WomanMagazine.pl

Jak przygotować dziecko do szkoły?

Już za niecałe dwa tygodnie dzieci wrócą do szkół. Niektóre z nich, postawią swoje małe stópki w szkolnych progach, po raz pierwszy! W jaki sposób możemy je do tego debiutu przygotować?

Standard Post with Image

Rozpoczęcie nauki w szkole to dla wielu dzieci duże przeżycie, zwłaszcza, jeśli dopiero zaczynają swoją przygodę z nią. Rola rodziców jest bardzo ważna w tym procesie. Oto wskazówki, które mogą nam pomóc.

Okiełznaj nieznane

Warto przespacerować się z dzieckiem do szkoły, w której będzie się uczyło. Oprowadźmy je, pokażmy, gdzie jest toaleta, gdzie sala gimnastyczna itd. Warto spędzić też nieco czasu na placu zabaw. Niektóre szkoły oferują dni otwarte, to doskonała okazja do tego, by dziecko poznało swoich nauczycieli. By dodać dziecku odwagi, podzielmy się z nim naszymi szkolnymi wspomnieniami. Dobrze jest poszukać też ciekawych książeczek, których bohaterowie wspaniale spędzają w szkole czas (znamy dzieci, które lęk przed szkołą oswoiły legendarnymi już "Przygodami Mikołajka";-))

Nie strasz

Rozpoczęcie szkoły to dla przedszkolaka spory przeskok, dlatego nie straszmy go niepotrzebnie. Nie stawiajmy też w złym świetle nauczycieli. Skupmy się na tym, że będzie mogło zawrzeć nowe przyjaźnie i że nauczy się nowych, ciekawych rzeczy. Warto porozmawiać również z dzieckiem na temat tego, co będzie robiło w szkole i czym różni się ona od przedszkola. Upewnijmy je również, że w razie jakichkolwiek problemów, zawsze może z nami porozmawiać i wspólnie znajdziemy dobre rozwiązanie. Jeśli sami, jako rodzice, nigdy szkoły nie lubiliśmy, mamy wiele obaw z nią związanych - zachowajmy je dla siebie. Dziecko ma wystraczająco ciężki bagaż emocji, wyruszając w tę swoją pierwszą szkolną podróż. Nie dorzucajmy mu własnych!

Ćwicz samodzielność 

Szkoła to w pewnym sensie test samodzielności, dlatego warto ją ćwiczyć. Niech dziecko samo się ubiera, wybierze co chce założyć, czy odkłada rzeczy na miejsce. Koniecznie powinno również potrafić sznurować buty. Warto też uczyć dziecko rozstań z nami i uprzedzić je, że czasami będzie musiało zostać dłużej z panią w świetlicy, gdzie będzie mogło w spokoju odrobić zadanie domowe. Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem roku szkolnego warto wprowadzić szkolny rytm dnia. Niech dziecko kładzie się wcześniej oraz wcześniej wstaje, ułatwi mu to start w nowym roku szkolnym. Zacznijmy już od dziś!

Wspólne zakupy

Wybierzmy się wspólnie na zakupy! Koniec sierpnia to najwyższy czas, żeby zaopatrzyć się w plecak, kolorowy piórnik z ulubioną bajkową postacią lub drużyną piłkarską i inne rzeczy potrzebne do szkoły. Niech to dziecko wybierze, co mu się podoba. Wtedy z większą radością, a może i dumą pomaszeruje pierwszego (w tym roku - trzeciego) września do szkoły! W domu warto zaś przygotować kącik do nauki. Wystraczy biurko, wygodne krzesło i dobre oświetlenie. Miejsce powinno być ciche, by dziecko mogło się skupić. Przygotwując je wcześniej, wprowadzamy delikatnie nastrój nadchodzacej szkoły, ale też zaoszczędzamy sobie nerwowego (bo w pośpiechu) przygotowywania takiego miejsca we wrześniu.

Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą Wam uspokoić myśli i spokojnie przygotować się do wielkiej szkolnej przygody :-) Trzymamy kciuki za Was i za wszystkich małych (i tych większych też) uczniów!!!

Powodzenia!

Podobne artykuły

MEZOTERAPIA MIKROIGŁOWA DAJE TAKIE EFEKTY JAK TRADYCYJNY LIFTING?

O mezoterapii mikroigłowej rozmawiamy z doświadczoną kosmetolog Kamilą Osowską. W swojej klinice w Krakowie posiada najnowocześniejsze rollery do wykonania zabiegu. Czy pozwalają uzyskać efekt liftingu bez skalpela? Jak wygląda zabieg? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszej rozmowie.

Czytaj więcej

JAK SUROWE WYCHOWANIE WPŁYWA NA DZIECKO?

Surowe, twarde wychowanie dziecka uznawane było niegdyś za odpowiednie. Wydawało się, że dziecko, któremu nie pozwalano na swobodę, będzie w przyszłości bardziej samodzielne i silne psychicznie. Dzisiejsze badania pokazują, że nic bardziej mylnego. Dzieci wychowywane w ten sposób bardziej narażone są na zaburzenia psychiczne oraz spadek samooceny!

Czytaj więcej