczają standardowe doznania podczas zabawy i poszukuje dodatkowych, np. uderzając inne dzieci lub bardzo głośno się zachowując. Kiedy jednak zauważasz, że Twoja pociecha jest wycofana, to także może być podstawa, aby podejrzewać, że coś jest nie tak.

Jak pomóc dziecku?

Żeby mieć pewność, czy Twój maluch ma zaburzenia integracji sensorycznej, powinnaś udać się z nim do terapeuty, który przeprowadzi dokładną obserwację. Wtedy doradzi Ci, jakie działania należy podjąć i dobierze terapię odpowiednią do postawionej diagnozy.

Sama terapia polega na zachęcaniu dziecka do edukacyjnych zabaw ruchowych. Podczas zajęć korzysta się z takich przedmiotów jak: huśtawki, hamaki, czy równoważnie. Jest to dla malucha także spora dawka aktywności, co wpływa pozytywnie na zdrowie młodego organizmu.

Jeżeli masz podejrzenia, że Twoja pociecha może mieć zaburzenia integracji sensorycznej, nie wahaj się! Udaj się do specjalisty, aby potwierdzić lub wykluczyć obawy.

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

Jak prawidłowo zrobić zastrzyk insulinowy?

Nie taki zastrzyk straszny, jak go malują. Przekonaj się o tym, czytając poniższy tekst. Insulinoterapia nie musi być piekłem na ziemi!

Czytaj więcej