WomanMagazine.pl

HISTORIA TESTU CIĄŻOWEGO

Być może trudno nam dzisiaj uwierzyć, ale pierwsze testy ciążowe były wykonywane już w starożytności. W końcu to jedno pytanie w życiu kobiety istniało od zawsze „czy jestem w ciąży?”. Początkowo nie były to zaawansowane metody sprawdzenia, czy kobieta może spodziewać się potomstwa, ale z pewnością były to sposoby z wyobraźnią.

Standard Post with Image

Współczesne badania, niektóre metody sprzed tysięcy lat odznaczają się dużą trafnością!

Już w starożytności wierzono, że mocz kobiety posiada substancje zawierające informację o jej stanie rozrodczym. Dlatego też najpopularniejszą metodą wśród Egipcjanek było skrapianie moczem nasion jęczmienia i pszenicy. Jeśli zaczął kiełkować jęczmień, oznaczało to narodziny chłopca, jeśli pszenica – dziewczynki. Jak się okazało – metodę tę zbadano w latach 60. XX wieku i stwierdzono, że dojrzewanie tych nasion uzasadnia obecność ciąży aż w 70%!

W średniowieczu z kolei badano kolor moczu przyszłej mamy, który miał odznaczać się jasnym słomkowym odcieniem. Inną metodą było sprawdzanie, jak mocz reaguje z winem, albo czy zapach palonej wstążki, wcześniej zanurzonej w moczu, wywołuje u kobiety mdłości.

Sposobów „wykrywania” ciąży było oczywiście o wiele więcej. Dopiero w pierwszej połowie XX stulecia zaczęły pojawiać się bardziej wiarygodne metody, a to za sprawą odkrycia w 1920 roku tzw. hormonu ciążowego, czyli gonadotropiny kosmówkowej – pojawiającej się już w pierwszych dniach od zapłodnienia. Hormon ten, oznaczany jako CG, pojawia się w moczu kobiety ciężarnej. W 1960 roku Leif Wide i Carl A. Gemzell opracowują pierwszy test z jego wykorzystaniem.

W ostatnim wieku mieliśmy dwa rodzaje wykonywanych w laboratoriach testów. Pierwsze z nich – biologiczne, to testy z udziałem zwierząt, początkowo myszy, następnie płazów, którym podawano mocz kobiety. Jeśli był w nim obecny hormon ciążowy, u zwierząt pojawiała się owulacja, którą można było zaobserwować, albo po uśmierceniu myszy, albo obserwując składanie jajeczek (u żab).

Jednak to testy immunologiczne przyniosły prawdziwy sukces i szybko stały się powszechnie dostępne. W USA pojawiły się w drugiej połowie lat 70. Były to testy płytkowe lub paskowe – prawdziwa rewolucja! Wszystko za sprawą opracowania techniki znakowania białek (radioaktywnymi izotopami pierwiastków), które mogły zabarwiać się na określony kolor, bądź nie. Początkowo gonadotropina kosmówkowa znakowana była radioaktywnym izotopem jodu, w bardziej zaawansowanych fazach wiązała się z przeciwciałem anty-CG.

Obecnie najpopularniejszą metodą wykrywania ciąży, jeszcze przed pójściem do lekarza, jest wykorzystanie testu płytkowego, zawierającego wszystkie niezbędne elementy i odczynniki, dzięki którym można przeprowadzić wiarygodny test. W 2003 roku pojawił się pierwszy cyfrowy miernik, którego użycie skutkowało wynikiem w postaci cyfrowej i wyświetlającymi się napisami: „brak ciąży”, „ciąża”.

Podobne artykuły

Historia małej czarnej

„Mała czarna”… sukienka – dla niektórych z nas tak nieodłączna składowa cześć garderoby – jak nieodzownym elementem początku dnia jest filiżanka równie smolistego napoju. Obie… czarne, obie niezastąpione, obie bez wad;)

Czytaj więcej

Historia mody (cz. I)

Pończochy, gorsety, głębokie dekolty… to nie wymysł naszych czasów, a rzeczy znane już od setek lat. Poddały się ewolucji, stopniowo zmieniały wygląd, dopasowując się do kobiecych potrzeb. Niniejszym rozpoczynamy cykl artykułów związanych z tematem, od którego nam kobietom nie sposób uciec. Zapraszamy nasze Czytelniczki do zagłębienia się w tematyce mody pod kątem historycznym – krok po kroku!

Czytaj więcej