WomanMagazine.pl

Chwilę po zapłodnieniu... czyli rozwój dziecka w III trymestrze ciąży

Trzecia faza ciąży to czas, w którym dziecko bardzo szybko rośnie. Dlatego też niezbędne jest dostarczenie mu odpowiedniej ilości wartościowych składników odżywczych. Zobaczmy więc, co dzieje się z maleństwem w tym najbardziej wyczekiwanym okresie, aż do momentu pojawienia się na świecie!

Standard Post with Image

To już ostatnia część naszego cyklu dla mam, poświęconego rozwojowi dziecka jeszcze przed narodzinami! Poniżej znajdziesz dwa poprzednie artykuły (1-12 tyg. oraz 13-25 tyg.):

I część cyklu

II część cyklu

 

Tydzień 26

Dziecko waży już prawie kilogram! Cały czas intensywnie rośnie i przybiera na wadze.

Tydzień 27

Jest to tydzień, w którym zaczynają się otwierać powieki i dziecko zaczyna widzieć przez niebieskie oczka. Siatkówka jest już w pełni wykształcona (odpowiada ona za przekazywanie do mózgu bodźców wzrokowych).

Tydzień 28

Układ kostny jest już w pełni ukształtowany. Na powierzchni mózgu, poprzez rozwój zmysłu wzroku i słuchu u dzidziusia, pojawiają się pofałdowania, a fale mózgowe coraz bardziej przypominają fale noworodka.

Tydzień 29

Malec ma wykształcony zmysł odczuwania temperatury oraz pojawia się odczuwanie węchu. Jego sen wchodzi już w stany REM – czyli takie, w których pojawiają się marzenia senne. Dziecko jest już bardzo wyczulone na wszelkie bodźce dochodzące z zewnątrz.

Tydzień 30

Ze względu na coraz mniej miejsca, pozycja malca ciągle się zmienia. Niektóre dzieci ustawiają się już do pozycji porodowej – głową w dół. Mięśnie i płuca dojrzewają. W tym czasie dziecko waży ok. 1300 g.

Tydzień 31

Dziecko pije dużo płynu owodniowego. Z jednej strony jest to urozmaicenie jego diety, z drugiej, jak wykazali pewni lekarze, czynność odstresowująca.

Tydzień 32

Płuca malucha są już na tyle rozwinięte, że chociaż nie ma jeszcze krążenia płucnego, przechodzenie tlenu do krwi nie stanowi problemu. On sam zaczyna się coraz bardziej wiercić, co może być dla Ciebie dość bolesne.

Tydzień 33

Dziecko, mając coraz mniej miejsca, przybiera w brzuchu pozycję embrionalną – ma skulone nogi i ręce. Jego ciało nabiera tłuszczyku, przez co robi się coraz bardziej pulchny – waży już ponad 2 kg! Serce zaczyna pracować w swoim regularnym rytmie. Maleństwo coraz częściej ssie paluszki, przygotowując się na ssanie piersi.

Tydzień 34

Skóra jest coraz mniej przezroczysta, zaczyna nabierać coraz więcej różowego koloru. Meszek na ciele zaczyna zanikać i pojawia się gruba warstwa mazi płodowa. Podczas czuwania, dziecko ma otwarte oczy. Wdycha i wydycha wody płodowe.

Tydzień 35

Dziecko zajmuje już większą powierzchnię brzucha i może uciskać Twoją przeponę. Ok. 60% czasu to jego marzenia senne – jednak nie wizualne, a dźwiękowe i dotykowe.

Tydzień 36

Jest to czas, w który rodzą się bliźnięta. Z reguły jednak nie odbija się to na ich zdrowiu – natura przyspieszyła rozwój dzieci w ciąży mnogiej. Maleństwo połyka wody płodowe wraz ze zrzuconym meszkiem i naskórkiem, z czego rodzi się pierwszy po porodzie stolec.

Tydzień 37

Maluch reaguje na silne bodźce – nie lubi hałasu i ceni sobie spokój. Płuca są już całkowicie przystosowane do oddychania tlenem atmosferycznym. Doskonali się system odpornościowy dziecka, a ono waży już prawie 3 kg.

Tydzień 38

Nastrój dziecka zależy głównie od Ciebie, bo to Ty dostarczasz mu wraz z krwią hormonów za niego odpowiedzialnych. 

Tydzień 39

Moment największego napięcia. Dziecku jest coraz ciaśniej. Może być coraz mniej energiczne, ponieważ zbiera siły na ostatnią prostą!

Tydzień 40

Jeśli maluch jest już gotowy do przyjścia na świat, komunikuje się z Tobą za pomocą sygnału hormonalnego, który rozpoczyna proces porodowy. Teraz nadchodzi czas, aby przywitać maleństwo po drugiej stronie z radością!:-)

Podobne artykuły

„Wakacje na Bali”, czyli naturalne kosmetyki marki HAGI

Jak złapać chwilę oddechu i świeżości w środku lata? Może dzięki zapachom: trawy cytrynowej, wanilii, grapefruita, szałwii i cedru - zamkniętym w wysokiej jakości naturalnych produktach..? Przedstawiamy Wam cudowną serię marki Hagi – „Wakacje na Bali”.

Czytaj więcej

Monitorowanie glikemii poposiłkowej w ciąży

Glikemia poposiłkowa to wartość stężenia glukozy w osoczu po spożyciu posiłku. Stężenie glukozy poposiłkowej zaczyna wzrastać około 10 minut po rozpoczęciu jedzenia. Proces ten zachodzi w wyniku wchłaniania wodorowęglanów.

Czytaj więcej