WomanMagazine.pl

Propozycje zabaw z dziećmi

Zabawy są dla wszystkich dzieci sposobem na poznawanie świata i uczenie się nowych rzeczy. Dzięki nim, rozwój maluchów jest wspomagany już od pierwszych miesięcy życia. Jeśli jesteś młodą mamą, z pewnością zainteresują Cię nasze propozycje zabaw. Podpowiadamy, jak możesz spędzać czas ze swoją pociechą mądrze i kreatywnie.

Standard Post with Image
  • Do 1,5 roku

Pierwsze miesiące życia to okres, kiedy dziecko dopiero uczy się rozpoznawać siebie, rodziców i otoczenie. Można wtedy mu w tym pomóc poprzez zabawę.

 

Znikający przedmiot

Schowaj w dłoni mały przedmiot, a następnie otwieraj dłoń, pokazuj go dziecku i ponownie ją zamykaj. Pytaj dziecka gdzie jest przedmiot, a później otwieraj dłoń i pokazuj to, co w niej trzymasz.

 

Rzut do celu

Przygotuj duży pojemnik (najlepiej wiaderko, kosz lub większy karton) oraz kule z pogniecionej gazety albo inne niewielkie przedmioty. Następnie pokaż dziecku, jak wrzucać przedmioty do pojemnika i zachęć malucha, aby sam to zrobił.

 

  • Od 1,5 do 2,5 roku

Dzieci uczą się rozpoznawać kolory i kształty. Warto postawić na zabawy, które będą doskonalić umiejętności manualne, dźwiękowe i wzrokowe.

 

Muzykowanie

Przygotuj instrumenty takie jak bębenek i cymbałki. Jeśli nie masz ich w domu, możesz wykorzystać np. pokrywkę od garnka i drewnianą łyżkę. Włącz muzykę i pozwól maluchowi grać w jej rytmie.

 

Pudełko z niespodzianką

Potrzebne Ci będzie pudełko z wyciętą dziurą wielkości ręki dziecka. Włóż do środka kilka przedmiotów, pokazując je wcześniej małemu odkrywcy. Następnie zachęć pociechę, aby dotykając ukrytych rzeczy rozpoznało co znajduje się w środku. W trudniejszej wersji tej zabawy, nie pokazuj wcześniej co wkładasz do pudełka.

 

  • Od 2,5 do 4 lat

W tym wieku dziecko zaczyna się uczyć zasad współżycia społecznego. Zabawy powinny rozwijać wyobraźnię, sprawności fizyczne i społeczne oraz umiejętności komunikacyjne.

 

Teatrzyk

Wykonaj małe pacynki ze skarpetek, papieru lub innych materiałów i zorganizuj ze swoją pociechą przedstawienie teatralne dla całej rodziny.

 

Odciski dłoni i stóp

Pomaluj dłonie o stopy farbami, a następnie odciśnij je na kartonie. Zaangażuj w to wszystkich członków rodziny, ponieważ jest to świetny sposób na stworzenie nieszablonowego portretu rodzinnego.

 

Powyższe zabawy to sposób na poradzenie sobie z nudą i spędzenie czasu rodzica z dzieckiem. Wspólnie spędzony czas buduje pozytywne relacje i umacnia więzi oraz pozostawia cudowne wspomnienia. Dzięki temu nasze pociechy mają szansę na zdobycie ciekawych doświadczeń. Rozwijają nowe umiejętności oraz poznają swoje możliwości. Żłobki BeBaby w Krakowie stwarzają podopiecznym dokładnie takie warunki, w których to wszystko jest możliwe. Dodatkowo filozofia działania placówek jest oparta na Porozumieniu Bez Przemocy (NVC), dzięki czemu maluchy uczone są poznawania i radzenia sobie z nowymi emocjami.

Podobne artykuły

Lato z książką, czyli najlepsze czytelnicze propozycje!

Nareszcie lato! Mimo że większość z nas spędzi je pracowicie, jest to czas długich ciepłych wieczorów, które warto spędzić... z książką! Czy na balkonie, czy na nadmorskiej plaży... czytać można i warto wszędzie, zwłaszcza że jest co! Oto nasze propozycje, wokół których nie można przejść obojętnie w najbliższych miesiącach ;)

Czytaj więcej

Jesienne propozycje dla dzieci Wydawnictwa Dwie Siostry

Wydawnictwo Dwie Siostry przygotowało na te jesień moc wspaniałych nowości książkowych dla dzieci. Jesteście ciekawi czym tym razem nas zaskoczy?

Czytaj więcej