WomanMagazine.pl

Masaż Shantala – sposób na wspólny relaks niemowlaka i rodzica

Wszystkie dzieci potrzebują bliskości rodziców. Daje im to poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu wyciszają się i uspokajają. Poprzez kontakt dotykowy nawiązuje się także ten emocjonalny, budujący zaufanie i umacniający więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Poznaj jeden ze sposobów, na spędzenie z maluchem chwil przepełnionych bliskością.

Standard Post with Image

Masaż Shantala to technika masażu dzieci i niemowląt wywodząca się z Indii. W Europie spopularyzował ją położnik z Francji, Frederique Leboyer, który przebywając w Kalkucie spotkał sparaliżowaną kobietę o imieniu Shantala, masującą swoje dziecko. Zainteresowało go to do tego stopnia, że w 1976 roku wydał ilustrowaną, osobiście wykonanymi zdjęciami, książkę zatytułowaną „Shantala. Tradycyjna sztuka masażu”, która do dzisiaj służy jako podręcznik dla instruktorów tego masażu.

Jakie korzyści płyną z masażu Shantala? Nie od dzisiaj wiadomo, że czuły dotyk pozwala na wytwarzanie oksytocyny, która niweluje stres i strach oraz pomaga niemowlęciu zrelaksować się i rozluźnić mięśnie. To może być pomocne w przypadku kolki, jeśli tylko nie wynika ona z alergii pokarmowych, a ze zgromadzonego w jelitach powietrza.

Pamiętaj jednak, że masaż Shantala nie jest techniką rehabilitacyjną i nigdy nie zastąpi pracy profesjonalnego fizjoterapeuty. Ma jedynie wspierać rozwój i jest dedykowany dla wszystkich dzieci. Polega na masowaniu ciała dziecka przy zastosowaniu lekkiego ucisku i z pomocą oleju (może to być olej spożywczy, najlepiej nierafinowany i tłoczony na zimno), dlatego też najlepiej masować dziecko na chwilę przed kąpielą. Najważniejsze, aby nie wykonywać go w pośpiechu i rozkojarzeniu. Jeżeli dasz radę zorganizować swój czas tak, aby kilka razy w tygodniu znaleźć 20 minut, podczas których usiądziesz z dzieckiem w ciemnym, cichym i ciepłym miejscu, to z pewnością możesz zacząć zgłębiać tajniki indyjskiej techniki masażu.

Dla rodzica masującego dziecko, to szansa do nauczenia się lepszego odczytywania potrzeb malucha oraz zyskanie większej pewności siebie w opiece nad nim. Dlatego jeśli masz ochotę nauczyć się masażu Shantala, skonsultuj się z osobą posiadającą certyfikat instruktora (kontakty znajdziesz na stronie internetowej Polskiej Szkoły Masażu Shantala). To ułatwi Ci start, a przede wszystkim zyskasz pewność, że wykonujesz masaż we właściwy sposób.

Podobne artykuły

Sposób na bliskość, ukojenie i zdrowie – wywiad z Mileną Nadolną-Dróżdż o zaletach noszenia dziecka w chuście

Dziś rozpoczyna się Międzynarodowy Tydzień Bliskości. Obchody światowe potrwają do 7 października. Międzynarodowy Tydzień Bliskości to święto stworzone przez organizację BabyWearing International Inc. Głównym celem tego wydarzenia jest propagowanie noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich.

Czytaj więcej

Sposób siedzenia wpływa na Twoje samopoczucie!

Czy sposób siedzenia może mieć wpływ na nasz stan psychiczny? Okazuje się, że tak... Dowiedli tego naukowcy z Nowej Zelandii, którzy zbadali zależność pomiędzy depresją a... siedzeniem w pozycji wyprostowanej!

Czytaj więcej