WomanMagazine.pl

Masaż Shantala – sposób na wspólny relaks niemowlaka i rodzica

Wszystkie dzieci potrzebują bliskości rodziców. Daje im to poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu wyciszają się i uspokajają. Poprzez kontakt dotykowy nawiązuje się także ten emocjonalny, budujący zaufanie i umacniający więź pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Poznaj jeden ze sposobów, na spędzenie z maluchem chwil przepełnionych bliskością.

Standard Post with Image

Masaż Shantala to technika masażu dzieci i niemowląt wywodząca się z Indii. W Europie spopularyzował ją położnik z Francji, Frederique Leboyer, który przebywając w Kalkucie spotkał sparaliżowaną kobietę o imieniu Shantala, masującą swoje dziecko. Zainteresowało go to do tego stopnia, że w 1976 roku wydał ilustrowaną, osobiście wykonanymi zdjęciami, książkę zatytułowaną „Shantala. Tradycyjna sztuka masażu”, która do dzisiaj służy jako podręcznik dla instruktorów tego masażu.

Jakie korzyści płyną z masażu Shantala? Nie od dzisiaj wiadomo, że czuły dotyk pozwala na wytwarzanie oksytocyny, która niweluje stres i strach oraz pomaga niemowlęciu zrelaksować się i rozluźnić mięśnie. To może być pomocne w przypadku kolki, jeśli tylko nie wynika ona z alergii pokarmowych, a ze zgromadzonego w jelitach powietrza.

Pamiętaj jednak, że masaż Shantala nie jest techniką rehabilitacyjną i nigdy nie zastąpi pracy profesjonalnego fizjoterapeuty. Ma jedynie wspierać rozwój i jest dedykowany dla wszystkich dzieci. Polega na masowaniu ciała dziecka przy zastosowaniu lekkiego ucisku i z pomocą oleju (może to być olej spożywczy, najlepiej nierafinowany i tłoczony na zimno), dlatego też najlepiej masować dziecko na chwilę przed kąpielą. Najważniejsze, aby nie wykonywać go w pośpiechu i rozkojarzeniu. Jeżeli dasz radę zorganizować swój czas tak, aby kilka razy w tygodniu znaleźć 20 minut, podczas których usiądziesz z dzieckiem w ciemnym, cichym i ciepłym miejscu, to z pewnością możesz zacząć zgłębiać tajniki indyjskiej techniki masażu.

Dla rodzica masującego dziecko, to szansa do nauczenia się lepszego odczytywania potrzeb malucha oraz zyskanie większej pewności siebie w opiece nad nim. Dlatego jeśli masz ochotę nauczyć się masażu Shantala, skonsultuj się z osobą posiadającą certyfikat instruktora (kontakty znajdziesz na stronie internetowej Polskiej Szkoły Masażu Shantala). To ułatwi Ci start, a przede wszystkim zyskasz pewność, że wykonujesz masaż we właściwy sposób.

Podobne artykuły

Depilacja brwi - który sposób wybrać?

Brwi to element nadający naszej twarzy charakteru. Niestety czasami jest on przez nas zupełnie zaniedbany. Jaki sposób regulacji brwi wybrać i czym się one między sobą różnią?

Czytaj więcej

Sposób siedzenia wpływa na Twoje samopoczucie!

Czy sposób siedzenia może mieć wpływ na nasz stan psychiczny? Okazuje się, że tak... Dowiedli tego naukowcy z Nowej Zelandii, którzy zbadali zależność pomiędzy depresją a... siedzeniem w pozycji wyprostowanej!

Czytaj więcej