WomanMagazine.pl

Książeczki sensoryczne - doskonały prezent dla malucha

Każda z nas chciałaby, aby jej dziecko rozwijało się jak najlepiej, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby tak właśnie było. Jednym ze sposobów wspierania rozwoju naszego dziecka są książeczki sensoryczne.

Standard Post with Image

Zdaniem niektórych książeczki sensoryczne stanowią świetną alternatywę dla zabawek nowej generacji. Działają jednocześnie nie tylko na zmysł wzroku, ale i dotyku, słuchu oraz wspomagają prawidłowy rozwój dziecka. Psychologowie dziecięcy oraz pedagodzy podkreślają, że żyjemy obecnie w czasach kultury obrazkowej, nie tylko coraz więcej zabawek jest zaadresowanych do zmysłu wzroku, ale i dociera do nas coraz więcej obrazów, począwszy od telewizora, a skończywszy na telefonach komórkowych czy tabletach. Tymczasem aby dziecko rozwijało się prawidłowo niezbędny jest równoczesny rozwój wszystkich zmysłów oraz ich zintegrowanie. Dzięki temu nasz mózg lepiej się rozwija. Książeczki sensoryczne stanowią odpowiedź na te potrzeby. Dzięki elementom o różnej fakturze, kształcie i właściwościach wspierają rozwój dziecka. Książeczki sensoryczne to nie tylko zabawa, ale i pomoc w nauce. Dzięki niej dzieci mogą uczyć się czytania, liczenia, a nawet języków obcych.

Czym jest książeczka sensoryczna?

Książeczka sensoryczna to książeczka edukacyjna, która wykorzystuje wszystkie zmysły malucha, po to, by dostarczyć mózgowi jak najwięcej wrażeń sensorycznych czyli bodźców. Zabawka tego rodzaju stanowi świetną rozrywkę dla zmysłów malucha. Pobudza ona:
Słuch – poprzez odbieranie wrażeń dźwiękowych, tutaj pomocą służą – piszczałki, dzwoneczki, dźwięk odklejanego rzepa czy odsuwanego zamka.
Węch – zapach pobudzają materiały, z których wykonana jest książeczka, inaczej pachnie laminat, inaczej filc czy drewno.
Wzrok – zmysł ten pobudzany jest poprzez ilość kolorów czy kształtów.
Smak – dziecko wkłada wszystko do buzi, taka książeczka również umożliwia mu obcowanie z materiałami, poprzez swoją budowę.
Dotyk – książeczka dostarcza informacji o kształcie, fakturze czy rozmiarze elementów.

Książeczki sensoryczne cieszą się coraz większą popularnością wśród rodziców, nic dziwnego, że wiele mam postanawia wykonać je samodzielnie. W internecie znajdziemy też wiele sklepów czy osób prywatnych, które oferują tego rodzaju książeczki na sprzedaż. Różnią się one pomiędzy sobą materiałami, z których zostały wykonane, czy elementami, które zawierają, niektóre mogą uczyć kształtów, inne liter, jeszcze inne stawiają na połączenie tego wszystkiego w całość. W zależności od układu książeczki mogą uczyć logiki, kształtów, symboli. Mogą uczyć też dzieci praktycznych umiejętności jak zasuwanie zamka czy składanie obrazka w całość. Doskonalić motorykę oraz precyzję ruchów dziecka. Dziecko oswoi się też za jego pomocą z przekładaniem kartek. Książeczka taka może dziecko wyciszyć, zabawić, rozwijać, edukować, wspierać jego umiejętności.

Podarowanie maluchowi książeczki sensorycznej to doskonały pomysł na połączenie zabawy i rozwoju. Niektórzy twierdzą nawet, że dziecko, które oswoi się w dzieciństwie z książką zabawkową, chętniej sięgnie w przyszłości po zwykłą książkę.

Podobne artykuły

Czy joga jest dla dzieci? – wywiad z Emilią Burkiewicz

Czy dzieci mogą praktykować jogę? Czy zajęcia różnią się od tych dla dorosłych? Czy zajęcia z jogi i uważności mają szansę zawitać w przedszkolach i szkołach - o tym rozmawiamy z Emilią Burkiewicz, certyfikowaną nauczycielką jogi dziecięcej.

Czytaj więcej

MUSZYNIANKA DLA POLSKICH PRZEDSZKOLI

Przedszkole jest miejscem, w którym dzieci rozpoczynają swoją edukację, dowiadują się, jak należy postępować i uczą się zachowań społecznych. To także miejsce służące do popularyzowania prawidłowych wzorców zdrowego życia. Muszynianka doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego powstała Akcja Strefa Zdrowia Muszynianki – program edukacyjny skierowany do dzieci i ich opiekunów z całej Polski!

Czytaj więcej