WomanMagazine.pl

Jak zadbać o rozwój dziecka od pierwszych dni jego życia?

O prawidłowy rozwój dziecka dba się jeszcze w okresie ciąży. Jednak dopiero w momencie narodzin noworodek zaczyna poznawać otaczający go świat. To, w jaki sposób rodzic mu go przedstawi, ma bardzo duży wpływ na dorastanie malca. Jest to szczególnie ważne w pierwszych latach życia dziecka, ponieważ to wtedy następuje najszybszy i najbardziej intensywny rozwój organizmu.

Standard Post with Image

Bliskość i zrozumienie

Każde dziecko odczuwa naturalną potrzebę bliskości. Przytulenie płaczącego malca jest często instynktowną reakcją rodzica. Jednak zażyłą więź i jej symptomy warto okazywać nie tylko, gdy podopieczny się tego domaga. Częsty kontakt zapewnia stałe poczucie bezpieczeństwa i łagodzi stres. Aby korzystać w pełni z chwil bliskości, można nosić je chuście, dzięki czemu dziecko czuje ciepło ciała i bicie serca rodzica i wie, że jest otoczone opieką. Innym sposobem jest stosowanie masażu Shantala, który relaksuje i rozluźnia mięśnie, co może być pomocne w przypadku kolki.

 

Jednymi z najprostszych czynności zapewniającymi czuły kontakt z niemowlęciem jest karmienie piersią. Kobiety, które nie mają takiej możliwości, mogą podczas karmienia butelką delikatnie pieścić dziecko, spokojnie do niego mówić, a przede wszystkim wykonywać to w zacisznym miejscu. W ten sposób także ojcowie mają szansę na nawiązanie bliższej więzi z potomstwem.

 

 

Sensoryka i rozmowa

Dziecko mające za sobą okres niemowlęcy coraz łatwiej porozumiewa się z dorosłymi. Bardzo istotne jest, aby nie bagatelizować jego pragnień i opinii w myśl zasady, że „dzieci i ryby głosu nie mają”. To powiedzenie zdecydowanie nie idzie w parze z wychowaniem opartym na bliskości i dialogu. Traktowanie poważnie dziecięcych problemów może pomóc zachować szczerość i otwartość w dorosłym życiu. Ważne, aby zapewniać malcowi różnorodne bodźce, które pozwolą mu lepiej poznać świat. Pomocne są w tym zabawy sensoryczne z wykorzystaniem przedmiotów o różnorodnych fakturach i strukturach. Od pierwszych miesięcy życia warto stymulować zmysły dziecka za pomocą muzyki, rzeczy w kontrastujących kolorach czy naturalnych zapachów.

 

Jak wybrać odpowiednią placówkę?

Wielu rodziców staje w końcu przed wyborem przedszkoli i żłobków dla swoich pociech. Przed podjęciem decyzji należy wziąć pod uwagę, jakie podejście do opieki nad dziećmi mają rozważane placówki. Ważne jest, aby miejsce, gdzie maluch będzie spędzał kilka godzin dziennie, było otwarte na jego indywidualne potrzeby.

 

Takimi placówkami są np. żłobki BeBaby w Krakowie. Ich filozofia pracy z dziećmi jest oparta na zasadach Porozumienia Bez Przemocy, dzięki czemu pracownicy potrafią uważnie obserwować swoich podopiecznych i reagować na ich zachowania. Wpływa to korzystnie na rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci oraz uczy je samodzielnej interpretacji własnych potrzeb.

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

Botox - jak się do niego przygotować?

Zmarszczki mimiczne mogą być poważnym problemem. Teraz można się go pozbyć – wybierz botox! Ze względu na swoją specyfikę zmarszczki mimiczne są niemalże niemożliwe do usunięcia z wykorzystaniem popularnych kosmetyków. Jest jednak sposób na ich usunięcie – to botox, czyli inaczej toksyna botulinowa, z której skorzystamy w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej.

Czytaj więcej