WomanMagazine.pl

GRYPIE MÓWIMY NIE

O tym, że panuje okres wzmożonej zachorowalności, wie każdy, ale coraz więcej słyszy się o szalejącej grypie. Czy Ty i Twoja pociecha macie się czego obawiać? Co robić, aby uchronić się przed szalejącym wirusem?

Standard Post with Image

Grypa to choroba zakaźna, niebezpieczna ze względu na wzmożone ryzyko występowania i jej powtarzalność – przechodząc ją raz, nie ma pewności, że nie pojawi się drugi czy trzeci, nawet w niewielkich odstępach czasowych – przeciwciała z jednej infekcji nie są w stanie zwalczyć pojawiającego się nowego wirusa. Najczęściej objawia się, atakując drogi oddechowe.

Niebezpieczeństwo zarażenia się grypą wśród dzieci jest spore, ponieważ choroba przenosi się drogą kropelkową i wystarczy zwykłe kichnięcie lub kaszel, by doszło do rozprzestrzenienia jej. Dodatkowo niedoświadczone chorobowo organizmy są bardziej podatne na wirusy, a wokół ich nie brakuje – w przedszkolu czy żłobku w kontakcie z innymi dziećmi.

Pierwsze oznaki

Grypa często na początku mylona jest ze zwykłym przeziębieniem, ale po dłuższym czasie występowania, nie da się jej pomylić z niczym innym. Objawy choroby pojawiają się do 3 dni po zarażeniu, bo tyle potrzeba na wylęgnięcie wirusa, ale kiedy się już pojawi, atakuje maksymalnie, bez żadnych stadiów przejściowych. Oprócz nieżytu nosa występują także elementy choroby wirusowej – zmęczenie, płytki oddech oraz zwiększone tętno.

Objawy

To przede wszystkim wysoka gorączka – nawet do 40°C, której może towarzyszyć nadmierna potliwość i dreszcze, suchy męczący kaszel, ból głowy, mięśni i stawów, światłowstręt, a także utrata apetytu. U dzieci jednak objawy te mogą mieć dużo większe nasilenie i prowadzić do poważniejszych powikłań niż u osób dorosłych!

Profilaktyka

Przy wystąpieniu pierwszych objawów choroby należy niezwłocznie udać się z pociechą do lekarza – to on ustal podłoże problemu i dopasuje indywidualny tryb leczenia. Najlepszy do walki z chorobą jest odpoczynek, odpowiednie nawodnienie, a także wygrzanie organizmu, dzięki czemu będzie mógł sobie skuteczniej poradzić z nieproszonym wirusem.

Jednak żeby dziecko nie musiało tego wszystkiego przechodzić, najbardziej racjonalnym rozwiązaniem będzie… szczepionka profilaktyczna (wg badań szczepienia zmniejszają zachorowalność nawet o 35%!). Do szczepienia powinno się zgłaszać co sezon, ze względu na częstą mutację wirusa i zmiany w jej składzie. Zalecane jest każdemu, głównie jednak dzieciom od 6 miesiąca do 18 roku życia. Szczepieniu powinny się poddać także kobiety ciężarne, zwłaszcza w późniejszym trymestrze ciąży. Koszt jednej dawki to ok. 30-40 zł, ale zalety bywają nieocenione!

 

Podobne artykuły

Diabetyk nie może jeść czekolady? To mit!

Z radością obalamy mit, mówiący o tym, że osoby z cukrzycą nie mogą jeść czekolady. Mogą, ale nie każdy rodzaj i nie w każdej ilości. Raz na jakiś czas, każdy może zjeść jedną lub dwie kostki gorzkiej czekolady. Najlepiej, gdy zawartość kakao przekracza 70%.

Czytaj więcej

Niemowlęta wrzucone do wody same nie pływają!

Woda jest przyjacielem małego dziecka – buduje w nim poczucie własnej wartości i wolności. A rodzic jest pierwszym nauczycielem, który pokazuje maluchowi świat i pozwala na prawidłowy rozwój. Kiedy warto rozpocząć naukę pływania? Już w pierwszych miesiącach życia! – przekonuje nas Natalia Wielgus, właścicielka i wieloletnia instruktorka FLOW Szkoły Pływania Niemowląt i Małych Dzieci.

Czytaj więcej