WomanMagazine.pl

KIEDY DZIECKO SEPLENI

Jowej, łoweł, dowed, wowew, lowel… Nie lekceważ, kiedy Twoje dziecko niepoprawnie wymawia głoski! Nieleczona wada wymowy może prowadzić do zaburzeń rozwoju intelektualnego, a także do utrudnionych kontaktów z rówieśnikami.

Standard Post with Image

Małe dzieci dość często mają problemy z poprawnym wymawianiem słów. Nie ma w tym nic dziwnego, jeżeli tylko ten stan nie utrzymuje się zbyt długo.

Seplenienie to wada wymowy, objawiająca się niepoprawnym artykułowaniem głosek z szeregów: ciszącego (ś, ź, ć, dź), syczącego (s, z, c, dz), oraz szumiącego (sz, ż, cz, dż).  Zjawiska towarzyszące seplenieniu to także substytucja, czyli zastępowanie głosek detalizowanych  innymi, wymawianymi prawidłowo, albo tak zwana elizja, czyli pomijanie lub niewymawianie głosek, które przysparzają trudności. Prawidłowe ułożenie narządów artykulacyjnych jest niezwykle istotne, bo odpowiada za właściwości akustyczne wymawianych słów.

Przyczyny seplenienia to najczęściej wada zgryzu lub nieprawidłowa budowa narządów artykulacyjnych. Nierzadko powodem seplenienia są także problemy z narządem słuchu. Wada ta, jak reszta wad wymowy, nie jest dziedziczna, ale niebywale mogą wpływać na nią czynniki rodzinne i środowiskowe. Ważne jest przede wszystkim, czy rodzice mówią prawidłowo i dziecko nie ma okazji do powtarzania nieprawidłowego wzorca artykulacyjnego. Dlatego w okresie nauki mowy dziecka staraj się nie zmieniać pieszczotliwie słów. Pamiętaj, że już od okresu niemowlęcego to, jak mówisz, ma wpływ na rozwój mowy Twojego dziecka!

Zwróć także uwagę, jak karmisz dziecko. Preferowane będzie tutaj karmienie naturalne, ale istotna jest także pozycja, w jakiej się ono odbywa. Niemowlę powinno przylegać brzuchem do ciała mamy, a jego główka musi być w linii prostej z resztą tułowia. Problem może pojawić się również przy zbyt długim karmieniu butelką ze smoczkiem lub ssaniu palca.

Jeśli widzisz, że Twoje dziecko przejawia objawy seplenienia, koniecznie zaprowadź je do logopedy. Specjalista będzie mógł ocenić, na ile problem funkcjonuje u Twojego dziecka, a także doradzi leczenie i pokaże odpowiednie wzorce, które następnie będziesz musiała przekuć na dziecko. Piekna mowa – do tego warto dążyć!

Podobne artykuły

JAK SUROWE WYCHOWANIE WPŁYWA NA DZIECKO?

Surowe, twarde wychowanie dziecka uznawane było niegdyś za odpowiednie. Wydawało się, że dziecko, któremu nie pozwalano na swobodę, będzie w przyszłości bardziej samodzielne i silne psychicznie. Dzisiejsze badania pokazują, że nic bardziej mylnego. Dzieci wychowywane w ten sposób bardziej narażone są na zaburzenia psychiczne oraz spadek samooceny!

Czytaj więcej

Czy warto posłać dziecko do szkoły alternatywnej?

W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się alternatywne do standardowych szkół publicznych formy nauczania takie jak szkoły waldorfskie czy placówki Montessori. Czy warto posłać do nich nasze dziecko?

Czytaj więcej