WomanMagazine.pl

Bezpieczna podróż z DIONO POLSKA

Wybór odpowiedniego fotelika to dla rodziców nie lada wyzwanie. Na rynku istnieje wiele modeli i rozmiarów, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie kryteria musi spełniać by był w pełni bezpieczny i komfortowy dla naszego malucha. W dzisiejszym artykule podpowiadamy na co szczególnie należy zwrócić uwagę.

Standard Post with Image
Wybierając fotelik dla naszego dziecka przede wszystkim powinniśmy kierować się kilkoma ważnymi aspektami:
 
- prawidłowy dobór fotelika do  dziecka
- dopasowanie fotelika do auta
- wybór fotelika od znanych i sprawdzonych producentów
- nie kupowanie fotelików używanych 
 
Fotelik musi być bardzo dobrze dobrany do wzrostu i wagi dziecka. Jest to kluczowa i najważniejsza kwestia. Jeżeli fotelik został już odpowiednio dopasowany do dziecka, kolejnym krokiem jest jego montaż oraz sprawdzenie czy współgra i pasuje do naszego samochodu, na końcu zostaje ostatecznie potwierdzenie dopasowania fotelika pod kątem:  Dziecko-fotelik-auto. 
 
Trzecim ważnym aspektem jest wybór fotelika znanych producentów, którzy cieszą się zaufaniem rodziców na całym świecie. Zdecydowanie powinniśmy z daleka omijać tanie produkty, które tylko z pozoru wyglądają na bezpieczne, a tak naprawdę nie posiadają żadnej dodatkowej ochrony i nie podwyższają komfortu jazdy.  Przykładów jest wiele, np.: Styropianowa/plastikowa podkładka/podwyższenie – taki produkt może posiadać standardową normę, która dopuszcza produkt do sprzedaży, ale proszę zwrócić uwagę, że w takim przypadku nie posiadamy  żadnej, dodatkowej ochrony bocznej głowy, tułowia itd. 
 
Kolejną bardzo ważną kwestią jest to, by nie kupować fotelików używanych, o których nic nie wiemy i nie mamy informacji na temat tego czy brały udział w jakimś zdarzeniu drogowym, w którym mogłoby dojść do sytuacji podczas, której fotelik spełnił się pod kątem bezpieczeństwa. Nawet jeżeli na pierwszy rzut oka fotelik wygląda w porządku, tak naprawdę nie wiemy czy wewnątrz nie doznał mikro uszkodzeń, które w przyszłości mogą doprowadzić do niepożądanej sytuacji (np. wyrwanie wewnętrzne pasów fotelika, pęknięcie skorupy fotela itd.)
 
Najlepszym rozwiązaniem jest wybieranie fotelików od firm, które się w tym specjalizują. Taką marką jest światowy producent DIONO. Sieć posiada szeroki wybór fotelików dedykowanych dzieciom w przedziale wagowym 15-36 kg. Hitem sprzedażowym jest fotelik Monterey2 oraz nowy model Monterey4.
 
Przy wyborze fotelików tej marki również należy zwrócić uwagę na bardzo ważne elementy. 
Wiek dziecka, wzrost oraz waga. Zgodnie z przepisami dzieci przewozimy w foteliku do 12 roku życia chyba, że wcześniej osiągnęły wzrost min. 150 cm lub dłużej, jeżeli dzieci są niewielkiego wzrostu np. 130 cm (mimo osiągnięcia wieku 12 lat i wagi 36 kg (powodem jest nieprawidłowy przebieg pasa samochodowego). W takim przypadku foteliki Diono są idealnym rozwiązaniem, ponieważ posiadają homologację do 54 kg ( jest to homologacja, która jest oficjalnie dopuszczona na rynku amerykańskim). Na rynku europejskim mamy homologację do 36 kg, wynika to z przepisów i max. wagi manekinów, które zostały użyte do testowania fotelików, dlatego nasze instrukcje użytkowania muszą być zgodne z normami europejskimi.
 
Natomiast na rynku amerykańskim występują większe/cięższe manekiny. W związku z powyższym budowa fotelików przedstawia się następująco:
1.Monterey 2:
- korpus plastikowy
- pianka EPS
- pianka z pamięcią, która znajduje się wewnątrz fotelika (siedzisko, osłony boczne, zagłówek). Taka pianka jest wytrzymała i elastyczna z pamięcią kształtu.
- osłony boczne/tułowia zostały podwójnie wzmocnione aluminiowym  stelażem
2. Monterey 4:
- korpus plastikowy
- pianka EPS
- pianka EPP
- osłony boczne/tułowia zostały podwójnie wzmocnione aluminiowym  stelażem.
 
W/w foteliki posiadają wysoką  regulację zagłówka ( aż w 11 pozycjach do wzrostu dziecka 160 cm), oraz duży zakres regulacji oparcia do 50 cm szerokości ramion dziecka.
W fotelikach Diono należy zwrócić uwagę na niezależną regulację wysokości zagłówka i szerokości oparcia, takie rozwiązanie zapewnia nam wysoką funkcjonalność i elastyczność dopasowania do dziecka.
 
Wiemy, że każde dziecko jest inne, dlatego pozwolę sobie przytoczyć dwa przykłady w odniesieniu do niezależnej regulacji w fotelikach Diono:
1. Dziecko jest wysokie, ale bardzo szczupłe – wówczas korzystamy tylko z regulacji wysokości zagłówka, nie regulujemy szerokości oparcia, bo nie ma takiej konieczności, a dzięki temu mamy dobrze nadal dopasowaną ochronę boczną.
2. Dziecko jest niskie, „ale dobrze wygląda”, bo jeszcze nie zaczęło grać w piłkę :) - wówczas odpowiednio/niezależnie regulujemy szerokość i wysokość fotelika, dzięki czemu idealnie dopasowujemy ochronę tułowia i głowy.
 
Tekst opracowany przy współpracy z Sebastianem Ślimakiem -  przedstawicielem marki Diono w Polsce. 
 
 

Podobne artykuły

Bądź bezpieczna na randce

Wybierasz się na pierwszą randkę i obawiasz się, co zastaniesz po drugiej stronie oraz czy nie stanie Ci się krzywda? Nie każdy czyha na nasze życie i zdrowe, ale mimo to warto poczynić kilka kroków, które uchronią nas przed ewentualnym zagrożeniem.

Czytaj więcej

Czy Polacy znają się na modzie? Raport “Polska strojna” Allegro.Moda

Mimo, że połowa z nas uważa, że Polacy ubierają się modnie, nadal w naszych wyborach modowych jesteśmy bardzo praktyczni. Zwracamy uwagę głównie na cenę produktów, wygodę oraz jakość wykonania. Polacy nie wyobrażają sobie swojej garderoby bez pary dżinsów. Moda męska na Allegro to głównie wygoda i sportowy styl.

Czytaj więcej