WomanMagazine.pl

Praktyczna alternatywa dla wózka? Przeczytaj o chustach do noszenia dzieci

W ostatnich latach na polskich ulicach można zobaczyć coraz więcej rodziców noszących swoje dzieci w chustach. Moda ta rozprzestrzenia się bardzo szybko, a do tego te piękne wzory na tkaninie... Ty też chciałabyś zostać chustomamą, ale wydaje Ci się, że zawiązanie chusty to dla zbyt duże wyzwanie?

Standard Post with Image

 

Spokojnie, bez problemu znajdziesz ludzi, ekspertów którzy pomogą zacząć Tobie i Twojemu dziecku przygodę z chustonoszeniem.

Do zachustowania jeden krok

Na YouTube możesz znaleźć mnóstwo filmów z poradami, jak zawiązać chustę. Jeżeli jednak nie są dla Ciebie wystarczające i obawiasz się, że mimo wszystko materiał się rozwiąże lub dziecku i Tobie będzie niewygodnie, to również jest na to rozwiązanie. W internecie bez problemu znajdziesz certyfikowanych doradców chustonoszenia. Jest ich coraz więcej, więc nawet jeśli mieszkasz z dala od największych ośrodków miejskich, jest szansa że w Twojej okolicy działa taki profesjonalista. Jednorazowa konsultacja to koszt od 100 do 200 zł. Jeśli znasz inne mamy, które również chciałyby uczestniczyć w takich warsztatach, koszt będzie niższy. Jeśli nie, w celu znalezienia takich osób odwiedź fora internetowe i grupy na Facebooku. Być może dzięki temu zawrzesz też nowe znajomości!

Nowoczesna fanaberia, czy powrót do korzeni?

Ze względu na to, że chusty do noszenia dzieci zyskały popularność stosunkowo niedawno, wiele osób uważa, że są nowinką. Zastanówmy się więc, czy tysiące lat temu ludzie wozili swoje dzieci w wózkach? Oczywiście, że nie. Używali do tego odpowiedników chust, adekwatnych do swojej kultury i szerokości geograficznej. Najczęściej były to zakładane na plecy kosze i skóry zwierząt. Również w dawnej Polsce, kobiety na wsi nosiły dzieci w chustach, dzięki czemu miały dwie wolne ręce do pracy. Później jednak pojawił się wózek. Wynalazek ten zaczął zdobywać popularność w XIX wieku na zachodzie Europy. Początkowo używały go tylko elity, jednak upowszechniał się coraz bardziej. W końcu w społeczeństwach krajów europejskich chusty odeszły w zapomnienie, uznane za staromodny, wiejski zwyczaj.

Bliskość

Chustonoszenie przede wszystki pozwala na bliskość rodzica i dziecka. Maluch wtulony w mamę lub tatę czuje się o wiele bezpieczniej. Dzięki temu dzieci noszone w chustach często są spokojniejsze. Ciągłe kołysanie wycisza dziecko, pionowa pozycja pozwala na swobodniejsze oddychanie, gdy maluch jest przeziębiony. Fizjoterapeuci natomiast chwalą chusty za korzystny wpływ na kręgosłup. Poza tym, o ile łatwiej przemieszczać się komunikacją miejską, czy robić zakupy w osiedlowym warzywniaku, kiedy ma się dwie wolne ręce.

Jeśli marzysz o chustonoszeniu, nie zastanawiaj się długo. To prostsze niż Ci się wydaje. Korzyści dla Ciebie i dziecka jest mnóstwo, a wybór wzorów chust ogromny, więc bez problemu znajdziesz taką, która odpowiada Twojemu stylowi i zostaniesz modną chustomamą.

Podobne artykuły

GOjump – NOWA FORMA ROZRYWKI DA DZIECI I RODZICÓW!

Nowoczesny park trampolin to atrakcyjna forma rozrywki dla całej rodziny! To wyskokowa alternatywa dla kina czy lodów. To pełna adrenaliny zabawa dla dorosłych i dzieci, już od 4 roku życia!

Czytaj więcej

Czy joga jest dla dzieci? – wywiad z Emilią Burkiewicz

Czy dzieci mogą praktykować jogę? Czy zajęcia różnią się od tych dla dorosłych? Czy zajęcia z jogi i uważności mają szansę zawitać w przedszkolach i szkołach - o tym rozmawiamy z Emilią Burkiewicz, certyfikowaną nauczycielką jogi dziecięcej.

Czytaj więcej