WomanMagazine.pl

Propozycje zabaw z dziećmi

Zabawy są dla wszystkich dzieci sposobem na poznawanie świata i uczenie się nowych rzeczy. Dzięki nim, rozwój maluchów jest wspomagany już od pierwszych miesięcy życia. Jeśli jesteś młodą mamą, z pewnością zainteresują Cię nasze propozycje zabaw. Podpowiadamy, jak możesz spędzać czas ze swoją pociechą mądrze i kreatywnie.

Standard Post with Image
  • Do 1,5 roku

Pierwsze miesiące życia to okres, kiedy dziecko dopiero uczy się rozpoznawać siebie, rodziców i otoczenie. Można wtedy mu w tym pomóc poprzez zabawę.

 

Znikający przedmiot

Schowaj w dłoni mały przedmiot, a następnie otwieraj dłoń, pokazuj go dziecku i ponownie ją zamykaj. Pytaj dziecka gdzie jest przedmiot, a później otwieraj dłoń i pokazuj to, co w niej trzymasz.

 

Rzut do celu

Przygotuj duży pojemnik (najlepiej wiaderko, kosz lub większy karton) oraz kule z pogniecionej gazety albo inne niewielkie przedmioty. Następnie pokaż dziecku, jak wrzucać przedmioty do pojemnika i zachęć malucha, aby sam to zrobił.

 

  • Od 1,5 do 2,5 roku

Dzieci uczą się rozpoznawać kolory i kształty. Warto postawić na zabawy, które będą doskonalić umiejętności manualne, dźwiękowe i wzrokowe.

 

Muzykowanie

Przygotuj instrumenty takie jak bębenek i cymbałki. Jeśli nie masz ich w domu, możesz wykorzystać np. pokrywkę od garnka i drewnianą łyżkę. Włącz muzykę i pozwól maluchowi grać w jej rytmie.

 

Pudełko z niespodzianką

Potrzebne Ci będzie pudełko z wyciętą dziurą wielkości ręki dziecka. Włóż do środka kilka przedmiotów, pokazując je wcześniej małemu odkrywcy. Następnie zachęć pociechę, aby dotykając ukrytych rzeczy rozpoznało co znajduje się w środku. W trudniejszej wersji tej zabawy, nie pokazuj wcześniej co wkładasz do pudełka.

 

  • Od 2,5 do 4 lat

W tym wieku dziecko zaczyna się uczyć zasad współżycia społecznego. Zabawy powinny rozwijać wyobraźnię, sprawności fizyczne i społeczne oraz umiejętności komunikacyjne.

 

Teatrzyk

Wykonaj małe pacynki ze skarpetek, papieru lub innych materiałów i zorganizuj ze swoją pociechą przedstawienie teatralne dla całej rodziny.

 

Odciski dłoni i stóp

Pomaluj dłonie o stopy farbami, a następnie odciśnij je na kartonie. Zaangażuj w to wszystkich członków rodziny, ponieważ jest to świetny sposób na stworzenie nieszablonowego portretu rodzinnego.

 

Powyższe zabawy to sposób na poradzenie sobie z nudą i spędzenie czasu rodzica z dzieckiem. Wspólnie spędzony czas buduje pozytywne relacje i umacnia więzi oraz pozostawia cudowne wspomnienia. Dzięki temu nasze pociechy mają szansę na zdobycie ciekawych doświadczeń. Rozwijają nowe umiejętności oraz poznają swoje możliwości. Żłobki BeBaby w Krakowie stwarzają podopiecznym dokładnie takie warunki, w których to wszystko jest możliwe. Dodatkowo filozofia działania placówek jest oparta na Porozumieniu Bez Przemocy (NVC), dzięki czemu maluchy uczone są poznawania i radzenia sobie z nowymi emocjami.

Podobne artykuły

Lato z książką, czyli najlepsze czytelnicze propozycje!

Nareszcie lato! Mimo że większość z nas spędzi je pracowicie, jest to czas długich ciepłych wieczorów, które warto spędzić... z książką! Czy na balkonie, czy na nadmorskiej plaży... czytać można i warto wszędzie, zwłaszcza że jest co! Oto nasze propozycje, wokół których nie można przejść obojętnie w najbliższych miesiącach ;)

Czytaj więcej

Deszczowy wyjazd z dziećmi

Dla wielu z nas, dziś zaczyna się, kolejny już w tym roku, długi weekend. Ruszamy nad morze, w góry, na Mazury, do rodziny, znajomych lub po prostu wypoczywamy w domu. Jak zawsze – liczymy na dobrą pogodę. Los nie zawsze bywa w tej kwestii łaskawy. Prognozy na ten weekend także nie napawają optymizmem. Co robić, gdy jednak się sprawdzą? I najważniejsze – jak zająć w tym czasie dzieci?

Czytaj więcej